z zycia biblioteki okragly 2

Po porywającym lutym z literaturą dziecięcą przyszedł czas na książki o kobietach, do których należy rok 2022 – a wśród nich są Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska oraz Wanda Rutkiewicz. Ale to nie jedyne kobiety, którymi w tym czasie się zachwycaliśmy. Była też Anna Kańtoch, hiszpańskie autorki (m.in. Rosa Montero i Cristina Peri Rossi), Irena Małysa czy Sylwia Chutnik.

Dzielcie się z nami swoimi zachwytami i antyzachwytami w przestrzeni wirtualnej dodając swoje opinie w grupie na Facebooku 𝗢𝗗𝗞𝗥𝗬𝗖𝗜𝗔 𝗖𝗭𝗬𝗧𝗘𝗟𝗡𝗜𝗖𝗭𝗘. Jeśli nie macie konta na FB, to zawsze możecie podzielić się swoimi odkryciami i zachwytami czytelniczymi wysyłając do nas wiadomość na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a my zamieścimy ją w Waszym imieniu w grupie. Pora na biblioteczne zachwyty.

odkrycia 03

odkrycia 03 as

> Antonina

Kwintesencja literatury kobiecej, takiej na wyższym poziomie.

„Portret kobiety w opowiadaniach dziesięciu hiszpańskich autorek". Autorkami tymi są Yanet Acosta, Laura Freixas, Almudena Grandes, Berta Mars, Marina Mayoral, Rosa Montero, Cristina Peri Rossi, Soledad Puertolas, Carme Riera oraz Esther Tusquets.

Opowiadania przypisane są do czterech różnych części: Odkrywanie kobiecości, Role kobiece, Męskie - żeńskie, Walka z czasem.

Nie są to teksty słodkie i naiwne, jest tu dużo realizmu znanego z życia chyba każdej kobiety: rozpad związku, nerwowe oczekiwanie na narodziny dziecka, trudne relacje z matką, kobieca przyjaźń, miłość pełna oddania...

Książkę wypożyczyłam w Bibliotece Śląskiej; nazwiskiem - magnesem była postać zmarłej przed kilkoma miesiącami Almudeny Grandes. Przeczytałam, już po śmierci pisarki, jej powieść "Pocałunki składane na chlebie" i była to książka, której właśnie w tamtym czasie potrzebowałam.

odkrycia 03 mb 2

> Magda

W książce „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anny Dziewit-Meller znajdziecie wiele bohaterek w spódnicy, pośród nich jest też ona – Królowa Najwyższych Gór – Wanda Rutkiewicz (wyjątkowo nie w spódnicy, a w spodniach). Czemu trzeba o niej jeszcze mówić? Bo niewielu pamięta, że to pierwsze Polka, która stanęła na szycie najwyżej góry świata – zresztą to nie jej jedyny wyczyn. Jednak niezwykle ważne jest to, że mówi o tym z iloma czynnikami trzeba się zmierzyć, jak wiele trzeba determinacji, by realizować swoje marzenia. To niewątpliwie kobieta, która dała nowy start kobietom, dla których sport (też wspinaczka, czy zdobywanie gór) odgrywał i odgrywa szalenie ważną rolę w życiu.

Kiedy stoimy u stóp gór, czujemy się jak mrówki.

odkrycia 03 mb

Sylwia Chutnik „Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek”

Pośród stu Polek, które zostały ujęte w „Opowieściach” przez Sylwię Chutnik jest i ona – Maria Grzegorzewska, pedagożka (1888-1967), której imieniem nazwana niejedną szkołę w Polsce. Maria miała bardzo postępowych rodziców, którzy w wykształceniu córki dopatrywali się jej niezależności. Już jako dorosła kobieta uczyła, prowadziła korepetycje. Nauka była dla niej bardzo ważna i to dzięki systematyczności oraz pracowitości zawędrowała aż do Paryża, by tam kształcić się w zakresie prowadzenie edukacji osób z niepełnosprawnościami. To właśnie za jej sprawą w 1922 roku powstał Instytut Pedagogiki Specjalnej a sama Maria Grzegorzewska była jego pierwszą dyrektorką. Ta niesamowita opowieść jest tylko jedną z dziewięćdziesięciu historii opowiedzianych przez Sylwię Chutnik. Warto wspomnieć, że jedna z bohaterek książki była ostatnio gościnią Biblioteki – Maria Garus, która kontynuuje swój projekt Solo Woman Cyclist.

odkrycia 03 ak

> Ania

Lubię biografie napisane przez Annę Kamińską, po „Simonie" i „Halinie" w końcu sięgnęłam po „Wandę" - opowieść o Wandzie Rutkiewicz. Niestety miesiąc kobiet okazał się za krótki i jestem dopiero u początku historii Wandy, ale już mogę polecić Wam audiobooka, czytanego przez Danutę Stenkę, słucha się znakomicie, a opowieść zaczyna się jak kryminał, a nie biografia. Intrygujące.