osiem gor

Moja niedawna wyprawa w świat literatury włoskiej zakończyła się znalezieniem prawdziwego brylantu czystej wody. Paolo Cognetti to pisarz, który wyróżnia się swoją niespotykaną wrażliwością. Podczas czytania „Ośmiu gór” wciąż zastanawiałam się jak to możliwe, by o męskim świecie pisać tak poetycko, a jednocześnie tak wiarygodnie.


Główny bohater Cognettiego, Pietro, to chłopiec z miasta. Jego rodzice pielęgnują w sercach wspomnienia ze spędzonej w górskiej wiosce młodości. Kiedy tylko mogą, wyjeżdżają z zatłoczonego Mediolanu w góry. Po pewnym czasie znajdują Granę – podupadłą wieś w Alpach piemonckich i spędzają w niej każde wakacje. To tam Pietro poznaje Brunona, chłopaka, którego codziennością jest ciężka praca, kiepskie warunki życia i brak perspektyw. Mimo dzielących ich różnic zaprzyjaźniają się ze sobą. Odtąd życie Pietra będzie zataczało kręgi, w których zawsze będzie pojawiała się Grana, Bruno i ich ukochane góry.


Przede wszystkim jest to książka, którą mogę polecić każdemu wielbicielowi gór. Nie jest relacją z ekstremalnych przygód himalaistów, których ostatnio tak wiele się wydaje – raczej pochwałą amatorskiej wędrówki, tomikiem zachwytów i obaw, które każdy przeżywa, kiedy maszeruje w kierunku imponującego szczytu.


Powieść ta porusza wiele problemów starych jak świat: męska przyjaźń, trudne relacje z ojcem, tajemnice rodzinne, przynależność i tożsamość. Nie są one jednak przedstawione w banalny sposób, lecz z delikatnością i prostotą. Czasami miałam wrażenie, że nie jest to powieść, a wspomnienia, tak wiarygodny sposób opowiadania prezentuje autor.
Niespieszna fabuła nastraja refleksyjnie i pozostawia czytelnika w stanie poruszenia.

Metryczka książki


Tytuł: Osiem gór 
Autor: Paolo Cognetti
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2018
gatunek: literatura piękna

Notka o autorze

Brygida Tłuczykont

Brygida TłuczykontRedaktorka z wykształcenia, bibliotekarka z powołania, optymistka z wyboru.

Lubię pracę z ludźmi i wsłuchiwanie się w ich historie.

W wolnych chwilach tworzę: szyję, piszę, szydełkuję.