dotknij poczuj zobacz

Od małego lubiłem chodzić na spacery lub organizować małe wypady rowerowe do lasów, by odkrywać tam nowe ścieżki i miejsca. Przez długi czas było to dla mnie wystarczające, ale kilka lat temu zaczęła mnie bardziej fascynować przyroda, a konkretniej mówiąc drzewa oraz ich relacja z człowiekiem. Jaki wpływ mają na nas drzewa, a jaki my mamy na nie? Czego możemy się od nich nauczyć? W jaki sposób mogą ułatwić nasze życie? Interesowała mnie także kwestia świadomości roślin – tego, czy potrafią myśleć, bądź komunikować się z nami oraz to, jak odpowiedzi na te pytania, mogłyby zmienić nasze postrzeganie świata. Książka Petera Wohlleben'a Dotknij, poczuj, zobacz; fenomen relacji człowieka z naturą porusza właśnie tą tematykę, zagłębia się w nią i odpowiada na te pytania, jednocześnie zbliżając nas do świata drzew w sposób, którego nie sposób nie docenić.

frankenstein shelley

Pozornie wszyscy znamy tę historię. Szalony naukowiec powołuje do życia odrażającego i niebezpiecznego potwora. Jednak warto wiedzieć, jak bardzo popkultura spłyciła ten obraz. Powieść Mary Shelley to tekst, który można interpretować i rozważać pod tak różnymi kątami, że zdaje się ilustrować problemy każdej epoki, która nastała odkąd powstał.

Najpopularniejszą drogą idziemy, myśląc o Frankensteinie jako o ostrzeżeniu przed igraniem z naturą, przed zbytnim zawierzaniem nauce. Ale jest to również źródło rozważań psychologicznych, moralnych czy feministycznych.

genialna przyjaciolka

O Elenie Ferrante wiadomo niewiele. To, co wiadomo, to przypuszczenie, iż jest to pseudonim pisarki lub pisarza włoskiego pochodzenia, spod czyjego pióra wyszły niezwykle popularne powieści tworzące cykl „Genialna przyjaciółka” (a to już fakt, nie przypuszczenie).

Tom pierwszy cyklu, noszący taki sam jak on tytuł, wpadł mi w ręce na początku kwietnia. Nie wiedziałam czego się spodziewać, podejrzewałam że to typowa „obyczajówka”, coś ckliwego dla kobiet itp. Ale, jako że biblioteki zamknięte, działalność „szarej strefy bibliotecznej” została wstrzymana, a domowe książki już przeczytane, postanowiłam dać szansę „Genialnej przyjaciółce” i spędzić z nią kilka chwil w domowym zaciszu. Mój sceptycyzm zniknął, i to już po przekroczeniu magicznej granicy dwudziestej strony! Dałam się wciągnąć bez reszty w tę powieść, w opowieść Eleny Greco (Ferrante ?) o historii jej przyjaźni z Lilą Cerullo.

quiz logo

 

Cieszyliśmy się na Dni Polsko-Czeskie w maju, ale wiadomy wirus wciąż uniemożliwia realizację naszych planów, na pociechę - dla czechofilów i nie tylko - quiz o czeskich książkach dla dużych i małych.
Sprawdź, co wiesz!

vegenerat biegowy ksiazka

Dokładnie 27 lat temu, wiosną, przestałam jeść mięso. Na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku dla większości ludzi było to dziwactwo i „jakiś egzotyczny wymysł”, a dla nielicznych wówczas w Polsce wegetarian, wyzwanie i swoista partyzantka, by zdobyć i produkty na potrawy, i przepisy na nie. Trzeba było improwizować. Chcąc nie chcąc musiałam nauczyć się gotować. Tak zaczęła się moja trwająca do dzisiaj przygoda z kuchnią, najpierw wege, później i wegańską. Ponieważ książek kucharskich było jak na lekarstwo – gotowałam bez nich. Najczęściej przetwarzałam na modłę bezmięsną dania znane z rodzinnego domu. Eksperymentowałam, próbowałam, doskonaliłam, a efekty tych zmagańtestowałam (na szczęście z powodzeniem) na rodzinie i znajomych :)

Gdy pojawiły się w końcu liczne wegetariańskie i wegańskie publikacje książkowe, a później zapełnił się takimiż stronami również Internet, ja już miałam swój własny styl kucharzenia i rzadko sięgałam poinspiracje. Jednak parę lat temu trafiłam najpierw na bloga, później na profil FB, a w końcu na pierwszą książkę Vegenerata Biegowego, czyli Przemysława Ignaszewskiego. I cóż … zaiskrzyło :)

nienasycone foto ksiazki 1

Gdybyście byli Marią Antoniną albo Fridą Kahlo, co jedlibyście najchętniej. Jakie smaki, potrawy, desery towarzyszyłyby Waszemu wystawnemu lub przepełnionemu sztuką życiu?

Maria Antonina zasłynęła na całym świecie za sprawą zdania, którego nigdy nie wypowiedziała: „Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka”. Za to doceniała filiżankę czarnej kawy, zaś Frida Kahlo zawsze przygotowywała lunch dla Diega (ryż i faszerowane papryczki chilli).

Jak smakowały potrawy, o których w swoich książkach piszą Jane Austen, Astrid Lindgren, Singrid Undset czy Pamela Lyndon Travers?

U Jane Austen, czy romantycznych Panien Bennet, gdzie życie towarzyskie skupiało się na wzajemnym zapraszaniu na podwieczorki i wielkiej rewolucji kulinarnej na brytyjskich stołach, serwowano wszystkie potrawy jednocześnie. I co tu zjeść najpierw? Znajomość etykiety była obowiązkowa, dlatego nie zawsze pełny stół był równoznaczny z pełnym brzuchem. Może ktoś skusi się na pieczone karczochy z miętą?

okruszki 

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek („Zasmakuj w bibliotece”), zachęcam do posmakowania... okruszków:) Pomoże w tym na pewno niezwykła książka Marty Szloser pt. „Okruszki”. Marysia to dziewczynka, która nieustannie pozostawia wokół siebie ogromne ilości okruchów. Zaniepokojeni rodzice dziewczynki zastanawiają się, czy uda się jakoś zaradzić tej niefortunnej „przypadłości”. Czy faktycznie Marysia ma się czego wstydzić?  Jest to ciekawa pozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, opowiadająca przede wszystkim o potrzebie akceptacji i byciu sobą. Całość dopełniają interesujące ilustracje i (a jakże!)... przepis na pyszne kruche ciasteczka.

ak zasmakujHasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek – Zasmakuj w Bibliotece wywołało u mnie wiele skojarzeń kulinarno – książkowych i nie mam tu na myśli tylko książek kucharskich. Jeśli jem sama, to nie mogę przy tym nie czytać, zwyczaj ten przejęłam od mojego taty (ale czytam tylko własne książki), więc te dwie czynności jakoś mi się łączą. Bardzo lubię czytać o historii jedzenia, o tym, co i jak ludzie jadali na przestrzeni wieków. Często też – jeśli nie ma o tym informacji w samym tekście – zastanawiam się co jadają bohaterowie literaccy.  Dlatego chciałam polecić Wam książki będące nie tylko kulinarną, ale też być może literacką inspiracją.

Książki Małgorzaty Musierowicz towarzyszą mi od czasów nastoletnich do dziś, choć te nowsze czytam z obowiązku, do starszych wracam chętnie, a ponieważ kiedyś miałam tak, że jeśli polubiłam autora, to musiałam mieć wszystkie jego książki, nie poprzestałam na Jeżycjadzie, ale zaopatrzyłam się też w „Całuski pani Darling”, „Łasucha literackiego” i „Musierowicz na Gwiazdkę”. Wszystkie są związane z jedzeniem, ale każda inna.

jadlonomia 2020

 

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – Zasmakuj w bibliotece – od razu przywodzi mi na myśl książki kucharskie. Ale polecenie Wam dziś jedynie zbioru przepisów byłoby banalne, choć warto przypomnieć o istnieniu rewelacyjnej Jadłonomii, którą zrecenzowałam krótko dwa lata temu.  Nic się w mojej opinii nie zmieniło, nadal uważam Jadłonomię (a teraz również i Nową Jadłonomię. Roślinne przepisy z całego świata) za pozycję obowiązkową dla wszystkich wegan i wegetarian oraz mięsożerców, którzy chcieliby zrewidować swoje poglądy na to, iż „samymi roślinami najeść się nie da” ;)

przy stole okladka ksiazki

Wika Filipowicz w książce "Przy stole z królem" wiedzie nas od czasów Jadwigi Andegaweńskiej, Króla Polski, po Elżbietę II, panującą dziś w Wielkiej Brytanii, odsłaniając bogactwo królewskich stołów, obyczaje związane z jedzeniem, ciekawostki i dziwności. Jeśli chcielibyście wiedzieć kto jako pierwszy na swoim ślubie miał biały tort i tym samym zapoczątkował tradycję, skąd się wzięły croissanty i który król konsultował z kuchmistrzem przygotowanie potraw, a z rozlicznych podróży przywoził nowe przepisy, to ta książka jest dla Was. Dużo wiedzy, mnóstwo fascynujących szczegółów i - jakby mimochodem - spory kawałek historii.

Tydzień Bibliotek 2020

historia kotow okladka ksiazki

Pojawiły się na naszym globie jakieś 10 milionów lat temu i przypominały wówczas rysia. Udomowiono je zaledwie 4 tysiące lat temu, ale do dziś, choć są naszymi nakolankowymi pupilami, ich dzika natura nie do końca została poskromiona. Przez wieki starożytne wielbione, cenione, a wręcz otaczane kultem. W średniowiecznej Europie tępione, torturowane i mordowane jako słudzy szatana i wcielenie czarownic. Do łask powróciły w czasach nowożytnych.

Kto? Koty.

quiz logo

 

Kto nie zna Joanny Chmielewskiej, autorki książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży? Łączne nakłady jej książek przekroczyły w Polsce 6 mln egzemplarzy, a grono fanów jest niezwykle liczne. Mam swoje ulubione, do których wracam, kiedy potrzeba mi czegoś na poprawę humoru, a Wy?  Czytajcie i rozwiązujcie :) 

jacek holub okladka ksiazki

Wywiad z Jackiem Hołubem, dziennikarzem, autorem książki „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”.

Jacek Hołub (ur. w 1972) – dziennikarz, autor książki „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” i współautor reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja „Imperator. Sekrety ojca Rydzyka”. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, publikował również w m.in. „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Ale Historii!” i „Newsweeku Historii”.
Z wykształcenia politolog i PR-owiec.
Rzecznik Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, współpracownik portalu Niepełnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Książka Żeby umarło przede mną znalazła się w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz zdobyła nominacje do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu, nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR oraz w plebiscycie serwisu Lubimyczytać.pl na najlepsze książki 2018 roku.

rekin i baran

Pierwszą styczność z Islandią miałem w 2017 roku, kiedy to z wybrałem się z przyjacielem na wspólnie zorganizowaną wycieczkę samochodową. Choć pogoda dopisała nam średnio (już pierwszego dnia dopadła nas burza śnieżna, a przez cały wyjazd martwiliśmy się, czy nie zamkną nam którejś z dróg), to sam wyjazd ukazał nam wyjątkowość krajobrazu i natury Islandii. By zrozumieć trochę lepiej tamtejszy naród, zacząłem szukać książek o kulturze, islandzkich obyczajach i historii. Tak trafiłem na książkę Rekin i Baran, która ukazuje nam właśnie te aspekty Islandii, praktycznie od momentu przybycia na jej brzeg pierwszych osadników.

czytaj dla odmiany okragle logo

 

Dziś, z dużą przyjemnością, piszę kilka słów o dyskusyjnym klubie literackim, utworzonym i prowadzonym przez moją koleżankę Kasię :)

Porozmawiajmy o książkach to cykl spotkań odbywających się raz w miesiącu w Filii nr 13, przy ul. Młyńskiej w Śródmieściu. Dedykowany jest dorosłym czytelnikom lubiącym dobrą literaturę i rozmowy o niej. To taki autorski dyskusyjny klub (nie działa pod szyldem Dyskusyjnego Klubu Książki – oficjalnego projektu Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich), gdzie w miłej atmosferze, nierzadko przy kawie i ciastku, klubowicze wymieniają opinie na temat przeczytanych książek.

quiz logo

 

 

Kura, a może jajko.. co było pierwsze? To jedna z wielkich tajemnic. Na szczęście relacja literatura - teatr - kino jest o wiele bardziej klarowna.
Przeważnie wiadomo, które dzieło powstało jako pierwsze, a co było później.
Zapraszam do quizu o adaptacjach i ekranizacjach literatury. 

quiz logo

 

Chociaż już trochę czasu minęło od ostatniej wizyty czytelników w naszej filii, to mamy nadzieję, że jeszcze nie zapomnieliście o tajemnic!

Przed Wami quiz na temat Filii nr 14. 

zwierzyniec okladka ksiazki

„W miękkim futrze i w twardej skorupie, ozdobione piórami i z czułkami na głowie, uzbrojone w pazury lub z delikatnymi łapkami, skrzydlate i płetwiaste, na dwóch nogach albo wielu włochatych odnóżach, agresywne i całkiem pokojowe, z ostrymi zębami albo ze ssawkami….”

Oto specjalnie wybrane okazy ze zwierzyńca Macieja Byliniaka. Zwierzęta mieszkające na co dzień w galeriach sztuki i muzeach ożywają. Można tutaj bezkarnie się im przyglądać - jak toczą dyskusje ze swoich artystycznych domów tkanych, rzeźbionych, malowanych a czasem wyciętych z papieru lub wyżłobionych w drewnie. Tutaj nic się nie ukryje. Jelenie, lwy, tajemnicze ptaki, psy i koty to ich historie można usłyszeć w książce.

quiz logo

Od kilku lat literatura górska cieszy się dużą popularnością wśród polskich Czytelników. Jeśli kochacie góry i interesują Was dokonania wybitnych himalaistów, to zachęcamy Was do udziału w kolejnym quizie.

Powodzenia!

quiz logo

 

Cudze chwalicie, swego nie znacie!

Wiecie, ile utalentowanych pisarek pochodzi właśnie ze Śląska?

Spod ich pióra wychodzą powieści obyczajowe i historyczne, komedia kryminalne a nawet tomiki poezji. Zaciekawieni?