wirusy

Słowa wirus, pandemia, kwarantanna, szczepionka  od prawie roku intensywnie przewijają w naszych rozmowach i telewizyjnych czy radiowych wiadomościach. I pewnie – jeśli macie w swoim otoczeniu dzieci – musieliście objaśniać i odpowiadać na pytania co to, po co i dlaczego.

I jeśli potrzebujecie pomocy w tym objaśnianiu – zachęcam do sięgnięcia do książek.

Zacznę od tych dla dzieci młodszych – pierwsza z nich to „Zuzia w czasie pandemii”. Prosto wyjaśnia, co to jest wirus, pozwala też nazywać i oswajać zmiany w życiu codziennym, które się z pandemią łączą i emocje, które im towarzyszą. Czemu mama i tata pracują w domu? Co to znaczy dystans społeczny i jak go zachować w czasie zakupów? Dlaczego nie można odwiedzać dziadków, widywać się z koleżankami? Po co nosimy maseczki? Jak organizować sobie czas spędzany przymusowo w domu? To tylko część pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w tej książce, a w  zakończeniu mamy przygotowane zasady zachowania w czasie pandemii i pocieszenie na  przyszłość „Razem nam się uda!” Kolorowe, tradycyjne w formie, ale miłe dla oka ilustracje dobrze uzupełniają tekst.  Brawa dla Wydawnictwa Media Rodzina, że zareagowało na rodzicielskie potrzeby i uzupełniło serię Mądra Mysz o taki właśnie tytuł.

„Sekretne życie wirusów” to książka bardzo kolorowa, może momentami zbyt - nadmiar wirusów nie pozwala się skupić na tekście, a szkoda, bo wielu ciekawych rzeczy na ich temat można się dowiedzieć: jak są zbudowane,   jak się rozmnażają, jak rozprzestrzeniają, ale też jak i kiedy zaznaczyły się w historii ludzkości. Oczywiście występuje tu wirus SARS-COV-2, ale też wirusy innych chorób nękających ludzi i zwierzęta. Dużo też o tym, że warto dbać o higienę i często myć ręce, co najmłodszym czasem trudno wytłumaczyć, może z tą książkę będzie łatwiej? Jest też krótki quiz pod hasłem „prawda czy fałsz?” dla chcących sprawdzić swoją wiedzę.  Bardzo podoba mi się podkreślenie, że nasze - czyli ludzi - zdrowie jest zależne od kondycji środowiska naturalnego i że chroniąc i dbając o planetę, chronimy i dbamy jednocześnie o siebie. To przesłanie nie tylko dla najmłodszych.

„Wirus i inne drobne ustrojstwa” to pozycja dla starszych dzieci, a myślę, że i już całkiem dorośli będą z niej mieli pożytek.  Autorów: Bogusia Janiszewskiego, który napisał tekst i Maxa Skorwidera, który narysował, może już poznaliście przy okazji książki „Mury” i serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią”.

Książka podzielona została na trzy części. Pierwsza wprowadza nas w  ogólną tematykę bakterii i wirusów - czym się różnią, co robią w naszych organizmach, druga  - przystępnie wyjaśnia, jak wirusy pojawiają się w świecie ludzi, jak im (nieświadomie) pomagamy i jak nasz organizm może się bronić, trzecia – opisuje czym jest epidemia, kwarantanna, cichy nosiciel, po co nam szczepionka.

Książka przystępnie i z humorem opowiada historię koronawirusa, dużo w niej wiedzy obrazowo i przystępnie podanej. Nieco komiksowa forma świetnie pokazuje drogę wirusa – nazwanego dla ułatwienia Piotrkiem – który miał ambicje na światową karierę (i niestety mu się udało).

Przeczytajcie koniecznie!

Jeśli zainteresował Was temat, to pod linkiem znajdziecie recenzję   książki Thoma Rooke „Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki” autorstwa Pani Izy – Bibliotekarki z Gwiazd.

Metryczka książek

Liane Schneider, Janina Görrissen: Zuzia w czasie pandemii. Wyd. Media Rodzina, seria Mądra Mysz
Educan Ellas Colectivo, Sistere Mariona Tolosa: Sekretne życie wirusów. Wyd. Debit
Boguś Janiszewski, Max Skorwider: Wirus i inne drobne ustrojstwa. Wyd. Publicat

Anna Kajzer

Kiedyś księgarka, od prawie 20 lat bibliotekarka. Ostatnio najwięcej czyta reportaży i książek dla dzieci, ale to nie znaczy, że na tym poprzestaje.
Miłośniczka audiobooków i chodzenia :) Próbuje znaleźć równowagę między życiem rodzinnym, pracą zawodową i czasem dla siebie, a przy tym nie zwariować.
Lubi ludzi i święty spokój, co niekoniecznie się wyklucza :)