portret kobiety

„Portret kobiety w opowiadaniach dziesięciu hiszpańskich autorek". Autorkami tymi są Yanet Acosta, Laura Freixas, Almudena Grandes, Berta Mars, Marina Mayoral, Rosa Montero, Cristina Peri Rossi, Soledad Puertolas, Carme Riera oraz Esther Tusquets.
Opowiadania przypisane są do czterech różnych części: Odkrywanie kobiecości, Role kobiece, Męskie - żeńskie, Walka z czasem.
Nie są to teksty słodkie i naiwne, jest tu dużo realizmu znanego z życia chyba każdej kobiety: rozpad związku, nerwowe oczekiwanie na narodziny dziecka, trudne relacje z matką, kobieca przyjaźń, miłość pełna oddania...

Książkę wypożyczyłam w Bibliotece Śląskiej; nazwiskiem - magnesem była postać zmarłej przed kilkoma miesiącami Almudeny Grandes. Przeczytałam, już po śmierci pisarki, jej powieść „Pocałunki składane na chlebie" i była to książka, której właśnie w tamtym czasie potrzebowałam.

Notka o autorze

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.