• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Ważne tematy do rozmów | depresja

kałuzysko

Depresja coraz częściej staje się tematem, który  pojawia się książkach dla młodych czytelników. Ale pierwszy raz zetknęłam się z książką o depresji u dzieci dla dzieci. Poznajemy zwyczajną rodzinę – mama, tata,  i dzieci – najstarszy 8 letni Emil, 6-latek Kuba i ich młodsza siostra, zwana w rodzinie Piszczydłem. Rodzina jak rodzina – zabiegana, przytłoczona codziennością, aż pewnego dnia wszyscy muszą się zatrzymać na chwilę – w przedpokoju podczas porannej nerwowej bieganiny znienacka pojawia się kałuża, w którą rozlał się Emil. I od tej pory towarzyszy rodzinie w wiaderku. Takie pokazanie dziecka z depresją – jako kałużyska bardzo przemawia do wyobraźni.

To, jak rodzina reaguje na chorobę Emila, najlepiej poznajemy przez emocje Kuby – młodszego brata, który podczas wakacyjnego rodzinnego wyjazdu do babci na wieś całkiem dobrze spędza czas ze swoimi kuzynami, ale brakuje mu brata, jego opowieści, pomysłów na zabawy, złości się, że Emil jest taki rozlany, że na nic nie reaguje.

Dzięki rozmowom z mamą udaje mu się lepiej zrozumieć brata i jego stan, już wie, że nie da się Emila „odkałużyć” żadnym magicznym sposobem, że wszystko wymaga czasu.

Bardzo dobrze, że nie ma tu sztucznie optymistycznego zakończenia, tylko mądra nauka, że gdy „bolą emocje” to warto poszukać pomocy i że młodszy brat nie powinien czuć się odpowiedzialny za emocje starszego, może się bawić i być szczęśliwy. Mogą sobie pomagać nawzajem, ale każdy z nich musi swoje emocje przeżyć sam i sam nauczyć się z nimi radzić.

Ciekawe są też w książce  ilustracje, utrzymane w trzech kolorach – żółtym, czarnym i niebieskim,  jedocześnie i wesołe, i smutne.

Duet Anna Augustyniak – tekst, Kasia Augustyniak – ilustracje stworzył mądrą książkę oswajającą najmłodszych z tak trudnym tematem, jakim jest depresja. I jak każda dobra książka dla dzieci zmusza też do zastanowienia się dorosłego czytelnika : ) Przeczytajcie koniecznie

Książka dostępna w filiach: 6, 25, 26, 30, 36

Anna Augustyniak: Kałużysko. Il. Kasia Augustyniak, Wydawnictwo Albus, 2023

Notka o autorze|closed

Anna Kajzer

Kiedyś księgarka, od prawie 20 lat bibliotekarka. Ostatnio najwięcej czyta reportaży i książek dla dzieci, ale to nie znaczy, że na tym poprzestaje.
Miłośniczka audiobooków i chodzenia :) Próbuje znaleźć równowagę między życiem rodzinnym, pracą zawodową i czasem dla siebie, a przy tym nie zwariować.
Lubi ludzi i święty spokój, co niekoniecznie się wyklucza :)