czapkins

Historię umierania Czapkinsa poznała chyba cała Polska, gdy liczne media relacjonowały wyprawę ratunkową na Nanga Parbat, ale zapewne nieliczni znają historię jego życia. Historię zawiłą, nie zawsze łatwą, na pewno niebanalną. Na kartach książki towarzyszymy Tomkowi od najmłodszych jego lat, śledzimy losy chłopaka niepokornego, pogubionego, nietuzinkowego. Barwnego outsidera, który nie umiejąc żyć w społeczeństwie pełnym sztywnych ram i norm, uciekł najpierw w narkotyki, a potem gdy pokonał uzależnienie - w góry, by tam wyznaczać swoje własne reguły gry. Góry, które kochał całym sobą, prawdopodobnie bardziej niż samego siebie. Jest to opowieść o kontrowersyjnym (również w środowisku himalaistów) człowieku, który odważył się żyć tak jak chciał, często na przekór przeciwnościom losu, trywialnym sprawom materialnym, opiniom środowiska. Nic nie zdołało pozbawić go marzeń. A największym marzeniem było zimowe zdobycie Nanga Parbat w stylu alpejskim, góry, która już na zawsze tuli Tomka do siebie.

Dominikowi Szczepańskiemu udało się stworzyć szczerą, prawdziwie wciągającą książkę, którą czyta się z zapartym tchem. Udało mu się stworzyć kompletny i wielowymiarowy portret Tomka Mackiewicza. Obraz tak samo często wzruszający, jak i irytujący. Momentami wzbudzający podziw, czasem współczucie. Obraz niejednorodny, ale na pewno pozbawiony oceny. Biografia napisana rzetelnie, z wykorzystaniem wielu źródeł, opowieści najbliższych, fotografii, listów, pamiętników. Po prostu kapitalnie. A życie Tomka w niej ujęte, motywuje by marzyć, nie narzekać, działać i cieszyć się życiem, póki trwa.

Polecam nie tylko fanom gór. Warto.

Tytuł: Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza
Autor: Dominik Szczepański
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2019
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik

Anna Nowak

Socjolożka, bibliotekarka, trenerka, opiekunka bezdomnych psów. Feministka. Weganka. Od poniedziałku do piątku można ją spotkać w bibliotece. W weekendy -  w schronisku dla bezdomnych zwierząt, gdzie głównie zajmuje się przytulaniem amstaffów. Gdy nie pracuje, czyta, wędruje po górach, biega i jeździ na rowerze. Kocha Bieszczady i półmaratony, choć dłuższym dystansem też nie pogardzi. Fanka bulterierów, ostrej muzyki i festiwali. W nielicznych wolnych chwilach gotuje i trudni się głaskaniem ukochanej kotki Klary.