rekin i baran

Pierwszą styczność z Islandią miałem w 2017 roku, kiedy to z wybrałem się z przyjacielem na wspólnie zorganizowaną wycieczkę samochodową. Choć pogoda dopisała nam średnio (już pierwszego dnia dopadła nas burza śnieżna, a przez cały wyjazd martwiliśmy się, czy nie zamkną nam którejś z dróg), to sam wyjazd ukazał nam wyjątkowość krajobrazu i natury Islandii. By zrozumieć trochę lepiej tamtejszy naród, zacząłem szukać książek o kulturze, islandzkich obyczajach i historii. Tak trafiłem na książkę Rekin i Baran, która ukazuje nam właśnie te aspekty Islandii, praktycznie od momentu przybycia na jej brzeg pierwszych osadników.

Autorką książki jest Marta Biernat, historyczka sztuki oraz podróżniczka, która upodobała sobie Islandię. Autorem zdjęć jest jej mąż Adam Biernat, z wykształcenia architekt i historyk sztuki, a z zamiłowania fotograf. Do połowy 2018 roku prowadzili wspólnie blog Bite of Iceland, na którym opisywali swoje wrażenia z wypraw na Islandię.

Na początku trzeba zaznaczyć, że książki tej nie powinniśmy zaliczać do przewodników. Możemy tu natrafić na wiele wartych odwiedzenia miejsc, jednak wszystkie zawarte tam opisy, służą raczej do przekazania nam historii oraz ciekawostek dotyczących Islandii. Zostały w niej poruszone najważniejsze tematy takie, jak ogólna historia osadnictwa, mitologia, wierzenia i zabobony, czy też tematy bardziej współczesne, jak walka o równouprawnienie kobiet. Autorka jednak najbardziej skupiła się na naturze Islandii, jej krajobrazach oraz doświadczeniach i trudnościach, jakie przyroda sprowadzała na zamieszkującą tam ludność i jej wpływ na ich dzisiejszy charakter. Zdjęcia zawarte w książce przybliżają nas do tego obcego świata oraz wywołują w nas chęci, by samodzielnie zbadać Islandię i odkryć jej piękno.

Pomimo mojego sporego zainteresowania Islandią, jej folklorem i historią, Rekin i Baran niestety nie przypadł mi specjalnie do gustu. Choć doceniam różnorodność tematyczną zawartą w jej opowieściach, ubarwiony i czasem wręcz infantylny język jakim została napisana utrudniał mi zanurzenie się w lekturze. Mimo to mogę śmiało polecić tę lekturę osobom, które chciałyby dowiedzieć się nieco więcej na temat Islandii i jej mieszkańców. Kto wie, może sprawi ona, że w najbliższe wakacje to właśnie wy postawicie swoje pierwsze kroki w tej Krainie Lodu i Ognia.

"Trudno oddać magię Islandii w słowach, zwłaszcza gdy przechadzamy się na przykład po smoliście czarnych, aksamitnie piaszczystych i ciągnących się po horyzont plażach - plażach tonących w przepasnych, wyjątkowo ruchliwych mgłach, lśniących od zraszającego je nieustannie deszczu
i z widokami na majaczące w oddali, dramatycznie ukształtowane skały, o które rozbijają się nieokiełznane fale przybrane w wojownicze, śnieżnobiałe bałwany."

* Autorzy Rekina i Barana zostali kilkanaście miesięcy temu oskarżeni o plagiat przez Alde Sigmundsdóttir autorkę The Little Book of the Icelanders in the Old Days. Sprawa do dnia dzisiejszego nie znalazła rozwiązania, jednak Wydawnictwo Poznańskie na chwilę obecną wycofało książkę z dalszej sprzedaży.

Tytuł: Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów
Autor: Marta Biernat, Adam Biernat
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura faktu

Mateusz Kluczka

mateusz kluczka

Miłośnik podróżowania oraz Dalekiej Północy.
Góry oraz podróże to jego największe pasje i właśnie na nie przeznacza najwięcej swojego wolnego czasu, czerpiąc pomysły z literatury podróżniczej.
Zawodowo pracuje w bibliotece oraz studiuje filologię norweską.