• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

B. J. Novak "Książka bez obrazków"

ksiazka bez obrazkow

Czy w dobie kultury obrazkowej może zaciekawić nas coś, co nie jest obrazem? Książka bez obrazków? Tak, bo to świetna książka do wspólnego czytania przez dorosłego – dziecku. Przed czytającym postawiono nie lada wyzwanie, którym wcale nie jest brak obrazków a zabawa słowem. Najtrudniej bowiem przeczytać ją pierwszy raz, bo i pojawia się pewien dyskomfort w czytaniu śmiesznych, naprawdę śmiesznych słów a i dziecko jest nie przekonane do czytania książki bez obrazków. Przy drugim czytaniu dochodzimy do profesjonalizmu w czytaniu każdej litery, modulując głos, robiąc ciekawe miny, czy też śpiewając, podczas gdy młody słuchacz jest spragniony kolejnej powtórki.  Książka kryje w sobie prostotę a jej mechanizm jest genialny. Poprzez wypowiadanie dziwacznych dźwięków sprawiamy, że czytanie wcale nie jest nudne.

Autor przygotował podpowiedzi dla podejmującego wyzwanie dorosłego - krótki wstęp i umowa między czytającym i słuchającym. Rzecz niezwykle ważna, świadomość dziecka o tym, że dorosły czyta dosłownie wszystko co w książce jest napisane. Ponadto zabawa czcionką, poprzez liczne wytłuszczenia, kolory i jej rodzaje, które pobudzają czytającego do działania. B. J. Nowaka można podglądnąć w mediach społecznościowych w „akcji” i posłuchać, w jaki sposób czyta książkę dzieciakom.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Metryczka książki|closed

Tytuł: Książka bez obrazków