Tom Hanks "Kolekcja nietypowych zdarzeń"

kolekcja nietypowych zdarzen
Większość ludzi gdzieś powinno kojarzyć Toma Hanks'a. To ten miły pan, który dostał ostatnio Malucha, czyli słynnego Fiata 126P. Malucha, który przeszedł kapitalny remont, a wiele jego przełączników zastąpiły elementy starej maszyny do pisania. Tom Hanks kocha te sprzęty i wielokrotnie o tym opowiadał. Tą miłość widać też w jego zbiorze opowiadań. Ten sprzęt (sprzęty) przewijają się w opowiadaniach, ale także ich fotografie ładnie wyznaczają granice pomiędzy historiami. W tej miłości do tego sprzętu jest coś co idealnie pasuje do klimatu opowiadań oraz do samego Tom'a Hanks'a. Jest to pewna niesamowita pasja do życia, zamiłowanie do "małej hisstorii", która przejawia się fascynacją sprzętami użytkowymi, ale także pewnymi ikonami dziecięcych, może młodzieńczych wspomnień. Przede wszystkim jest niesamowita, znów to powiem, fascynacja drugim człowiekiem. Autor w swoich opowiadaniach przypomina, ale nie karcąco, o potrzebie rozmowy z drugim człowiekiem, opowiadania o rzeczach błahych, codziennych, ale dużo mówiących o nas samych. Ludzie nie powinni zamykać się w swoich czterech ścianach, w ekranach - warto spróbować mieć pasję, zainteresowania i pozytywnie otwierać się na drugiego człowieka. Bardzo ładne przesłanie bije z tych historii.

Niestety Kolekcję nietypowych zdarzeń nie czyta się zbyt łatwo. Niektóre opowiadania wciągnęły mnie bez dwóch zdań, ale były też takie, w których trochę znudzony brnąłem do końca. Nie wiem czy to wina formy, czy też mojego zbyt konsumpcyjnego podejścia do świata. Może też powinienem zwolnić i zacząć doceniać te małe, ulotne momenty?
Post Scriptum
Chciałbym wierzyć, że młodsze pokolenie będzie kojarzyło Toma nie tylko z historii o Maluchu.

(tekst pierwotnie ukazał się na: salomonik.eu)

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Kolekcja nietypowych zdarzeń
Autor: Tom Hanks
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura współczesna

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.
Je mięso ;)