z zycia biblioteki okragly 2

Tegoroczna edycja akcji Ferie z Książką odbyła się pod hasłem „Książkowa Rajza” w dniach 14 - 19 lutego oraz 21-26 lutego. W tym czasie zaprosiliśmy do biblioteki młodych miłośników książek (7-12 lat) na warsztaty artystyczno-literackie oraz muzyczne, zajęcia parateatralne, seanse czytelnicze, gry literackie, spotkania oraz spacery miejskie tropem ważnych miejsc. Co robiliśmy? Odbyliśmy liczne wojaże nie tylko z książkami, ale i w głąb swojej wyobraźni. Odwiedziliśmy różne zakątki świata i dowiedzieliśmy, w jaki sposób podróżują Mały Książe, Harry Potter czy Pippi Pończoszanka. W 90 wydarzeniach wzięło udział 480 osób, zaś  frekwencja podczas książkowych aktywności wyniosła 718 osób. Działania stacjonarne były wsparte aktywnością w przestrzeni wirtualnej  i zgromadziły publiczność liczącą 8859 osób (kanał YouTube, Facebook, Instagram, blogi biblioteczne). Do akcji włączyło się 21 filii bibliotecznych.

Do wspólnego „rajzowania” zaprosiliśmy: kolektyw teatralny który przyjechał do nas z przedstawieniem rozgrywającym się w zimowej scenerii, z najodważniejszymi śląskimi straszkami (w roli głównej Utopiec, Meluzyna), z ważnym przekazem o ochronie środowiska; które przygotowało dla uczestników warsztaty robotyki, potwierdzając tym samym, że im więcej czytamy, tym nasza wyobraźnia działa maksymalnie twórczo.

Dzięki współpracy z wydawcami (Wydawnictwo Tatarak, Wydawnictwo Zakamarki) zaprezentowaliśmy dwie wystawy: Štěpán Zavřel – wystawa ilustracji książkowych artysty. Prezentowane ilustracje pochodzą z książek Dziadek Tomek, Sen o Wenecji, Odnalezione słońce (Filia nr 14) oraz Niezwykłe przygody Sally Jones. Spotkanie z bohaterami książki Jakoba Wegeliusa „Małpa mordercy” (Filia nr 3).

Ferie z Książką to przede wszystkim wybrana literatura dla młodych czytelników, którzy jednak, wbrew wszystkim pogłoskom, C Z Y T A J Ą :)

ferie topka

Dzięki wsparciu wydawnictw literackich: Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Literackie, Krytyka Polityczna oraz Wydawnictwo Jaguar biblioteka mogła nagrodzić uczestników konkursów, quizów.

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.