tajemnice zamki podziemia

Nie ulega wątpliwości, że województwo dolnośląskie skrywa wiele ciekawych miejsc. Ilość turystycznych atrakcji wpływa na oryginalność tego miejsca. Począwszy od licznych, dawnych rezydencji, jak i miejsc rekreacyjnych w Polanicy i Dusznikach Zdroju, poprzez wędrówki po Górach Sowich, czy Stołowych, podziwianie Błędnych Skał oraz pobliskiego Skalnego Miasta

w czeskim Adršpach, a skończywszy na bunkrach, sztolniach, lochach oraz przeprawie przez kłodzkie podziemia. Dolny Śląsk to zawsze będzie coś więcej. W samym województwie znajduje się ponad czterdzieści zamków i pałaców, z czego większość z nich jest otwarta dla turystów. Miejsca te świadczą o liczebności różnych legend i opowieści na ich temat. Na przestrzeni wieków mury tych budynków były świadkami wielu różnych zdarzeń.

Jeżeli lubicie klimaty tajemniczych opowieści o mrocznej przeszłości dawnych rodów, które wówczas zamieszkiwały tamtejsze zamki i pałace to polecam książkę Joanny Lamparskiej pt. „Tajemnice, zamki, podziemia: przewodnik jakiego nie było”. Autorka pochodzi z Wrocławia i jest dziennikarką. Nie ma na Dolnym Śląsku zakątka, którego by nie odkryła. Dzięki wielkiej pasji  i zamiłowaniu do podróży wydała liczne publikacje o tym wyjątkowym miejscu.

Wracając do wspomnianej publikacji należy zwrócić uwagę, że nie jest to taki typowy przewodnik. Towarzyszący w każdej historii dreszcz emocji wzbudza w czytelniku ogromną ciekawość. Książka ta podzielona jest na ponad czterdzieści kilkustronicowych rozdziałów, gdzie każdy z nich poświęcony został odrębnemu miejscu. Ponadto zamieszczone są liczne ilustracje oraz wskazówki dojazdu. Niezwykle pomocna w lokalizacji okazuje się zamieszczona na wstępie mapa. Dzięki niej wiemy, których obiektów szukać w okolicach m.in. Wrocławia (Wojnowice, Bagno, Krobielowice), Jeleniej Góry (Cieplice, Wleń, Łomnica), Kłodzka i Kudowy Zdroju (Gorzanów, Bożków, Ratno) czy też Zgorzelca (Radomierzyce, Czocha). Niestety część tych budynków to obecnie ruiny, jednakże pozostałe zostały odnowione i do dnia dzisiejszego wzbudzają podziw turystów. Niektóre, usytuowane na wzgórzach pięknie prezentują się z drogi na tle malowniczych drzew. Zachowało się w nich wiele drogocennych przedmiotów i obrazów, a odrestaurowane wnętrza odzwierciedlają panujące wówczas style. Warto zwrócić uwagę, że  bogate salony, wystawne sale, tarasy czy ogrody były idealne do wystawiania sztuk teatralnych (Gorzanów). Ponadto budowle posiadały bogaty księgozbiór biblioteczny (zamek Czocha), który niestety na skutek wojen został wywieziony lub zniszczony. Rody, które zamieszkiwały te okazałe rezydencje pochodziły z różnych stron świata. Były to pokolenia m.in. Hohenzollernów, Magnisów, Herbersteinów, Osterbergów, Minutolich, Olszewskich, Hochbergów, czy też Schaffgotschów. Na przestrzeni lat wiele tych budowli było przebudowywanych. Ucierpiały one podczas wojen, najazdów Rosjan, Węgrów, Niemców, Austriaków czy Szwedów, a polscy żołnierze nie mieli wówczas wstępu na teren danego zamku. Obok faktów historycznych istnieją oczywiście legendy. Ile jest w nich zapisanej prawdy? Tego nigdy do końca nie wiemy. Często działy się i dzieją do dnia dzisiejszego (zamek Grodziec) różne dziwne rzeczy, których po prostu nie da się wytłumaczyć..., np. Jakim cudem wyrosły posadzone korzeniami ku górze lipy w pałacu w Bagnie? Czy majątek rodziny Magnisów mógł od tak zaginąć? Jaki sekret skrywały perły księżnej Daisy? Kto pojawia się przed pałacem                             w Makowicach? Skąd w powieści Mary Shelley wziął się Frankenstein? Czy to możliwe, aby zło zalegało w kolanie zmarłego? Dlaczego kościół w Ratnie Dolnym oświetla ponad tysiąc żarówek? Jakie jeszcze skarby skrywają korytarze zamku Czocha? Pytania można zarówno mnożyć, jak i zadawać bez końca. Kwestię odpowiedzi historia pozostawia nam i naszej własnej interpretacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że przed wiekami dochodziło do dziwnych zdarzeń, zakładów pomiędzy mieszkańcami, jak i tragicznych okoliczności śmierci (zamek Chojnik).

Podsumowując, przeszłość dolnośląskich zamków i pałaców jest niezwykła. Na przestrzeni stuleci niemalże każde wydarzenie historyczne wpisywało się również w ich historię. Działo się tak, ponieważ tamtejsze budowle powstawały od XIII aż do XIX wielu. Miejsca te nigdy nie zostaną zapomniane. Mimo, iż minęło sporo czasu odkąd te urokliwe rezydencje zamieszkiwały dawne rody, to do dnia dzisiejszego stanowią potęgę turystyki i rozrywki Dolnego Śląska, a także miejsce planów filmowych (zamek Czocha) czy też turniejów rycerskich (zamek Grodziec).

Tytuł: Tajemnice, zamki, podziemia
Autor: Joanna Lamparska
Wydawnictwo: Asia - Press
Rok wydania: 1999
Gatunek: przewodnik

Katarzyna Latusek

Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.