Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Realizm magiczny Agnieszki Kuchmister | fantasy

kuchmister pakiet

Łączące się ze sobą powieści Agnieszki Kuchmister pt. „Florentyna od kwiatów” i „Nadzieja od zwierząt” ukazane zostały w ludowo-baśniowym i zarazem nadzmysłowym klimacie. To obrazy natury i przyrody, których brakuje nam we współczesnym świecie. Tym razem to one dominują i to właśnie w ich głosy wsłuchujemy się najbardziej.

Akcja pierwszej powieści toczy się w Sokołowie, którego mieszkanką jest niezwykła osoba – Florentyna. Wyróżnia się czymś spośród innych – posiada niezwykłe zdolności, które uzewnętrzniają się z biegiem czasu. Niemalże w każdej osobie, miejscu, przedmiocie Florentyna dostrzega coś więcej, zagląda w przeszłość. Widzi to, co dawno już zapomniane lub przez lata skrywane. Dostrzega odmienność swojej wioski, jest wrażliwa i wszystko ją interesuje. Swój spokój odnajduje wśród natury- kwiatów. To z nimi rozmawia i dobrze się czuje w ich otoczeniu. Cechuje ją nadzwyczajność i dzięki niej odmienia los mieszkańców. Ta baśń, pełna spokoju, jedności, harmonii zostaje zakłócona przez wybuch wojny. Florentynie towarzyszy niepewność, kocha swoją wieś i za wszelką cenę nie chce jej opuścić, jednakże rzeczywistość może stać się zupełnie inna...

W fabule drugiej publikacji pt. „Nadzieja od zwierząt” przenosimy się do wydarzeń rozgrywających się pół wieku później. Bohaterką jest Nadzieja, córka Florentyny, którą podobnie jak matkę charakteryzuje wyjątkowość. Potrafi w pełni porozumiewać się ze zwierzętami. W kontynuacji „Florentyny od kwiatów” odczuwamy niejednostajność i niepokój. Widzimy zmieniających się na przestrzeni lat bohaterów, a także poznajemy ich dalsze losy i niepowodzenia, z którymi przyszło im się zmierzyć. To kontynuacja wiary w ludowe podania, straszydła czy strzygi, które od wieków zamieszkują wieś.

Publikacje Agnieszki Kuchmister mają charakter fantastyczny, dopełniony tajemniczością, magią, naturą i ludowymi wierzeniami. Autorka ukazuje symbole, z którymi identyfikuje bohaterów, którzy w pełni wierzą w ludowe mądrości. Zarówno jedną jak i drugą powieść cechuje abstrakcyjność, która zaciera granicę z rzeczywistością. Ponadto charakteryzują się niezwykłym językiem. Stworzone przez autorkę opisy pobudzają wyobraźnię czytelnika. Zarysowuje nam się obraz wsi, drzew i malowniczych krajobrazów – ukazanie potęgi natury, która dominuje nad codziennością, bo bezpośrednio przemawia do nas zarówno przyroda ożywiona, jak i nieożywiona.

Agnieszka Kuchmister ‘Florentyna od kwiatów’, ‘Nadzieja od zwierząt’

Notka o autorze|closed

Katarzyna Latusek

Katarzyna Latusek


Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok