czlowiek nietoperz mk

Jako wielki fan literatury kryminalnej, co jakiś czas poszukuję w księgarniach i bibliotekach coraz to nowszych pozycji, które choć odrobinę mnie wciągną i będą stanowić wyzwanie, podczas którego razem z bohaterem będę odkrywał tożsamość zabójcy. Właśnie taką pozycją jest Człowiek Nietoperz autorstwa Jo Nesbø. Stanowi on pierwszy tom serii o Harrym Hole'u, norweskim policjancie uzależnionym do alkoholu i papierosów, który ma wyjątkowy talent do łapania morderców. Aktualnie seria składa się z 12 tomów, dzięki którym jesteśmy w stanie nie tylko dobrze poznać głównego bohatera ale także zobaczyć zmiany w jego charakterze na przestrzeni tych wszystkich lat.

Jo Nesbø jest norweskiem pisarzem urodzonym 29 marca 1960 roku. Za swoją debiutancką powieść, którą jest Człowiek Nietoperz otrzymał literacką nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz (obie przyznawane są za najlepszą powieść kryminalną). Inna jego powieść Czerwone Gardło otrzymała nominację do Złotego Sztyletu - nagrody za najlepszą powieść kryminalną, przetłumaczoną na język angielski. Co ciekawe Nesbø pisze również serię książek dla dzieci zwaną Cyklem z Doktorem Proktorem.

Teraz trochę więcej o fabule i samym bohaterze. Harrego Hole'a poznajemy w Sydney, do którego został wysłany z powodu odkrycia przez australijską policję, ciała Inger Holter, 23-letniej Norweżki pracującej w Austarlii. Wgłębiając się w sprawę i przemierzając uliczki i dzielnice Sydney - miasta wielokulturowego, choć przesiąkniętego dyskryminacją rdzennej ludności aborygeńskiej, pełnego narkotyków i sprzedawców seksu - odkrywamy, że nie każdy jest tym za kogo się podaje, a każdy człowiek ma wiele twarzy. Książka została napisana przyjemnym językiem, bogatym w detale, które pozwalają nam wgłębić się w świat przedstawiony przez autora. To co mnie najbardziej podoba się w powieściach Nesbø jest to, że razem z bohaterem poznajemy wszystkie dowody w sprawie a tożsamość zabójcy często stoi przed nami na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko będziemy w stanie je ze sobą połączyć. Daje to wrażenie, że także my znajdujemy się w ekipie śledczej i pozwala poczuć się jak jeden z policjantów.

Człowieka Nietoperza polecam każdemu czytelników, który lubi kryminały i ma ochotę zetknąć się z literaturą norweską oraz lubi wraz z bohaterami książek, odkrywać tożsamość morderców, bez podania wszystkiego na tacy. Gorąco zachęcam także do sięgnięcia po kolejne tomy tej serii, ponieważ Harry Hole wraz z Jo Nesbø mają nam do zaoferowania o wiele więcej przygód, morderstw i zagadek kryminalnych.

Tytuł: Człowiek nietoperz
Autor: Jo Nesbø
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2010
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Mateusz Kluczka

mateusz kluczka

Miłośnik podróżowania oraz Dalekiej Północy.
Góry oraz podróże to jego największe pasje i właśnie na nie przeznacza najwięcej swojego wolnego czasu, czerpiąc pomysły z literatury podróżniczej.
Zawodowo pracuje w bibliotece oraz studiuje filologię norweską.