jestem smierc

Dwa przeciwieństwa opisane w dwóch publikacjach Elisabeth Helland Larsen to życie
i śmierć. Te dwa antonimy wzajemnie się uzupełniają. Wszystko musi mieć swój koniec, by dać początek czemuś nowemu. To jest oczywiste i doskonale o tym wiemy, ale spójrzmy w jak wyjątkowy sposób istotę życia i śmierci ukazała Larsen.

Lekka z przyjaznymi ilustracjami książka o życiu przedstawia świat i wszystko to, co na nim porusza się, oddycha, rodzi się, rośnie. To ukazanie świata roślin, zwierząt i oczywiście nas – naszego dorastania, marzeń, myśli, funkcjonowania, emocji. To siła i działanie, które daje życie – zmieniające się pory roku, upływające dni tygodnia, nasze codzienne sprawy, obowiązki czy plany.

Jak sam tytuł wskazuje bohaterką drugiej publikacji jest śmierć. Samo słowo nie napawa nas optymizmem. Wzbudza lęk, smutek i obawę. Dlatego w porównaniu z książką „Jestem życie” nie można powiedzieć, że jest to lekka publikacja, ale zarówno jedna jak i druga mają wartościowe przesłanie. Mijającego czasu nie da się zatrzymać ani cofnąć. Życie kończy się śmiercią, która mówi kogo odwiedza i jaki jest cel jej wizyt. Nikt i nic nie może się przed nią ukryć, bo spotyka każdego – każdą żyjącą istotę, ludzi, zwierzęta, rośliny. W tym miejscu pojawia się pytanie czy cokolwiek może się przed nią uchronić? Okazuje się, że nie. Jest Coś, co ma największą wartość, która nigdy nie umiera... MIŁOŚĆ.

Temat życia i śmierci jest trudny, zwłaszcza kiedy poruszamy go z najmłodszymi, ale publikacje Elisabeth Helland Larsen napisane są prostym i niezwykle wymownym językiem. Przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale dla każdego, bo dotyczą bezpośrednio nas – sensu naszego istnienia.

Metryczka książki


Tytuł: Jestem życie, Jestem śmierć
Autor: Elisabeth Helland Larsen
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2021
Gatunek: dziecięca

Notka o autorze

Katarzyna Latusek

Katarzyna Latusek


Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.