lato 1920

Rok 1920 niewątpliwie zapisał się między innymi w wydarzenia takie jak: trwająca wojna polsko-bolszewicka, powołanie Rządu Obrony Narodowej, wybuch II Powstania Śląskiego czy powstanie Wolnego Miasta Gdańsk. Wydarzenia te można by mnożyć bez końca. Tytuł niniejszej publikacji Lato 1920, autorstwa Joanny Rolińskiej bezpośrednio wskazuje nam, że opisana historia odnosi się właśnie do roku 1920, a konkretniej do trzech miesięcy (czerwiec-sierpień).

Treść książki została podzielona na pięć rozdziałów i stanowi bardzo realistyczne odzwierciedlenie międzywojennej Warszawy. To historia opisana dzień po dniu, a utrzymana w niej chronologia pozwala na zachowanie ciągu zdarzeń. Dodatkowo książkę wzbogacają fotografie przedstawiające uroczystości, plakaty, różne miejsca i pocztówki charakteryzujące Warszawę (Plac Zamkowy czy Ogród Saski) oraz sceny teatralne. Plusem dla autorki jest również zamieszczenie w książce wielu cytatów, pochodzących z autentycznych źródeł, czyli artykułów, które ukazywały się na łamach ówczesnej prasy. W trakcie czytania skupiamy się głównie na życiu mieszkańców, którym przypadło zmierzyć się z panującymi wówczas, trudnymi dla wszystkich wydarzeniami. Problemy pojawiały się każdego dnia i były to między innymi podziały społeczeństwa, niełatwa relacja polsko-żydowska, wysokie koszty utrzymania, epidemie, jak i braki towarów w sklepach. Należy również zwrócić uwagę, że obok powtarzających się strajków oraz niepewnej i zmieniającej się sytuacji politycznej istniało życie codzienne. Mieszkańcy potrzebowali odrobiny rozrywki, dostępu do kultury. Warto dodać, że był to wyjątkowy i zarazem nieprzystępny czas dla pisarzy i poetów, a także gwiazd polskiego kina i sportu, którzy właśnie rozpoczynali swoją karierę. Maluje nam się przed oczami obraz miasta, które próbuje lub też stara się żyć normalnie i beztrosko, choć trudno jest wymówić te słowa w obliczu wojny, bo w tej codzienności dominują niepokoje i strach.

Ta trzymiesięczna przeprawa przez wydarzenia, mające miejsce w naszej stolicy jest wyczerpującą dawką wiedzy historycznej, ukazanej w niezwykle jasnym i uporządkowanym przekazie.

Tytuł: Lato 1920
Autor: Joanna Rolińska
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2020
Gatunek: historia

Katarzyna Latusek

Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.