z zycia biblioteki okragly 2

Nikt nie przewidział, że literatura dziecięca nas tak pochłonie. Chcielibyśmy napisać więcej, bo niesamowitych książek dla młodego pokolenia jest ogrom. Wybraliśmy te najważniejsze. Oto przed Wami odkrycia lutego.
Dzielcie się z nami swoimi zachwytami i antyzachwytami w przestrzeni wirtualnej dodając swoje opinie w grupie na Facebooku 𝗢𝗗𝗞𝗥𝗬𝗖𝗜𝗔 𝗖𝗭𝗬𝗧𝗘𝗟𝗡𝗜𝗖𝗭𝗘. Jeśli nie macie konta na FB, to zawsze możecie podzielić się swoimi odkryciami i zachwytami czytelniczymi wysyłając do nas wiadomość na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a my zamieścimy ją w Waszym imieniu w grupie. Pora na biblioteczne zachwyty.

odkrycia 02

#1 Odkrycie Sławka

odkrycia 02 sh 1

José Jorge Letria i André Letria stworzyli niezwykłą opowieść o najstraszniejszym ludzkim wynalazku, wyniszczającej wojnie. „Wojna”, to książka, która przemawia do odbiorcy przede wszystkim poprzez obrazy. Przejmujące, zapadające w pamięć ilustracje, budują historię o okrucieństwie przemocy i nienasyconej władzy, która sieje zniszczenie oraz śmierć. Poetycki, bardzo oszczędny tekst jest doskonałym uzupełnieniem dominującej warstwy wizualnej książki. „Wojna” to pozycja dla wszystkich, bez względu na wiek, która porusza temat trudny do zrozumienia, szczególnie dla młodego odbiorcy. Jednak w dzisiejszych czasach przerażająco aktualny.

José Jorge Letria i André Letria „Wojna”

#2 Odkrycie Ani

odkrycia 02 ak 1

Bardzo namawiam do przeczytania książki Amy Timberlake "Skunks i Borsuk" z ilustracjami samego Jona Klassena, to opowieść o przyjaźni niemal niemożliwej, bo jakim cudem mogą się zaprzyjaźnić dwie tak bardzo różne osoby? Dużo humoru, ale i tematów do przemyśleń, zachwyciłam się, a już czeka na przeczytanie część druga "Miejsce jest oznaczone jajkiem". :
Amy Timberlake "Skunks i Borsuk"

#3 Odkrycie Magdy

odkrycia 02 mb 2

Dla tych, którzy lubią, kiedy przy czytaniu dużo się dzieje. Świetny humor. Dobra wiadomość to, że nie jest to jedyna część historii o domku na drzewie. Jest ich więcej.  Dodatkowo można odnaleźć nawiązania do twórczości Juliusza Verne. Andy Griffiths, ilustracje Terry Denton „91-piętrowy domek na drzewie” od Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Nie tylko dla dzieci ;)
Andy Griffiths, ilustracje Terry Denton „91-piętrowy domek na drzewie”

Książek dla młodzieży jest bardzo dużo, ale żeby pośród nich znaleźć coś wartościowego, nie będącego infantylną paplaniną traktującą młodego czytelnika jako odbiorcę, który przecież wszystko przeczyta.

odkrycia 02 mb 1„Kwiecień plecień” to zdecydowanie tytuł, który odbiega od popkulturowej masówki z kolorowymi okładkami. To starannie przemyślana, również edytorsko, historia dla młodych, prawie dorosłych ludzi. Porusza ważne tematy, jak zaburzenie lękowe, śmierć, otwartość na ludzi, traktowanie osób z upośledzeniem a wszystko to składa się na jedną historię, historię Pi. W końcu książka nie bez znaczenia znalazła się na liście Białych Kruków - The White Ravens 2021.

Mette Vedsø „Kwiecień plecień”

#4 Odkrycia Antoniny

odkrycia 02 as 1Mikołajek! Zawsze i wszędzie mój #1 🙂

Lubię oglądać "To MY dzieci świata" Elizy Piotrowskiej. "Bracia Lwie Serce" i "Ronja, córka zbójnika" Astrid Lindgren - wciąż uwielbiam.

René Goscinny „Mikołajek”
Eliza Piotrowska „To MY dzieci świata”