szczesliwy jak losos

Drogi Czytelniku, chciałbym przedstawić Ci, krótką recenzję książki Szczęśliwy jak łosoś i zachęcić Cię po sięgnięcie po nią, gdy biblioteki znów będą otwarte a świat wróci choć odorobinę do normalności. Być może książka ta pozwoli Ci na odkrycie czegoś nowego lub sprawi, że spakujesz plecak i samemu wybierzesz się do Norwegi, by odkryć jej tajemnice i poznać tamtejszych ludzi. Dlaczego wybrałem akurat tą książkę? Kilka lat temu zaczęła fascynować mnie Norwegia oraz jej społeczność. W tym czasie natrafiłem na kilka ciekawych pozycji o tej tematyce, ale dalej zastanawiało mnie jacy "rzeczywiście" są Norwegowie, czy stereotypy, jakie o nich słyszymy, są choć trochę prawdą, czy jest to może tylko nasz wymysł lub brak zrozumienia obcej kultury. I właśnie ta książka w dużym stopniu potrafi nam odpowiedzieć na te pytania, ukazując życie codzienne typowego Norwega, zarówno jego oczami jak i oczami Polaka.

Autorką książki jest Anna Kurek, z wykształcenia i z zamiłowania norwegolożka, która na co dzień pracuje jako lektor i tłumacz. Książkę Szczęśliwy jak łosoś napisała, by podzielić się swoimi doświadczeniami z Norwegią ale także, by do pewnego stopnia przełamać pewne stereotypy związane z Norwegami, które coraz częściej zaczynają do nas trafiać za pomocą różnego rodzaju historii w internecie lub zwyczajnych plotek.

Książka opiera się różnego rodzaju stereotypach dotyczących Norwegii przedstawianych z perspektywy typowego Norwega. Nie są to jednak tylko historie dotyczące typowego Oli i Kari Nordmann (są to najpowszechniejsze imiona i nazwisko), ale także różnego rodzaju badania czy statystyki, które mają spróbować wytłumaczyć nam pewne zjawiska zachodzące w społeczności norweskiej. Co za tym idzie, przeplatają się tutaj opowieści zarówno śmieszne i wesołe (zamiłowanie do jedzenia meksykańskiego i mrożonej pizzy) i przygnębiające (problemy dyskryminacji mniejszości narodowych, samobójstw i uzależnień), które wywołują w nas kalejdoskop szybko zmieniających się emocji, a wszystko to opisane jest bardzo przystępnym i często zabawnym językiem, który nie unika jednak trudniejszej tematyki.

Mnie, jako miłośnikowi literatury podróżniczej niezwykle spodobał się lekki sposób pisania autorki, dzięki któremu możemy poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście byli w Norwegii i sami mieli styczność z kulturą norweską. Szczęśliwy jak łosoś kierowany jest do wszystkich odbiorców, którzy są choć w najmniejszym stopniu zainteresowani Norwegią od strony społecznej i kulturowej oraz dla ludzi, którzy zwyczajnie lubią podróżować i chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o tamtejszych ludziach i ich kraju. Osobiście polecam ją, każdemu miłośnikowi podróżowania i zimniejszych klimatów.

"Norwegia - raj dla jednych i dziwaczny, wąski skrawek Europy Północnej dla innych. Nikogo nie pozostawia obojętnym - albo się ją kocha, albo nienawidzi."

Tytuł: Szczęśliwy jak łosoś
Autor: Anna Kurek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2018
Gatunek: literatura faktu

Mateusz Kluczka

mateusz kluczka

Miłośnik podróżowania oraz Dalekiej Północy.
Góry oraz podróże to jego największe pasje i właśnie na nie przeznacza najwięcej swojego wolnego czasu, czerpiąc pomysły z literatury podróżniczej.
Zawodowo pracuje w bibliotece oraz studiuje filologię norweską.