franciszka

Anna Piwkowska jest poetką, która ma na swoim koncie liczne tomiki poetyckie kierowane do dorosłego odbiorcy. Jest członkinią polskiego PEN Clubu, ma na swoim koncie również liczne nagrody i wyróżnienia – między innymi Nagroda Literacka m. st. Warszawy, czy Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida. I tutaj dochodzimy, do momentu, w którym dojrzała poetka postanawia napisać książkę o tym, że wiersze nie są gorsze od powieści. Ważne! To książka dla młodego czytelnika, w której główną bohaterką jest Franciszka lubiąca poezję, ale niecierpiąca książek o magii.

„Franciszka” to przede wszystkim rozważania trzynastolatki o świecie, na które mają wpływ bezpośrednie wydarzenia w życiu bohaterki – choroba mamy, która uziemia ją w szpitalu, poznanie babki, poszukiwanie siebie. Główny wątek to poezja i poeci, bo też sama nastolatka poetką chce zostać. Co musi zrobić? Czy może? Bo jednak większość tworzących ten gatunek, to mężczyźni – przynajmniej ci, o których istnieniu wiedziała ze szkoły. W miarę upływu czasu i rozwoju wydarzeń, poznawania historii relacji Ewy – babci i Nataszy – matki, odkrywa Safonę, Hildegardę z Bingen, Wisławę Szymborską!

 

To zdecydowanie publikacja, która ukazuje poezję, która przecież jest obecna w naszym codziennym życiu (w muzyce, grafice, przedmiotach codziennego użytku). Otacza nas. Warto się zatrzymać, wsłuchać się, co ma nam do powiedzenia. Książka Anny Piwkowskiej została doceniona przez Polską Sekcję IBBY i została uhonorowana Nagrodą Literacką IBBY.

Na koniec trochę poezji Wisławy Szymborskiej!

 

Anna Piwkowska ‘Franciszka’

Notka o autorze

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.