Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Lodołamacz 2022 dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach!

Lodolamacze

12 września w siedzibie Polskiego Radia Katowice odbyła się gala wręczenia nagród 17. edycji Konkursu Lodołamacze. Miło nam poinformować, że w kategorii Instytucja I miejsce oraz statuetkę Lodołamacz 2022 otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. To ogromne wyróżnienie dla naszej instytucji. Jury konkursu wyróżniło m.in. nasz cykl spotkań pn. Nie-zwykli. Jego pomysłodawcą i koordynatorem od października 2017 r. jest Sławomir Hordejuk.

Ideą cyklu jest uświadomienie społeczeństwu, iż niepełnosprawność zarówno ruchowa, jak intelektualna, nie jest i nie powinna być przeszkodą w świadomym, aktywnym i pełnym pasji życiu. Przez ostatnie 5 lat odwiedziło nas mnóstwo gości, którzy udowadniają na co dzień, że pomimo różnych dysfunkcji i trudności, można prowadzić aktywny tryb życia, rozwijać pasje i przezwyciężać ograniczenia, spełniając marzenia i odnosząc sukcesy. Pośród zaproszonych przez nas osób byli autorzy książek, podróżnicy i społecznicy, a wśród nich Hanna Pasterny, Kaja Kosowska, Janusz Świtaj, Jacek Noch, Łukasz Kaznowski, Krzysztof Wostal, Łukasz Żelechowski, Michał Majchrzak, Przemysław Sobieszczuk.

Jan Wroński, dyrektor Oddziału Śląskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Przewodniczący Kapituły Konkursu Lodołamacze, podczas gali powiedział: - To konkurs szczególny, bo laureaci nie otrzymują gratyfikacji finansowych! I to jest rzeczywiście niezwykła rzecz, zwłaszcza dziś, kiedy pieniądz rządzi światem, dziwić może fakt, że ktoś robi coś dla drugiego człowieka bez wektora korzyści finansowej. To wyróżnienie społeczne, ale bardzo istotne. Osoby fizyczne, instytucje, organizacje, które w nim uczestniczą są nominowani, a potem wyłaniani i kapituła wybiera tych najlepszych, co oczywiście jest zawsze bardzo trudne.

Biblioteka wychodząc z różnymi inicjatywami, cały czas stara się poszerzać ofertę kulturalną skierowaną do osób niesłyszących, niewidomych, niedowidzących, poruszających się na wózkach. Prezentujemy też w przestrzeniach filii bibliotecznych ich twórczość. Poza tym, zorganizowaliśmy pierwszą w Polsce konferencję poświęconą dorosłym osobom głuchoniewidomym oraz 7. edycji Żywej Biblioteki/Human Library Katowice, w której brały udział osoby z niepełnosprawnościami.

Uroczysta Gala Finałowa Konkursu Lodołamacze 2022 odbędzie się 6 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Oczywiście nie zabraknie na niej przedstawicieli naszej instytucji.

Notka o autorze|closed

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok