poezja ukrainska

Kultura ukraińska od wielu lat jest mi bliska i stanowi przedmiot moich zainteresowań (głównie czytelniczych i muzycznych). Być może wynika to z tego, że sam mam wschodnie korzenie, a do tego mieszkając wcześniej na Podlasiu, a obecnie na Śląsku, uważam siebie za człowieka pogranicza. Wielokulturowość, spotkanie z „innym”, poszerza przestrzeń na współpracę, dialog i otwartość.

21 marca obchodziliśmy zarówno Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, jak i Światowy Dzień Poezji. Oba święta przebiegały w cieniu wojny na Ukrainie. Sądzę, że poezja i muzyka powinny w trudnych czasach nieść dobre słowo i nadzieję, ale także zmuszać do myślenia i prawdziwie wzruszać. Stąd też chciałbym przedstawić Państwu tekst Światosława Wakarczuka do piosenki pt. „Obejmij” (Обійми). Znalazła się ona na płycie „Земля”, nagranej w 2013 r. przez zespół Океан Ельзи.

Kiedy nastanie dzień

Zakończy się wojna

Tam straciłem siebie

Poznałem aż do dna

Łagodnie tak i nie puszczaj

I oto moja dusza

Składa broń

Czyżby aż tak

pragnęła ciepłych łez?

Łagodnie tak i nie puszczaj

Obejmij mnie, obejmij mnie, obejmij

I bardziej jeszcze nie wypuszczaj

Niech przyjdzie twoja wiosna

Dla tych z Państwa, którzy chcieliby sięgnąć po twórczość ukraińskich poetów, chciałbym zarekomendować „Antologię poezji ukraińskiej”. To obszerne wydanie (ponad 1060 stron) ukazało się w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w 1977 r. Z nowszych publikacji polecam „Ukraińskie wiersze miłosne. Wybór liryki współczesnej”; „Wiersze zawsze są wolne. Antologia poezji ukraińskiej” (w przekładzie Bohdana Zadury); A. Kamińska „Wschód - Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy. Antologia”, „Ukraińska Nadzieja.

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.