ii rzeczpospolita nasza duma

Wyobraźcie sobie, że biorąc w ręce publikację Kamila Janickiego pt. „II Rzeczpospolita: nasza duma, ludzie, kultura, tradycja, rozrywka” przenosicie się w przeszłość, do lat 20 – tych minionego wieku. Tak się dzieje w sensie dosłownym, gdyż wydana przez wspomnianego autora książka zachwyca swym przejrzystym, urokliwym, albumowym wydaniem. Wzbogacona jest o liczne fotografie tamtego okresu, ukazujące postacie polityczne, budynki, przedstawienia teatralne czy też pokazy mody. Podzielona jest na sześć rozdziałów oraz bibliografię. Pierwszy rozdział został poświęcony elitom, ich pozycji, zarobkach oraz przywilejach. Osoby zaliczające się do tego grona obowiązywała określona etykieta. Wzory zachowań, udział w kulturze, zainteresowania, maniery i miejsce zamieszkania wpływały na pryzmat przez który postrzegano osobistości tego kręgu.

Dowiemy się o dominującej religii, a także kluczowych postaciach takich jak Maksymilian Kolbe czy Władysław Korniłowicz. Ówczesny okres historyczny stanowił szczególną sytuację dla Żydów. Narastały konflikty, pojawiły się emigracje i odmienne stosunki obyczajowe oraz polityczne. Rozdziały zawierają wyczerpujące opisy codzienności lat 20 – tych. To czas, kiedy swój rozwój osiągnęły kawiarnie, jako miejsce spotkań towarzyskich oraz biznesowych, a także restauracje, gdzie poza polskimi tradycjami kulinarnymi zaczęto przejmować wzorce zagraniczne. To również okres rozwoju drukarni, prasy, Radia Polskiego oraz zmian w szkolnictwie podstawowym i wyższym. Z jednej strony nastąpił rozwój, ale niestety zaczął też pogłębiać się kryzys gospodarczy. Pojawiały się spory dotyczące polityki czy też przytłoczona codzienność odnośnie wojny polsko – bolszewickiej. Powyższe kwestie przez dłuższy czas stanowiły barierę hamującą rozwój turystyki. Dopiero, kiedy państwo zaczęło propagować wypoczynek można mówić o rozwoju biur podróży oraz powołaniu związków i stowarzyszeń turystycznych. Dzięki turystyce rozwinął się transport. Zarówno kolejowy, autokarowy jak i lotniczy. W okresie międzywojennym ważną rolę odgrywał  również sport oraz rozwój jego poszczególnych dyscyplin. Podsumowując publikacja zawiera kluczowe fakty historyczne i przede wszystkim wiele ciekawostek, przejawiających się w każdej dziedzinie życia.

Tytuł: II Rzeczpospolita : nasza duma : ludzie, kultura, tradycja, rozrywka
Autor: Janicki, Kamil
Wydawnictwo: Dragon
Rok wydania: 2015
Gatunek: historia

Katarzyna Latusek

Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.