Agnieszka Tyszka "Zosia z ulicy Kociej" - cykl

zosia z ulicy kociej

Zosia z ulicy Kociej to cykl książek opisujących losy rodziny Wierzbowskich, którzy z Warszawy wyprowadzają się do Łomianek i tam próbują – od najstarszych do najmłodszych – nauczyć się żyć. Narratorem jest tytułowa Zosia, która z właściwym dzieciom dystansem przedstawia pozostałych wchodzących w skład rodziny. Bo też, trzeba Wam wiedzieć, że do grona rodziny Wierzbiccy zaliczają oprócz mamy – ilustratorki nazywanej w domowym zaciszu przedstawicielką Najwyższej Izby Higieny, taty – psychologa i dwóch córek – Zosi i Mani znanej z umiejętności słowotwórczych, siostrę mamy – Malinę, kuzynów, babcie i dziadka, a także zwierzęta, nawet te, które tylko przychodzą do ogrodu.

Oswajanie nowych miejsc, koleżanek i kolegów, przestrzeni, która z każdym dniem staje się coraz bardziej swoja, zajmuje nieco czasu i wymaga pewnej otwartości umysłu. Jednak Tata oraz niezawodna Mania, która – jak sama przyznaje - traktuje słowotwórstwo jako broń, bez kłopotu radzą sobie z wszelkimi wątpliwościami, niejasnościami i ciemnymi chmurami na rodzinnym horyzoncie i entuzjazmem oraz akceptacją okazywaną temu, czego doświadczają, zarażają innych.

zosia z ulicy kociej 2

Nie bez znaczenia dla tego, jak funkcjonuje rodzina Wierzbickich jest postać Maliny, optymistycznie nastawionej do życia, lekko szalonej, siostry mamy Zosi i Mani. To ona wspiera dziewczyny w realizacji najrozmaitszych pomysłów, zabiera na wakacje, gdy Alina zapada na chorobę wieku dziecięcego o wiele lat za późno, a swoim uśmiechem, barwnością i przekonaniem, że z każdej sytuacji znajdzie się wyjście i to takie, które daje szczęście, działa magnetyzująco.

W dziesięciu tomach historii o Zosi i jej bliskich znaleźć można przemyślenia dotyczące ludzkiego stosunku do zwierząt i przyrody, opinie o relacjach jakie panują między ludźmi i ich podejściu do wartości, zdawałoby się, wspólnych i prymarnych. W gwarze i rozgardiaszu codzienności domu przy Kociej 5, jest czas i na wesołość, i na refleksję, na rozmowy i milczenie, na radość i czasami także na gniew. Najważniejsze jednak jest to, że bohaterowie powieści Agnieszki Tyszki kochają się i zawsze znajdują odpowiednią chwilę, by okazać to drugim.

Zostawiam Was z przesłaniem wygłoszonym przez Manię, bo to bardzo mądra dziewczynka:

„- Moja dobra kobieto! - (Szewczyk Dratewka zaciera ręce, kiedy to słyszy!) Mania posyła mamie spojrzenie pełne współczującej wyższości. - Czy myślisz, że świat należy do ostrożnych i grzecznych?
- Cóż... - biedna NIH w popłochu analizuje usłyszane słowa.
- Świat należy tylko do odważnych i nieposłusznych! - oznajmia Mania.”
[Agnieszka Tyszka, Zosia z ulicy Kociej w ciekawych czasach. s. 123]

Książki o Zosi w naszej bibliotece:
Zosia z ulicy Kociej
Zosia z ulicy Kociej 2. Na tropie
Zosia z ulicy Kociej 3. Na wakacjach
Zosia z ulicy Kociej 4. Na zimę
Zosia z ulicy Kociej 5. Na wiosnę
Zosia z ulicy Kociej 6. Na wycieczce
Zosia z ulicy Kociej 7. Wielkie zmiany
Zosia z ulicy Kociej 8. W podróży
Zosia z ulicy Kociej 9. W ciekawych czasach
Zosia z ulicy Kociej 10. Na psa urok (wkrótce w księgozbiorze)

Tytuł: Zosia z ulicy Kociej
Autor: Agnieszka Tyszka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: od 2012
Gatunek: Literatura dziecięca

Monika Badowska

monika badowskaAutorka istniejącego od 2006 roku bloga prowincjonalnanauczycielka.pl, z którego dowiedzieć się można o czytaniu, książkach, pisaniu, o tym, co warto i z kim poczytać oraz o zwierzakach, bez których dom staje się nudny.
Pasję związaną z czytaniem i poznawaniem literatury połączyła z życiem zawodowym.
Czyta dużo i eklektycznie. To czy książka jest papierowa, czytana przez lektora, czy stanowi – jak pisał Stanisław Lem – kryształki z utrwaloną treścią, nie wpływa na przyjemność jaką odczuwa podczas obcowania ze słowem.
Różnorodnie aktywna sportowo. Prowadzi dom tymczasowy dla malamutów i kociąt. Ceni życie w każdym z jego przejawów; jest weganką.