Julian Barnes "Zgiełk czasu"

zgielk czasu
Powieść stanowi fikcyjną relację z najważniejszych momentów z życia Dmitrija Szostakiewicza – wybitnego rosyjskiego kompozytora, które naznaczyła bezustanna walka z komunistycznym reżimem o życie i wolność twórczą. J. Barnes przedstawia człowieka nieszczęśliwego, bo stale zmuszanego do publicznego zaprzeczania sobie, do wyrażania opinii, którymi pogardzał. Wszystko to rodziło w nim pogardę dla samego siebie. Toczył bezustanne polemiki ze swoim sumieniem, fikcyjne dialogi z zachodnimi idealistami, którzy w swoim poczuciu bezpieczeństwa, oczekiwali od niego poświęceń i ofiary. Jest to zwięzły opis świata, w którym prawda jest dobrem zakazanym, w którym jeden gest, jedno słowo zmieniały aplauz publiczności w falę potępiających spojrzeń i niosły za sobą obezwładniającą groźbę represji. Świat, w którym na porządku dziennym było wyrażanie myśli systemowej ustami ludzi, którzy żyli w ciągłym strachu przed jej przedstawicielami. Jedynym, co trzymało Szostakiewicza przy życiu, była muzyka – należąca do siebie samej – nie do ludu.

Polecam tę książkę jako migawkę z historii, która uświadamia, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje, a rzeczywistość ma wiele odcieni – bez względu na ustrój, epokę i szerokość geograficzną.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Zgiełk czasu
Autor: Julian Barnes
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura współczesna

ALeksandra Guziałek

aleksandra guzialek
Bibliotekarka z zamiłowania.
Miłość do słowa pisanego łączy z macierzyństwem, co objawia się tym, że stroni od książek wielkogabarytowych, ale cienkie nie znaczy złe.
Poza tym lubi zakupy, porządek i to, co doskonale oddaje duńskie słowo hygge.