Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Czy poezja może być fajna? | książka dla młodych nastolatków

franciszka

Anna Piwkowska jest poetką, która ma na swoim koncie liczne tomiki poetyckie kierowane do dorosłego odbiorcy. Jest członkinią polskiego PEN Clubu, ma na swoim koncie również liczne nagrody i wyróżnienia – między innymi Nagroda Literacka m. st. Warszawy, czy Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida. I tutaj dochodzimy, do momentu, w którym dojrzała poetka postanawia napisać książkę o tym, że wiersze nie są gorsze od powieści. Ważne! To książka dla młodego czytelnika, w której główną bohaterką jest Franciszka lubiąca poezję, ale niecierpiąca książek o magii.

„Franciszka” to przede wszystkim rozważania trzynastolatki o świecie, na które mają wpływ bezpośrednie wydarzenia w życiu bohaterki – choroba mamy, która uziemia ją w szpitalu, poznanie babki, poszukiwanie siebie. Główny wątek to poezja i poeci, bo też sama nastolatka poetką chce zostać. Co musi zrobić? Czy może? Bo jednak większość tworzących ten gatunek, to mężczyźni – przynajmniej ci, o których istnieniu wiedziała ze szkoły. W miarę upływu czasu i rozwoju wydarzeń, poznawania historii relacji Ewy – babci i Nataszy – matki, odkrywa Safonę, Hildegardę z Bingen, Wisławę Szymborską!

 

To zdecydowanie publikacja, która ukazuje poezję, która przecież jest obecna w naszym codziennym życiu (w muzyce, grafice, przedmiotach codziennego użytku). Otacza nas. Warto się zatrzymać, wsłuchać się, co ma nam do powiedzenia. Książka Anny Piwkowskiej została doceniona przez Polską Sekcję IBBY i została uhonorowana Nagrodą Literacką IBBY.

Na koniec trochę poezji Wisławy Szymborskiej!

 

Anna Piwkowska ‘Franciszka’

Notka o autorze|closed

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok