motyl genowa

Lisa Genova jest amerykańską autorką, a przede wszystkim doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii. „Motyl” jest z kolei jej debiutem literackim, który przez ponad 40 tygodni utrzymywał się na liście bestsellerów New Your Timesa, a przetłumaczony został na ponad 20 języków i wydany w 30 krajach. Spełnione marzenie każdego debiutującego autora…
Alice Howland, główna bohaterka powieści, jest pięćdziesięcioletnią, realizującą się prywatnie i zawodowo kobietą. Jako poważana wykładowczyni psychologii kognitywnej na Harvardzie, zapraszana jest na organizowane na całym świecie konferencje i sympozja w roli eksperta lingwistyki. Jej mąż, John, również jest odnoszącym sukcesy naukowcem z Harvardu. Mają trójkę dorosłych dzieci, każde z nich poszło w swoją stronę, wszyscy jednak spełniają się w tym co robią. Nic jednak nie jest w życiu idealne – ‘zwyżki’ muszą być równoważone przez ‘niże’. Tak też dzieje się w przypadku rodziny Howlandów. Alice zaczyna skarżyć się na coraz częstsze problemy z pamięcią, do których po pewnym czasie dochodzą również trudności z orientacją w terenie, zmiany nastrojów i zachowania. Diagnoza – Alzheimer – wywraca życie kobiety do góry nogami. I tutaj pole do popisu ma Lisa Genova – neurobiolożka. Po mistrzowsku opisuje nową, niełatwą dla chorego i jego bliskich rzeczywistość, trudno uchwytny moment przejścia choroby z wczesnego, niemal bezobjawowego stadium, do momentu, w którym staje się ona codziennym przeciwnikiem.


Choroba Alzheimera kojarzy się zazwyczaj ze starszymi osobami, które nie dbały szczególnie o stymulację mózgu i pamięci, co „pomogło” chorobie się rozwinąć. Nie do końca tak jest. Alzheimer to postępująca neurodegeneracyjna choroba, której pierwsze objawy mogą wystąpić już u czterdziestolatków, także tych, którzy są aktywni zawodowo, mają pasje, dbają o siebie. Przykład fikcyjnej Alice wcale nie jest tak bardzo fikcyjny…
Na podstawie książki Lisy Genovy powstał film („Still Alice”) z Julianne Moore w roli Alice Howland, za którą to rolę Moore otrzymała w 2015 roku Oscara. Filmu jednak nie znam, ale książka wywarła na mnie spore wrażenie i z tego też powodu to książkę polecam. Warto na jej przeczytanie poświęcić wolny czas, jestem pewna, że nie będzie stracony.
„Motyl” to pierwsza powieść Lisy Genovy, którą przeczytałam. Teraz wiem już, że autorka napisała ich więcej, a ich fabuły także kręcą się wokół postępujących chorób neurologicznych – stwardnienia zanikowego bocznego („Życie za wszelką cenę”), zespołu pomijania jednostronnego („Lewa strona życia”), pląsawicy Huntingtona („Sekret O’Brienów), autyzmu („Kochając syna”). Gdy tylko uporam się ze stale rosnącym (jak to możliwe?!) stosikiem książek „do przeczytania”, na pewno sięgnę po którąś z powieści Lisy Genovy, gdyż, jak się przekonałam, ich tematyka jest mi bliska.

Metryczka książki


Tytuł: Motyl
Autor: Lisa Genova
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2014
Gatunek: literatura piękna

Notka o autorze

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.