Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Rzecz o rodzinie królewskiej | literatura biograficzna

elzbieta II

Elżbieta II poprzez najdłuższe – siedemdziesięcioletnie panowanie w dziejach brytyjskiej monarchii była postacią doskonale nam znaną. Z tematem rodziny królewskiej spotykamy się niemal każdego dnia w prasie, telewizji, Internecie i oczywiście licznych publikacjach. Informacje te ukazują się pod postacią not biograficznych, rodzinnych historii, wspomnień czy też skandali. Treści te zawsze cieszyły się dużym popytem i zaciekawieniem czytelników. Burzliwe historie, niespokojne dla monarchii czasy wojenne, a także nie do końca wyjaśnione tragiczne śmierci jeszcze bardziej wzbudzały zainteresowanie, śledzenie i wnikliwe analizowanie ukazujących się książek i czasopism. Tym razem mamy przed sobą jedną publikację, poświęconą jednej, konkretnej osobie – Elżbiecie II. Marek Rybarczyk porusza również kwestie pozostałych członków rodziny, mówi o ich relacjach, działalności czy problemach, ale w centrum mamy Elżbietę II i widzimy ją nie tylko jako królową, ale też jako żonę, matkę i babcię. Każdy, w mniejszym lub większym stopniu niejednokrotnie zadawał sobie pytanie: jaka tak naprawdę jest Elżbieta II? Kiedy możemy mówić o jej życiu prywatnym, jak w wieku dwudziestu pięciu lat objęła tron po swoim ojcu? Od tego momentu jej myśli, działania czy przemówienia kierowane były z myślą o swoim narodzie. Autor nie przedstawia Elżbiety II jako osoby idealnej, bez wad czy popełnianych błędów. Porusza wiele kwestii związanych z jej życiem, wyborami czy tragediami. Widzimy monarchini również od strony rodzinnej, poznając jej zainteresowania, pasje czy sposoby spędzania czasu z najbliższymi.

Na przestrzeni ponad półwiekowego panowania Elżbieta II wpisała się w historię jako osoba szanująca i przestrzegająca królewskiej etykiety. Jej niebywały styl, elegancja, powaga i klasa zawsze wzbudzały podziw i fascynację. Szanowała i ceniła swoją prywatność, co było doskonale zrozumiałe. Nawet podczas wywiadów czy spotkań z podwładnymi widać było wyraźny dystans. Królowa dbała o rodzinne wartości i za wszelką cenę chroniła obowiązujących i przestrzeganych od wieków zasad monarchii.

Publikacja Marka Rybarczyka, wydana kilka miesięcy przed śmiercią monarchini posiada wymowny podtytuł: ostatnia taka królowa. Sygnalizuje, że wraz z odejściem Elżbiety II zakończy się pewna era, a monarchia nie będzie wyglądała tak samo jak za czasów królowej. Teraz, po śmierci monarchini możemy powiedzieć, że już nastąpił pewien przełom, ale to za wcześnie, by coś więcej o nim mówić czy interpretować. Pozostaje jedynie przyglądanie się i obserwowanie zmian. Nastała nowa epoka w dziejach brytyjskiej rodziny królewskiej, której losy spoczywają w rękach przyszłych pokoleń, następców Elżbiety II.

Marek Rybarczyk ‘Elżbieta II. Ostatnia taka królowa’

Notka o autorze|closed

Katarzyna Latusek

Katarzyna Latusek


Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok