corvus

Jak mnie ta książka zachwyciła! Natrafiłam na nią dzięki naszemu bibliotecznemu cyklowi MĄDRE ZWIERZĘ i spotkaniu z Adamem Pluszką – tłumaczem i redaktorem. Dość długo czekała na swoją kolej, bo ciągle było coś pilniejszego do przeczytania, czas pandemii spowodował, że w końcu po nią sięgnęłam i całkiem mnie pochłonęła.

Autorka z wykształcenia jest sinologiem, bardzo dużo podróżowała , aż jej domem zostało Aberdeen w Szkocji. I choć w życiu towarzyszyły jej różne zwierzęta – psy, króliki, szczurki, nigdy nie przepadała za ptakami, a nawet się ich bała. Aż do czasu gdy zamieszkało w jej ogrodzie  stadko gołębi, a potem pojawiały się kolejne ptaki – najpierw kupowane dla córek w sklepach zoologicznych, a potem przygarniane porzucone pisklęta. W ten sposób do Esther Woolfson trafiła gawronica Kurczak, sroka Pyskacz, wrona Ziki. I właśnie krukowate wzbudziły jej zachwyt i zainteresowanie ptakami w ogóle, sprawiły, że zaczęła szukać i gromadzić informacje na ich temat. Stąd w książce znajdziemy nie tylko zabawne opowieści o życiu z ptakami w domu, opisy ich zachowań, ale również wiele odniesień do poezji, literatury, malarstwa, historii. Dowiemy się jak krukowate przez wieki były postrzegane, dlaczego je tępiono , jak różne są związane z nimi skojarzenia i jak często nasze widzenie tych stworzeń zależy od kręgu kulturowego, z którego się wywodzimy. Znajdziemy również rozważania dotyczące anatomii i ewolucji – czy zastanawialiście się kiedyś, co w toku ewolucji spowodowało wykształcenie skrzydeł i umiejętność latania? czy zaczęło się od podskakiwania coraz wyżej i wyżej? czy może od skoków z wysokości?

Dużo też przemyśleń  i troski autorki o dobrostan trzymanych w domu, wychowywanych z ludźmi ptaków, ale też o więzi jaka się między nimi wytworzyła – czy jest możliwa i prawdziwa?  I jak uniknąć pułapki  uczłowieczania  zwierząt trzymanych w domu, tylko obdarzać je uwagą i szacunkiem, na jaki zasługują jako odrębne byty?

Zdarza się autorce opisywać reakcje odwiedzających jej dom gości  i tu zacytuję:

„Często ci którzy pytają są entuzjastami filmów przyrodniczych, znawcami psychiki niedźwiedzi polarnych, mrówkojadów, kolibrów i żab. Oglądali na własne oczy najbardziej intymne momenty z życia rozmaitych stworzeń, zaloty, gody, narodziny w cudownych realistycznych kolorach i najdrobniejszych szczegółach, każdy osobliwy zwyczaj, każdy do niedawna  nieznany aspekt gniazdowania, karmienia piskląt czy wydalania, a jednak pytają Co to takiego? gdy stają oko w oko z ptakiem widywanym na co dzień. Człowiek jest niepojęty w swoich pragnieniach i tęsknotach: marzy o znalezieniu życia na innych planetach, szuka obcych cywilizacji i zarazem tak mało wie o tych, które go otaczają”

I to kolejny walor książki Esther Woolfson – przypomina nam, że warto się rozejrzeć  się, zachwycić, zainteresować , tym, co nas otacza, przyrodą, która jest blisko nas.  Polecam!

Tytuł: Corvus. Życie wśród ptaków
Autor: Esther Woolfson
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2012
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik

Anna Kajzer

Kiedyś księgarka, od prawie 20 lat bibliotekarka. Ostatnio najwięcej czyta reportaży i książek dla dzieci, ale to nie znaczy, że na tym poprzestaje.
Miłośniczka audiobooków i chodzenia :) Próbuje znaleźć równowagę między życiem rodzinnym, pracą zawodową i czasem dla siebie, a przy tym nie zwariować.
Lubi ludzi i święty spokój, co niekoniecznie się wyklucza :)