z zycia biblioteki okragly 2

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustanie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania.
Czytajcie i tagujcie #CzytajDlaOdmiany a w grudniu, gdy już ukończycie wyzwanie nagrodzimy najaktywniejszych Czytelników.

W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z czeleńdżem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.
#CzytajDlaOdmiany

Co przynosi marzec?

wyzwynie 03

Marzec: przeczytaj książkę, której główną 'bohaterką' jest księgarnia.

#1 Księgarnia Moniki:

wyzwanie 03 monika

Annie Darling, „Mała księgarnia samotnych serc”.
Ta książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł i okładka, czyli powieścią o miłości osadzoną w przestrzeni londyńskiej księgarni.
Posy, po śmierci Lavinii Thorndyke, odziedziczyła rodzinną księgarnię na skraju rentowności. Ma dwa lata na to, by doprowadzić z lekka przykurzone miejsce do świetności. W innym przypadku księgarnię przejmie wnuk Lavinii, Sebastian, najbardziej obcesowy człowiek w Londynie. Tych dwoje ma podobna wizję - Bookends ma stać się księgarnią sprzedającą tylko jeden typ książek. Posy marzy o romansach (jest ich wielbicielką), Sebastian skupia się na kryminałach.
Co dobrego tego wyniknie i jaką bohaterowie pokonają drogę do przywrócenia życia księgarni dowiecie się podczas lektury.
Zapraszam!

#Księgarnia Sławka:

wyzwanie 03 slawomir

Katie Claphman „Zaginiona księgarnia”, Wyd. Wilga, 2018.

Ta książka pozwoli Wam poczuć magię książek i poznać wyjątkową księgarnię pani Minty. To ulubione miejsce spotkań dziewczynki o imieniu Milly. Niestety, pewnego dnia księgarnia zostaje zamknięta...

Nie wiadomo, co stało się z panią Minty i jaki los czeka jej niezwykłą księgarnię.

Książka Katie Clapham to ciepła, pięknie ilustrowana opowieść o miłości do książek i ich ogromnej roli w życiu zarówno dorosłych jak i dzieci.

#3 Księgarnia Ani:

wyzwanie 03 anna

Lubicie księgarnie? Macie swoje ulubione? Niestety tych nie sieciowych, z własnym charakterem coraz mniej… Zdarzyło mi się w księgarni pracować i bardzo miło wspominam ten czas. W ramach naszego wyzwania wybrałam książkę „Pamiętnik księgarza” Shauna Bythell’a, księgarza i bibliofila, prowadzącego w niewielkim szkockim miasteczku antykwariat. W jego książce znajdziecie czepialskich klientów, kłopoty z personelem, literackie festiwale, pomysły na utrzymanie się na niełatwym rynku księgarskim, ale też uwagi o czytanych przez autora książkach i dużo mocno zgryźliwego humoru.

Niestety moja ulubiona historia z księgarnią/antykwariatem, dowcipna, wzruszająca i pełna miłości do książek - „84, Charing Cross Road” autorstwa Helen Hanff nie została przetłumaczona na język polski, za to powstał na jej podstawie świetny film z Ann Bancroft i Anthony Hopkinsem w reż. Davida Hugh Jonesa, obejrzyjcie koniecznie.

#4 Księgarnia Magdy:

wyzwanie 03 magda

Ile razy wyobrażam sobie księgarnia, to mam w myślach właśnie taką, jak ta z ilustracji książki „Wynalazek Hugona Cabreta" Briana Selznicka. Ta księgarnia ma coś z magii, bo znaleźć można w niej nieoczywiste książki, które odmienią naszą codzienność. Tak też jest w przypadku głównego bohatera Hugo, który odnajduje tutaj… - tego Wam przecież nie zdradzę.
Mogę jedynie z całą stanowczością powiedzieć, że marcowe wyzwanie i ponowna lektura tej książki były olbrzymią przyjemnością.
Zachęcam do poznania świata Hugona Cabreta i pamięci o księgarniach, które jeszcze są.