zima

Najpierw moją uwagę przykuła okładka, na której zobaczyłam hipnotyzującą akwarelę Larsa Lerina. Chwilę później w autorze książki rozpoznałam kontrowersyjnego norweskiego pisarza Karla Ovego Knausgårda, autora głośnej, prowokacyjnej powieści biograficznej „Moja walka”. Nie mam upodobania do skandalu, jednak postanowiłam zaryzykować i nie żałuję.

„Zima” jest to drugi po „Jesieni” zbiór krótkich tekstów z cyklu Cztery pory roku. Podzielone są na miesiące, a każdy z nich rozpoczyna się listami do nienarodzonej - a pod koniec stycznia już narodzonej - córki. Knausgård pisze o wszystkim, co go otacza. Najbardziej jednak interesują go rzeczy małe, najmniejsze wręcz, nic nieznaczące, a czasem niewidoczne gołym okiem. Tak więc dziecięce przytulanki, szczoteczki do zębów, podwórkowe fajerwerki są przyczynkiem do głębokiej refleksji. Nie ma dla autora tematów zbyt błahych i zbyt kontrowersyjnych. Opisuje rozkosz, jaką odczuwa używając patyczków kosmetycznych do oczyszczania uszu z woskowiny i szczegółowo analizuje wiele wstydliwych, ale bliskich ludzkiej egzystencji spraw dnia codziennego.

Można by wysnuć stwierdzenie, że autor uprawia swego rodzaju literacki ekshibicjonizm. Istotnie, nie szczędzi czytelnikowi obszernych opisów nudnej codzienności. Według niezmiennego wzoru „od szczegółu do ogółu” wychodzi od tematów banalnych, posługując się niebanalnym piórem. Fraza iście skandynawska - prosta niczym meble z Ikei, pozbawiona ozdobników. Przywodzi na myśl tłumaczenie czegoś istocie z kosmosu, albo… nienarodzonemu dziecku, które jeszcze nic nie wie o świecie. Prozę Knausgårda można nazwać prostą, ale na pewno nie płytką. Autor popisuje się swoją dobrą orientacją w kulturze zachodnioeuropejskiej i filozofii w ogólności.

Tematy trywialne Knausgård traktuje zupełnie poważnie, dzieląc się swoją subiektywną prawdą. Tak subiektywną jak subiektywna może być tylko prawda rodzica wprowadzającego swoje dzieci w arkana życia. Takie traktowanie literatury jest jednocześnie nowatorskie i bardzo pierwotne. Autor pokazuje czytelnikowi twarze otaczających go osób, znajome krajobrazy, problemy i przedmioty dnia powszedniego, jakby czytelnik był nowym członkiem jego rodziny. Bo właśnie o rodzinie traktuje ta książka. Na jej kartach kryje się wielka pochwała rodzicielstwa i życia domowego.

Tytuł: Zima
Autor: Karl Ove Knausgård
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2016
gatunek: literatura piękna

Brygida Tłuczykont

Brygida TłuczykontRedaktorka z wykształcenia, bibliotekarka z powołania, optymistka z wyboru.

Lubię pracę z ludźmi i wsłuchiwanie się w ich historie.

W wolnych chwilach tworzę: szyję, piszę, szydełkuję.