anomalia

Czym jest „Anomalia”? Już sam tytuł wskazuje, że fabuła dotyczyć będzie pewnego odchylenia od normy, wynaturzenia a może nawet zjawiska paranaturalnego? Jak się domyślacie, nie odpowiem Wam na to pytanie, bo po przeczytaniu tej książki, zgadzam się z autorem posłowia - Markiem Bieńczykiem, który porównuje ją do zaplecionej, skomplikowanej zagadki, na której  próbę rozwiązania jest wystawiona nasza inteligencja. Dzieło Telliera to dla mnie pewnego rodzaju badanie, które pokazuje anomalie społeczne wnikające w naszą codzienność - molestowanie, wrogość wobec innych systemów, kryzys egzystencjalny i filozoficzny. Jest to książka wielopoziomowa, pełna nawiązań do klasyki literatury i popkultury - sami się przekonacie, gdy sięgniecie po „Anomalię”.Podczas lektury byłam ciekawa czy kiedyś powstanie film na podstawie tej książki.

Autor „Anomalii” jest matematykiem i astrofizykiem, co daje się odczuć zanurzając się w jego dzieło, przewodniczący eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo (polecam poczytać kto do tej grupy należy może poczujecie się zaskoczenie albo i wręcz odwrotnie), której członkowie tworzą swoje dzieła niczym matematyczne konstrukcje. I to właśnie odniesienie można znaleźć w fantastycznym thrillerze Telliera, który otrzymał Nagrodę Goncourta.

Metryczka książki

Tytuł: Anomalia
Autor: Hervé Le Tellier
Wydawnictwo: Filtry
Rok wydania: 2021
Gatunek: fantasy, science fiction

Notka o autorze

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.