Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Moni Nilsson 'Tsatsiki i Mamuśka' , 'Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic'

tsatsiki

 

Niestety mój prawie 11-letni syn nie jest zwolennikiem czytania, choć reszta rodziny czyta, a książki są elementem dominującym w naszym mieszkaniu. Być może jeszcze nie trafił na „swoją książkę”, nie tracę nadziei :)  Żeby jednak miał kontakt z literaturą, nadal czytamy głośno , a że ostatnią z lektur szkolnych było „W pustyni i w puszczy” postanowiłam wybrać coś życiowego i współczesnego - serię Moni Nilsson o Tsatsikim-Tsatsikim Johanssonie, mieszkającym w Sztokholmie zwyczajnym chłopcu.
Byłam przekonana, że syn będzie zachwycony tak jak ja, bo uważam, że to świetne książki o tym, co nas spotyka na co dzień, i wcale nie trzeba magii, nadprzyrodzonych zjawisk i zagadek kryminalnych, żeby było ciekawie.


Gdy poznajemy Tsatsikiego jest pierwszoklasistą, mieszka z Mamuśką, która gra na basie w zespole rockowym, w szkole przeżywa pierwsze przyjaźnie i pierwszą miłość, ale też pakuje się w różne kłopoty. W drugiej części Tsatsiki wyrusza na wakacje do Grecji, aby poznać swojego Tatę Poławiacza Ośmiornic i zdecydować, czy mu się spodoba. Poznaje też resztę greckiej rodziny, a nowy rok szkolny przynosi mu nieoczekiwane zmartwienia, które stara się na swój - niekonwencjonalny - sposób rozwiązywać.
Hubert uważa, że Tsatsiki „nie ogarnia życia”, jest „dziwny i głupio się zachowuje”, prawie każde zdanie wypowiedziane przez bohatera książki prowokuje łapanie się za głowę i masę komentarzy, że „o matko, co on znowu wymyślił”. Okazało się że mój syn ma duże poczucie realizmu, a szwedzka otwartość nie zawsze jest przez niego pozytywnie odbierana. Dzięki książkom Moni Nilsson odbyliśmy wiele ciekawych rozmów, parę razy prawie się pokłóciliśmy :) ale też sporo się dowiedziałam (choć myślałam, że wiem) o jego życiu szkolnym i koleżeńskim. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czym jest przyjaźń, miłość, rodzina, co to znaczy móc na kimś polegać. Wspólnie też się śmialiśmy, kiedy Tstatsiki i Per walczyli z kolegą Mamuśki, którego wzięli za włamywacza.
Za nami dwie części: Tsatsiki i Mamuśka oraz Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic, już nie mogę doczekać się wspólnego czytania następnych.

Metryczka książki|closed


Tytuł: Tsatsiki i Mamuśka, Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic
Autor: Moni Nilsson
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: wiele wydań
Gatunek: literatura dziecięca

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok