nie zdaze

„Nie zdążę” to druga książka w dorobku  Olgi Gitkiewicz. Jej debiut „Nie hańbi” był poruszającym obrazem polskiego rynku pracy. Tym razem autorka porusza  równie poważny problem wykluczenia komunikacyjnego, które dotyka przede wszystkim mieszkańców mniejszych miejscowości  na terenie całej Polski.

Autorka rysuje szeroką perspektywę problemu – skupia się zarówno na transporcie kolejowym, jak i prywatnych przewoźnikach busów. Opisuje też trudną codzienność ludzi odciętych od zawieszanych i wygaszanych połączeń PKS, których być albo nie być zależy od posiadania samochodu.

Gitkiewicz porusza tematy niezwykle trudne, nie uciekając przy tym od krytyki przedstawicieli rządu i lokalnych włodarzy. Problem transportu w Polsce to także absurdy rodem z PRL, brak kompleksowych rozwiązań, wieczna „spychologia” i konflikty interesów.

Z reportażu wyłania się pesymistyczny obraz na najbliższe lata. Dalsza likwidacja nierentownych połączeń powodować będzie powiększanie się tzw. białych plam komunikacyjnych. Tym samym pogłębiać się będzie przepaść między dużymi i dobrze skomunikowanymi ośrodkami miejskimi, a małymi miejscowościami.

Tytuł: Nie zdążę
Autor: Olga Gitkiewicz
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura faktu

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.