Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Czerwcowe plany książkowe

plany lato 2023

Nieczęsto zdarza mi się planować czytanie, ale gdy pojawia się w naszej Bibliotece dużo fajnych nowości, na które trzeba poczekać w kolejce, muszę trochę pogłówkować jak znaleźć na każdy z interesujących mnie tytułów czas. Stąd krótka lista na najbliższe dni, która, być może, zainspiruje kogoś z Was do sięgnięcia po książkę. Co wrzuciliśmy na półki, a co trafi tam niebawem? O tym dowiecie się czytając dalej ;-)

Bardzo lubię literaturę iberoamerykańską, lubię tez reportaże z Ameryki Łacińskiej. Do naszej Biblioteki zawita niebawem „La Bestia” Przemysława Piotrowskiego – reportaż o Luisie Alfredo Garavito Cubillosie, kolumbijskim seryjnym mordercy, przez wielu kryminologów nazywanym „zabójcą wszech czasów”. Ten sadysta i pedofil został skazany za zabicie niemal 140 dzieci, a jednak jego nazwisko nie jest szerzej znane, w odróżnieniu od innych seryjnych morderców, choćby takich jak Ted Bundy. I na tę właśnie książkę, o Bestii, czekam niecierpliwie.

Kolejnym reportażem, który chcę przeczytać, jest książka Ewy Sapieżyńskiej „Nie jestem twoim Polakiem” o najliczniejszej mniejszości narodowej w Norwegii – Polakach. Jest w Norwegii naszych rodaków dużo, stanowią istotną część społeczeństwa, a jednak nadal nie jesteśmy traktowani na równi z Norwegami. Trochę gorsza kategoria obywatela. Chętnie skonfrontuję historie rozmówców z opowieściami osób, z którymi sama mogę porozmawiać o życiu w kraju mojego ulubionego „kryminalisty” Jo Nesbø ;-)

Skoro o kryminałach wspomniałam… Wpadła mi ostatnio w ręce nowość od SQN – powieść Juana Gómeza-Jurado „Reina roja. Czerwona królowa”. Przyznam, że nazwisko autora jest mi nieznane, ale jeśli historia mojej imienniczki, Antonii Scott, i jej nieoficjalnego partnera w śledztwie Jona Gutiérreza okaże się ciekawa, sięgnę po inne książki Gómeza-Jurado. Niebawem ukaże się drugi tom – „Loba Negra, Czarna wilczyca”, więc powinnam się pospieszyć z lekturą ;-)

A propos pospiesznych lektur. To takie, które liczą najwyżej 150 stron, zajmują niewiele miejsca w plecaku i można na nie przeznaczyć weekend poza domem. Tu idealnie wpasowuje się Mario Vargas Llosa i jego „Pół wieku z Borgesem. Niezwykłe spotkania gigantów literatury”. Książka to zbiór rozmów, wykładów, artykułów i recenzji w których zasmakuje się niejeden miłośnik twórczości legendarnych Argentyńczyka i Peruwiańczyka.

Koniec miesiąca planuję spędzić w towarzystwie polityków Stanów Zjednoczonych, państwa nazywanego „najwspanialszą demokracją świata”. Czy taka wspaniała ta demokracja, czy nic się tam nie psuje od środka i co się właściwie dzieje z tym potężnym krajem, pisze Piotr Tarczyński – amerykanista, współtwórca „Podkastu amerykańskiego”, tłumacz, historyk, człowiek orkiestra…

To na razie tyle moich planów. Jestem ciekawa czy uda mi się przeczytać wszystkie książki, których przeczytanie sobie zaplanowałam, czy zmienię obrany kurs. Ciekawa również jestem, czy i Wam któryś z tytułów wpadł w oko, a może lekturę macie już za sobą?

Notka o autorze|closed

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok