historia kotow okladka ksiazki

Pojawiły się na naszym globie jakieś 10 milionów lat temu i przypominały wówczas rysia. Udomowiono je zaledwie 4 tysiące lat temu, ale do dziś, choć są naszymi nakolankowymi pupilami, ich dzika natura nie do końca została poskromiona. Przez wieki starożytne wielbione, cenione, a wręcz otaczane kultem. W średniowiecznej Europie tępione, torturowane i mordowane jako słudzy szatana i wcielenie czarownic. Do łask powróciły w czasach nowożytnych.

Kto? Koty.

Współczesne znalazły „zatrudnienie” w przeróżnych dziedzinach i miejscach: w urzędach pocztowych, muzeach (słynny Mike, który przepracował w British Museum 20 lat), teatrach, a nawet w okopach wojennej zawieruchy I i II wojny światowej. Nie jest im obcy szołbiznes; występują w filmach i reklamach. Parają się nawet polityką – kot Morris został w latach osiemdziesiątych minionego wieku kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Są bohaterami kreskówek, komiksów, bajek, powieści i wierszy. Wśród znanych osobistości od zawsze miały wielkie grono miłośników. Ubóstwiali je między innymi: Churchill, Dickens, Hemingway, Picasso czy Warhol.

historia kotow wnetrze ksiazki

Książka Madeline Swan „Historia kotów” próbuje nam uporządkować i przedstawić dzieje tego tajemniczego i wciąż niezależnego gatunku, począwszy od starożytności, przez niechlubne wielki średnie, aż po czasy obecne. Jest to książka ciekawa, napisana prostym, czytelnym językiem. Obfituje w anegdoty, ciekawe historie, cytaty słynnych „posiadaczy” kotów. Wzbogacona rysunkami i zaskakującymi zdjęciami (na przykład z czasów wojennych).

Jedynym zarzutem, jaki postawiłabym jest fakt, iż książka ukazuje głównie brytyjską i amerykańską nowożytną historię kotów. Na pewno nie wyczerpuje tematu kocich opowieści. Ale choć po jej przeczytaniu odczuwałam pewien niedosyt, dlaczego olbrzymia część historii została pominięta, i dlaczego sporo miłośników kotów jednak nie zaistniało na jej kartach, to jest to dla mnie jedynie powód, by poszukiwać innych książek poświęconych naszym mruczkom. Jako wielkiej miłośniczce kotów (umiłowanie to zawdzięczam mojej wspaniałej, prawie dwunastoletniej kotce Klarze), pozycję przeczytałam z przyjemnością, dlatego polecam ją wszystkim kotolubnym.

Tytuł: Historia kotów
Autor: Madeline Swan
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Gatunek: literatura piękna, historia.

Anna Nowak

Socjolożka, bibliotekarka, trenerka, opiekunka bezdomnych psów. Feministka. Weganka. Od poniedziałku do piątku można ją spotkać w bibliotece. W weekendy -  w schronisku dla bezdomnych zwierząt, gdzie głównie zajmuje się przytulaniem amstaffów. Gdy nie pracuje, czyta, wędruje po górach, biega i jeździ na rowerze. Kocha Bieszczady i półmaratony, choć dłuższym dystansem też nie pogardzi. Fanka bulterierów, ostrej muzyki i festiwali. W nielicznych wolnych chwilach gotuje i trudni się głaskaniem ukochanej kotki Klary.