dzieje sie je

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się na naszych stołach pomidory? Albo ziemniaki czy kakao? Kto wymyślił bulion? Ciasto francuskie? Sandwicha? Jeśli jesteście ciekawi tego tak jak ja, to bardzo polecam książkę Łukasza Modelskiego. Autor swoją podróż przez historię kuchni zaczyna od starożytności – odwiedzicie Egipt, Chiny, Grecję i Rzym, potem czasy średniowiecza i wielkich odkryć geograficznych i poprzez kolejne epoki dotrzecie do współczesności i refleksji, jak będzie wyglądała kuchnia przyszłości.

Ilustracje Adama Pękalskiego znakomicie uzupełniają tekst, pełen rzetelnej wiedzy, ale i ciekawostek. To książka do powolnego smakowania, może też być inspiracją do szukania kolejnych informacji z historii nie tylko kuchni, ale też  przedmiotów codziennego użytku, przy gotowaniu i  jedzeniu używanych. Pokazuje też, jak wydarzenia historyczne, takie które znamy z lekcji historii w szkole wpłynęły na rozwój sztuki kulinarnej – na przykład rewolucji francuskiej zawdzięczamy rozwój restauracji w takim kształcie, jaki znamy dzisiaj.

 

Dowiecie się również, kto był autorem pierwszych książek kucharskich, dlaczego pierogi mają taki a nie inny kształt, na czyją cześć pizza margherita i deser melba noszą swoje nazwy, czy królowie lubili gotować i w jakiej kolejności używać sztućców na wykwintnym przyjęciu, mogłabym tak wymieniać jeszcze długo:)

Ilość informacji nie przytłacza, a wręcz przeciwnie – pobudza apetyt na kolejne, trudno mi było się od tej książki oderwać.

Polecam – i dzieciom, tym trochę starszym - do samodzielnego czytania i całym rodzinom  - do wspólnego odkrywania związanej z kuchnią historii.

Metryczka książki


Tytuł: Mała historia kuchni. Dzieje się je
Autor: Łukasz Modelski, Adam Pękalski
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2020
Gatunek: literatura dziecięca

Notka o autorze

Anna Kajzer

Anna Kajzer

Kiedyś księgarka, od prawie 20 lat bibliotekarka. Ostatnio najwięcej czyta reportaży i książek dla dzieci, ale to nie znaczy, że na tym poprzestaje.
Miłośniczka audiobooków i chodzenia :) Próbuje znaleźć równowagę między życiem rodzinnym, pracą zawodową i czasem dla siebie, a przy tym nie zwariować.
Lubi ludzi i święty spokój, co niekoniecznie się wyklucza :)