daj gryza

Mizielińscy – to nazwisko to już marka. Małżeństwo uznanych grafików, których książki dla dzieci (także tych już od dawna pełnoletnich ;) ) robią furorę na całym świecie. Urzekają mądrą, ciekawą treścią, ale to ilustracje są tych książek znakiem rozpoznawczym – kto raz zobaczy charakterystyczną kreskę i kolory, ten już zawsze je rozpozna.

„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” to wydana pod koniec ubiegłego roku przez Dwie Siostry 112-stronicowa, zachwycająca rozmiarem i bogactwem treści, książka o rarytasach ze wszystkich kontynentów. Są tu dania, przyprawy i desery, które zdobyły już międzynarodową „sławę”, ale mnóstwo jest takich, o których do tej pory prawdopodobnie nie słyszeliście.  Do tego mnóstwo ciekawostek, także o kulinarnych zwyczajach. Czy faktycznie ryż jest najczęściej jadaną przez Chińczyków potrawą? Czy popularność kasz w Polsce to „moda” ostatnich lat? Przysmakiem w którym kraju są kwiaty? Czy Włosi jadają spaghetti z sosem bolognese? Czym jest tempeh? Co jest podstawą kuchni wietnamskiej? Kto zajada się smalahove – gotowaną/pieczoną baranią głową? Jak Argentyńczycy przygotowują matambre? To zaledwie garsteczka tego, jakie ciekawostki na Was czekają. A skoro to książka o jedzeniu, to są i przepisy na dania z każdego zakątka świata.

 

Przy tworzeniu „Daj gryza” Aleksandrę i Daniela Mizielińskich wsparła mocna ekipa konsultantów, z Natalią Baranowską na czele. Wykonali oni kawał dobrej roboty – wyobrażam sobie ogrom pracy, jaki włożyli w przygotowanie książki; pracy zarówno artystycznej, jak i merytorycznej. Gdy „Daj gryza” trafiła w nasze ręce, oglądaliśmy ją wszyscy w dziale z zachwytem. Szkoda było oddawać, ale kolejka chętnych do wypożyczenia była długa. Nie dziwię się – książki od Dwóch Sióstr i Mizielińskich można brać w ciemno! Każda jest hitem, nie inaczej jest teraz. Polecam!

Metryczka książki


Tytuł: Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu
Autor: Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2020
Gatunek: literatura dziecięca

Notka o autorze

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.