rury

Warto poznać tego izraelskiego (od zeszłego roku polskiego) pisarza, gdyż jest mistrzem krótkiej formy, humoru oraz absurdu. Rury to jego debiutancki zbiór ponad 50 opowiadań, zamkniętych na ok. 200 stronach. Jest tu wszystko - agent Mosadu, dziewczyna wisząca u sufitu, mężczyzna imprezujący z krasnoludkami, wskrzeszony Hitler i mnóstwo autobusów. Dziwnie? Może być jeszcze bardziej zaskakująco – pod osłoną absurdu Autor przemyca ważne i uniwersalne treści. Choć pełno w nich izraelskich imion, obyczajów, odwołań do konfliktów wojennych, nienawiści rasowej, ale każdy odczyta jasne przesłanie. Od lokalności do ogólnoludzkich literackich rozważań o ludzkich sprawach, pełna czarnego humoru i zaskakujących zakończeń.

 

Etgar Keret to moja już kilkunastoletnia miłość literacka i dodam, że nadal niesłabnąca a z każdą nową książka - zaskakująca.

Metryczka książki


Tytuł: Rury
Autor:Etgar Keret
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2016
Gatunek: literatura piękna

Notka o autorze

Magdalena Królikowska

magdalena krolikowskaPedagog, technik ochrony środowiska, bibliotekoznawca. Interesuje się dziećmi, upcyklingiem i książkami – tymi dla dzieci i młodzieży, kryminałami, fantastyką, na nowo odkrywa komiks oraz wciąż zagłębia się w historię II WŚ.

Ma słabość do gór, pierników i wielkich kubków pełnych herbaty. .