do zobaczenia nigdy

Parker Grant nie widzi. Po tym, gdy zmarł jej tata, do domu Parker wprowadziła się rodzina, która obejmuje nad dziewczyną opiekę. W szkole Parker jest pod opieką rówieśniczki, która pomaga jej w funkcjonowaniu w tych obszarach, które są dla Parker trudne. Nastolatka ma jednak swoje tajemnice, a jedną z nich jest poranne bieganie. Bieganie na pamięć, bez przewodnika. A przynajmniej tak się Parker wydaje.

Historia Parker tak naprawdę nie jest determinowana przez jej niepełnosprawność. Owszem - brak możliwości korzystania ze zmysłu wzroku wymusza na dziewczynie i jej otoczeniu pewne reguły (nastolatka ogłasza ich dwanaście), ale powieść Erica Lindstroma jest historią o dorastaniu, opowieścią o kształtowaniu relacji, zaufania, o budowaniu własnej tożsamości i gromadzeniu doświadczeń mających na ową tożsamość wpływ.

"Do zobaczenia nigdy" to książka - która choć skierowana do nastolatków - może nauczyć czegoś każdego z nas. Poszukajcie w niej lekcji dla siebie:)

P.S. W Oddziale Książki Mówionej dostaniecie tę książkę w systemie LARIX.

Tytuł: Do zobaczenia nigdy
Autor: Eric Lindstrom
Wydawnictwo: YA!
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura młodzieżowa

Monika Badowska

monika badowskaAutorka istniejącego od 2006 roku bloga prowincjonalnanauczycielka.pl, z którego dowiedzieć się można o czytaniu, książkach, pisaniu, o tym, co warto i z kim poczytać oraz o zwierzakach, bez których dom staje się nudny.
Pasję związaną z czytaniem i poznawaniem literatury połączyła z życiem zawodowym.
Czyta dużo i eklektycznie. To czy książka jest papierowa, czytana przez lektora, czy stanowi – jak pisał Stanisław Lem – kryształki z utrwaloną treścią, nie wpływa na przyjemność jaką odczuwa podczas obcowania ze słowem.
Różnorodnie aktywna sportowo. Prowadzi dom tymczasowy dla malamutów i kociąt. Ceni życie w każdym z jego przejawów; jest weganką.