sportsmenki

W dorobku piśmienniczym polskiego historyka Krzysztofa Szujeckiego znajdują się publikacje poświęcone tematyce sportu, sięgające nawet XIX wieku. Jedna z nich to: „Sportsmenki: pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki”. Podzielona jest na 13 rozdziałów, z których każdy poświęcony został konkretnej sportsmence, m.in. Elżbiecie Ziętkiewicz, Wandzie Dubieńskiej, Helenie Rakoczy, Karolinie Kocięckiej czy też Halinie Konopackiej.

Estetyczne wydana książka w niezwykle przyjazny sposób przedstawia historię tych wyjątkowych postaci na tle ich życia rodzinnego, zawodowego oraz wydarzeń politycznych. Dawniej, uprawianie sportu przez kobiety było czymś niecodziennym, budzącym zaskoczenie. Nie do pomyślenia było również to, żeby kobiety zdobywały medale i brały udział w Igrzyskach Olimpijskich, a także rywalizowały w zawodach z samymi mężczyznami. W tym miejscu warto wspomnieć Karolinę Kocięcką, która wybrała się w podróż rowerową na Wystawę Światową do Paryża i brała udział w organizowanych wyścigach. Poza tym będąca pod zaborami Polska zmagała się wówczas z trudną sytuację polityczną. Władze utrudniały karierę sportową oraz jej doskonalenie, co przekładało się na odwoływanie wielu zawodów i turniejów.

Przytoczone w publikacji Krzysztofa Szujeckiego sportsmenki swój rozwój sportowy rozpoczynały od najmłodszych lat, a większość z nich w dążeniu do celu miała ogromne wsparcie w rodzinie. Dyscypliny, w których osiągnęły sukces to m.in. pchnięcie kulą, rzut dyskiem, oszczepem, narciarstwo, kolarstwo, tenis, szybownictwo, koszykówka. W tym czasie powstawały też nowe miejsca, takie jak stocznie czy korty. Rozwijały się miasta oraz sportowe sprzęty. Popularne stały również tzw. Aerokluby. Od XX wieku cieszące się popularnością Zakopane odwiedzane było przez wielu narciarzy jak i amatorów, zapełniających tamtejsze stoki. Należy wspomnieć, że stało się także miastem produkcji nart, dzięki czemu na ich zakup mogło sobie pozwolić więcej osób.  Życie ukazanych w książce postaci nie zawsze było łatwe. Część z nich musiała wraz z rodziną emigrować, a wszystko to, co osiągnęły było następstwem ich własnej pracy. Wychowywane w duchu patriotycznym z wielką pasją i zaangażowaniem uczestniczyły (na tyle, ile było to możliwe) w wielu kursach, szkoleniach i licznych zawodach, a przede wszystkim w Igrzyskach Olimpijskich, podczas których reprezentowały Polskę.

Czytając publikację Krzysztofa Szujeckiego dowiemy się ponadto, że ewolucja sportu niosła za sobą rozwój sportowej mody (np. do gry w tenisa czy jazdy na rowerze). Dodatkowo książkę uzupełniają i wzbogacają treści ukazujące się w prasie z autentycznymi wypowiedziami sportsmenek, a także zdjęcia, pochodzące m.in. z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie jak i archiwów rodzinnych.

Tytuł: Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki
Autor: Krzysztof Szujecki
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2020
Gatunek: biografie

Katarzyna Latusek

Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.