list do krola okladkaMoże autorka jest fanem Tolkiena? Takie moje było pierwsze skojarzenie po przeczytaniu tej książki. Jednak historia, o której mowa ukazała się w 1962 roku w Holandii i stała się szybko światowym bestsellerem. Być może Tonke Dragt, która jest cenioną i uznaną holenderską autorką, miała już za sobą lekturę „Władcy Pierścieni”. Tego nie wiem, ale mogę z całą pewnością zachęcić do czytania „Listu do króla”.
Jak już wspomniałam pierwsze skojarzenie – „Władca Pierścieni”, ale może to tylko moja wyobraźnia? Można by pobawić się w poszukiwania analogii. Dwa światy bohaterów, tych dobrych i czarnych charakterów. Pojawia się tutaj też pierścień, więc rozumiecie teraz moją literacką czujność?  Na pewno jest to propozycja dla młodych czytelników, którzy nie boją się lektury, która liczy ponad pięćset stron, lubią przygody, legendy o królu Arturze. Jednym słowem jest to powieść, opowieść rycerska.

list do krola wnetrze
Głównym bohaterem książki jest 16-letniu Tiuri, który za chwilę ma zostać rycerzem, ale na tę chwilę będzie musiał jeszcze zaczekać, gdyż postanawia pomóc pewnemu nieznajomemu mężczyźnie w habicie. Ten przekazuje mu wiadomość, która musi trafić w odpowiednie ręce. I tak oto zaczyna się dość długa podróż Tiuriego, który łamiąc zasady stara się uczynić coś dobrego... Tę fascynującą historię przeplatają piękne ryciny. Na wyklejce znajdziecie również mapę Królestw Dagonauta i Unauwena. Jest bardzo mozolnie wydana – dobór papieru, czcionka, no i szycie :)
Polecam.

Metryczka książki


Tytuł: List do króla
Autor: Tonke Dragt
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura dziecięca

Notka o autorze

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.