Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Kalina Błażejowska ‘Uparte serce. Biografia Poświatowskiej’

uparte serce

„Uparte serce”... pierwsze słowa tytułu publikacji Kaliny Błażejowskiej w pełni odzwierciedlają osobowość Haliny Poświatowskiej. Lata jej dzieciństwa przypadają na okres wojny. Trudne w tym czasie warunki – radziecka ofensywa i ukrywanie się wraz z rodziną w zawilgoconych piwnicach powodują, że Poświatowska zaczyna poważne chorować.

Zapalenie wsierdzia niesie za sobą poważne komplikacje. Brakuje jej kontaktu z rówieśnikami i możliwości uczęszczania do szkoły. Każdy wysiłek, nawet najdrobniejszy w postaci wejścia po schodach, biegania czy skakania osłabia jej serce. Każda chęć życia w normalnej postaci kończy się zakazami. Dni, tygodnie, miesiące Halina spędza w szpitalach i sanatoriach. Ciągłe zabiegi, operacje, badania stają się porządkiem dziennym w jej życiu. Poświatowska nieustannie walczy o to, by móc na co dzień zwyczajnie funkcjonować. Prawdziwym odpoczynkiem, ukojeniem staje się poezja i gra na pianinie. Czyta Słowackiego i Mickiewicza, a o napisanych przez siebie wierszach dyskutuje z matką. Z biegiem czasu teksty jej autorstwa pojawiają się w prasie. Lubi też przebywać nad morzem i spacerować wzdłuż plaży.

Podczas pobytu w jednym z sanatoriów los uśmiecha się do Haliny. Poznaje tam swojego przyszłego męża Adolfa, którego zdrobniale nazywa Adasiem. Jest on miłośnikiem sztuki i zarazem studentem szkoły filmowej. W 1954 roku biorą ślub a rok później Halina zdaje maturę. Niestety jej szczęście nie trwa zbyt długo. Dwa lata po ślubie zostaje wdową. Pogarsza się także stan jej zdrowia, co skutkuje wyjazdem na operację do Stanów, która nie przynosi pozytywnych rezultatów. Poświatowska umiera w 1967 roku, mając trzydzieści dwa lata...

Biografia napisana przez Kalinę Błażejowską nie ukazuje postaci schorowanej czy słabej. Pokazuje postać niezwykle UPARTĄ. Poświatowska w swoim krótkim i smutnym życiu starała się czerpać to, co najlepsze. Jej postawa, bunt, walka udowodniły, że na każdym etapie życia potrafiła przeciwstawić się chorobie. Chciała choć na chwilę poczuć się w pełni szczęśliwą, bez żadnych ograniczeń.

Metryczka książki|closed


Tytuł: Uparte serce. Biografia Poświatowskiej
Autor: Kalina Błażejowska
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2014
Gatunek: biografia

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok