kurs gotowania 2Jeżeli uważacie, że gotowanie nie jest waszą mocną stroną, albo chcielibyście zgłębić tajniki sztuki kulinarnej zachęcam do przeczytania książki pt. „Kurs gotowania Marka Łebkowskiego. Kuchnia polska”.

Jest to niezwykły poradnik, który zawiera wyczerpujący spis potraw z warzyw (cukinii, papryki, bakłażanów czy szparagów), mięsa (cielęciny, wołowiny jak i jagnięciny), ryb i owoców morza, makaronów oraz przeróżnych słodkości, w tym także słonych przekąsek. Krótko mówiąc każdy znajdzie coś dla siebie :)

 

Oczywiście podstawą naszej pracy w kuchni są niezbędne narzędzia. Autor przedstawił nam podstawowe wyposażenie, czyli różnorodne rodzaje noży – od tasaków po noże-piły, czy też nożyki do wycinania dekoracyjnych kształtów z warzyw i owoców. Istotna kwestia dotyczy także doboru deski do krojenia oraz młynków do mielenia mięsa. Ale nie na tym koniec. Ważne jest również to, aby dobierać garnki czy patelnie o odpowiednio grubym dnie. Wielkość tych naczyń musi być różna, a obok nich nie może zabraknąć chochli, łopatek, otwieraczy, wyciskaczy, misek, tarek, wałków czy rękawów cukierniczych.

Mając powyższe narzędzia i naczynia przechodzimy do konkretów. Mianowicie do technik przyrządzania potraw, czyli gotowania (na parze, blanszowania, prużenia, kąpieli wodnej), pieczenia (w piekarniku, grillowania), smażenia, duszenia oraz pasteryzowania. Kolejny etap to specyfika krojenia warzyw. Dowiemy się kiedy kroić warzywa w kostkę, słupki, plasterki, ćwiartki, a kiedy w kształt wrzeciona oraz jak długo je gotować i jaki sposób gotowania jest najlepszy.

Publikacja Marka Łebkowskiego zawiera także rozdziały poświęcone przygotowywaniu mięsa i ryb. Od faszerowania, porcjowania drobiu, poprzez filetowanie ryb, aż po przygotowywanie przeróżnych marynat i wywarów. Warto dodać, że autor zamieścił również rozdziały poświęcone jakości mięsa.

Zawarte w książce przepisy posiadają podstawowe informacje, takie jak stopień trudności, ilość porcji oraz spis niezbędnych produktów. Zamieszczony jest dokładny opis przygotowywania dań wraz ze zdjęciem. Ponadto publikacja ta zawiera również sposoby dekorowania potraw, czy też zawijania naleśników, co przekłada się na efektywnie prezentujące się danie.

„Kurs gotowania Marka Łebkowskiego. Kuchnia polska” to zbiór mnóstwa wspaniałych przepisów i jednocześnie praktyczny, kuchenny poradnik.

Na koniec jedno ostrzeżenie – po przeczytaniu tej publikacji można bardzo zgłodnieć ;)

Metryczka książki


Tytuł: Kurs gotowania Marka Łebkowskiego. Kuchnia polska
Autor: Marek Łebkowski
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2020
Gatunek: kulinaria

Notka o autorze

Katarzyna Latusek

Katarzyna Latusek


Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.