stapajac mocno

Książkę „Stąpając mocno po ziemi” podarował mi siedem lat temu sam jej autor- Ryś. Ryszard Kulik to psycholog, trener, ekolog, ekozof. Fantastyczny człowiek, wspaniały edukator, ktoś, kogo się poznaje i od razu chce się z nim konie kraść, czy raczej przypiąć się łańcuchem do drzewa w obronie jakiejś puszczy ;) Sięgam po tę pozycję bardzo często i ze smutkiem stwierdzam, że wciąż jest bardzo aktualna.

Jest to zbiór esejów poświęconych szeroko rozumianej ekologii. To zapis przemyśleń nad kondycją naszego globu i nas jako ludzkości, która ten glob zapragnęła zawłaszczyć, podporządkować sobie, i cóż – niestety zniszczyć. To teksty o przyrodzie, o jej związkach z człowiekiem, o równowadze, o kryzysie, który paradoksalnie jest nam potrzebny, o odkrywaniu tego, że jesteśmy częścią natury, i jeśli ją zgładzimy, zgładzimy też siebie.

Ryś pisze prosto, mądrze, czuć, że z głębi serca i z pełną wrażliwością na wszystko, co nas otacza. Dlatego gdy wchodzimy w świat jego ekologii, czujemy, że jest on autentyczny, prawdziwy, mocny. Autor nie umoralnia na siłę, nie daje też konkretnych rozwiązań, podsuwa je jednak, zachęcając do bacznych obserwacji otoczenia i głębszych refleksji, również autorefleksji.

Książka prowokuje, by odkryć w sobie „gen dzikości”, i by raz odkryty pielęgnować w sobie i dbać o niego. Prowokuje, by przyjrzeć się sobie, swoim nawykom, przyzwyczajeniom, i odpowiedzieć na pytania, co możemy zmienić, by nasze życie stało się bardziej etyczne, bardziej prośrodowiskowe, a przez to po prostu bardziej pełne i wartościowe.

Jest zachętą, by „usłyszeć w sobie głos płaczącej Ziemi”, bo jak mówi autor: „To prawdziwa sztuka i niezmiernie ważna rzecz: czuć wyraźnie kamyk w bucie, doświadczać kryzysowej niewygody, zmieniać swoje życie i jednocześnie mieć w sobie spokój, który podpowiada, że żyjemy jednak w najlepszym ze światów …”

Wszystkim, którzy sięgną po te felietony, życzę jednego: by ten kamyk nigdy nie wypadł…

Tytuł: Stąpając mocno po ziemi. Ekozofia zwykłego życia
Autor: Ryszard Kulik
Wydawnictwo: WordPress
Rok wydania: 2013
Gatunek: nauki przyrodnicze

Anna Nowak

Socjolożka, bibliotekarka, trenerka, opiekunka bezdomnych psów. Feministka. Weganka. Od poniedziałku do piątku można ją spotkać w bibliotece. W weekendy -  w schronisku dla bezdomnych zwierząt, gdzie głównie zajmuje się przytulaniem amstaffów. Gdy nie pracuje, czyta, wędruje po górach, biega i jeździ na rowerze. Kocha Bieszczady i półmaratony, choć dłuższym dystansem też nie pogardzi. Fanka bulterierów, ostrej muzyki i festiwali. W nielicznych wolnych chwilach gotuje i trudni się głaskaniem ukochanej kotki Klary.