Nie-zwykli
Wielokulturowy Śląsk
Czytanie na dywanie
Czytaj dla odmiany
Newsletter
Czytelnicy - podróżnicy
Biblioteczny Klub Seniora
III Tydzień Kultury Żydowskiej 16-22 lutego 2019 r.
Klub Gier Planszowych
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Tokarczuk Olga 'Prowadź swój pług przez kości umarłych'

prowadz swoj plug

Akcja książki rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, pasjonująca się astrologią. Wielką miłością obdarza wszelkie zwierzęta. Gdy w okolicy zaczynają ginąć kłusownicy i krzywdziciele zwierząt, Duszejko ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale wszyscy traktują ją jak dziwaczkę.
Myślałam, że będzie to książka z serii lekkich i przyjemnych. Pomyliłam się. Tokarczuk jak zawsze zmusza nas do myślenia i zastanawiania się nad własnym losem i decyzjami, które podejmujemy w życiu. Pisze o szacunku i miłości, nie tylko do nas samych i innych ludzie, ale także do naszych braci mniejszych i tych malusich.
Książka jest wciągająca. A tezy, jakie przedstawia autorka, po pewnym czasie stają się naszym nowym światopoglądem. I, o dziwo, to pierwszy thriller, w którym dałam wodzić się za nos.

Karol Kalinowski 'Kościsko'

koscisko 1

 

 

Mała miejscowość, tam gdzie cywilizacja jeszcze nie dotarła. Można zażartować, że miejsce, w którym diabeł mówi dobranoc. Do tego miasteczka przyjeżdża ojciec z synem licząc, że tu uda im się rozpocząć nowe, spokojne życie. Praca w miejscowej bibliotece wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Szybko jednak się okazuje, że Kościsko ma swoje tajemnice, a mieszkańcy są co najmniej dziwni.. ale powiedzmy sobie szczerze samo istnienie biblioteki powinno być podejrzane ;p

I. Szpala, M. Zubik 'Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle'

swiete prawo

Książka jest pokłosiem serii artykułów, które autorki opublikowały po raz pierwszy w 2014 r., wywołując w ten sposób aferę reprywatyzacyjną. Opisały wówczas mechanizmy działania rzekomych spadkobierców, którzy bezprawnie i za symboliczne kwoty kupowali roszczenia do kamienic.
Dziennikarki wykonały niemal „mrówczą” pracę. Przejrzały tysiące dokumentów, zgromadzonych w archiwach, ministerstwach, urzędach miasta, etc. Szczegółowo i z osobna opisały procedery nielegalnych przejęć kamienic wraz z lokatorami, którym nowi właściciele podnoszą czynsz, odcinają prąd i gaz, a nawet zastraszają. Wykorzystują do tego tzw. czyścicieli kamienic. W niektórych przypadkach historie kończą się tragicznie, jak np. sprawa Jolanty Brzeskiej, lokatorki spalonej żywcem.
Reportaż momentami czyta się niczym kryminał sensacyjny. Autorki obnażają przy tym cały bałagan reprywatyzacyjny, opisują urzędników zamieszanych w nielegalne procedery, a nade wszystko pokazują słabość państwa, które zawiodło zwykłych obywateli.

Co ludzie czytają? (2018)

piekna
Wraz z nadejściem Nowego Roku postanowiliśmy jeszcze na chwilę spojrzeć wstecz by przekonać się, jakie książki w 2018 roku najchętniej wypożyczali nasi Czytelnicy. Spośród wszystkich wypożyczeń utworzyliśmy 7 kategorii cieszących się największą popularnością.

Czego się dowiedzieliśmy?

Przoduje zdecydowanie literatura obyczajowa oraz kryminały. Tym chyba nikt nie jest zaskoczony – każdego roku sytuacja wygląda podobnie. Najpopularniejsze nazwiska to, niezmiennie, Katarzyna Michalak i Remigiusz Mróz.

Tuż za nimi plasują się literatura dziecięca i młodzieżowa, co bardzo nas cieszy, ponieważ nasi młodzi i najmłodsi czytelnicy udowadniają, że pogłoski o tym, iż żyją z dala od książek, są bardzo przesadzone  Jesteście super!
Harry Potter wciąż cieszy się ogromną popularnością, mimo iż od premiery pierwszej powieści o przygodach tytułowego czarodzieja i jego przyjaciół mijają w tym roku… 22 lata!

Marcin Pałasz 'Sposób na Elfa'

sposob na elfa 1

Książka Marcina Pałasza należy do tych nielicznych, które mogę polecić każdemu w ciemno. Ma tak wiele atutów, że jeśli nawet jest w niej coś słabszego, to trudno to dostrzec.

Głównych bohaterów książki Marcina Pałasza jest trzech. Oczywiście, na pierwszy plan wysuwa się tytułowy Elf, ale bez pozostałych postaci historia Efla nie byłaby taka jaką jest. A kim są pozostałe osoby? To Młody i jego Tata. Mieszkają sami, bo mama Młodego zmarła. Wprowadzają się do nowego mieszkania, układają się w nim we dwóch i czują, że to dobry czas, by spełnić marzenie Młodego i by zaprosić do swojej rodziny Psa.

Pies ów jest nie byle jaki. Mieszka wraz z siostrą, Erką, w schroniskowym kojcu i chciałby być szczęśliwy. Pewnego dnia zostaje zabrany, oddzielony od siostry i wywieziony gdzieś w nieznane. Na szczęście do dobrych ludzi, którymi okazują się być Młody i jego Tata.

W "Sposobie na Elfa" Marcin Pałasz porusza mnóstwo kwestii wartych omówienia. Po pierwsze - relacje między ojcem i synem, relacje rodziny, która choć niepełna jest pełnowartościowa [no, może nieco przybywa jej wartości, gdy już dołączy do nich Elf ;-))]. Między ojcem i synem jest więź, która zdecydowanie nie wynika tylko z pokrewieństwa, ale opiera się na wzajemnym szacunku, sympatii i poczucia, że są dla siebie ważni. Rzadkim przykładem w literaturze jest relacja ojca z dziećmi i tym bardziej ta - stworzona przez Marcina Pałasza - jest cenna.

Po drugie - relacja między ludźmi i zwierzętami. To w jaki sposób Młody i jego Tata przyjęli Elfa pod swój dach, jak opiekowali się nim w okresie adaptacyjnym, jak wiele mieli zrozumienia dla jego strachu i potrzeby poznania nowego dla niego otoczenia, jest godne najwyższej pochwały i stawiania za wzór. Brawa dla obydwu panów za serdeczność i mądrość, za poskromienie chęci natychmiastowej przyjaźni z psem.

Agatha Christie 'Tajemnica gwiazdkowego puddingu'

tajemnica gwiazdkowego puddingu

 

W książce zatytułowanej "Tajemnica gwiazdkowego puddingu" zamieszczono sześć opowiadań. W pięciu z nich śledztwo prowadzi Herkules Poirot, w jednym tajemnicę tropi Panna Jane Marple.

Akcja tytułowego opowiadania wiedzie Poirota na angielska prowincję. Detektyw zostaje zaproszony na okres Bożego Narodzenia do King Lacey, gdzie ma wyśledzić olbrzymi, bardzo cenny, rubin.

"Zagadka hiszpańskiej skrzyni" zwraca uwagę czytelników na znaczenie emocji w związkach między ludźmi, a szczególnie na siłę zazdrości.

W "Popychadle" Herkules Poirot szuka winnych śmierci sir Rubena Astwella zaprzeczając - ku zmyleniu mordercy - intuicji kobiecej.

"Dwadzieścia cztery kosy" chyba najpełniej ze wszelkich opowieści z tego tomu oddają obyczajowość angielską. Czy wyobrażacie sobie kogoś, kto od dziesięciu lat odwiedza restaurację we wtorki i czwartki o tej samej porze i zamawia to samo, a nikt z obsługi nie wie kim jest ten mężczyzna, jak się nazywa i gdzie mieszka? To realne chyba tylko w Wielkiej Brytanii;)

"Sen" to opowieść o mężczyźnie, któremu śni się co noc, że popełnia samobójstwo. Pewnego dnia Benedict Farley naprawdę odbiera sobie życie. I wówczas na scenę wkracza belgijski detektyw tropiąc powiązania między snem, a rzeczywistością.

Anna Kańtoch 'Łaska'

laska 1

Anna Kańtoch i jej twórczość szerzej jest znana fanom fantastyki. Tym razem do rąk Czytelników trafił kryminał. Przepraszam, błąd... trafił bardzo dobry kryminał.
Główna bohaterka Maria nie jest typową postacią, którą znajdziemy w innych kryminałach. To kobieta po trzydziestce, mieszkająca w małej miejscowości, pracująca jako nauczycielka, mająca czasami stany depresyjne i luki w pamięci. W latach 50 jako kilkuletnie dziecko zaginęła na tydzień, odnaleziono ją w lesie brudną z zaschniętej krwi, nie pamiętającą niczego z ostatnich dni.
Nagle w jej świat, dorosłej kobiety z uporządkowanym, szarym życiem, za sprawą ucznia proszącego o pomoc, powraca Kartoflany Człowiek. Tego samego dnia nastolatek zostaje znaleziony w parku powieszony na drzewie.
My, Czytelnicy podążamy razem z Marią poprzez mroki jej pamięci, staramy się ze stron książki "wycisnąć" odrobinę informacji by móc rozwiązać tajemnicę, odkryć kim jest Kartoflany Człowiek, co działo się z Marią w czasie jej pobytu w lesie i kto teraz morduje dzieci.

Joanna Chmielewska 'Las Pafnucego'

las pafnucego

"Las Pafnucego" to historia grupy zwierząt zamieszkującej las, ich wzajemnych relacji oraz relacji ludzi i zwierząt. Kontynuując "Pafnucego" Joanna Chmielewska zapełniła las niedźwiedzia zwierzętami uciekającymi z lasu spalonego i dała tym samym szansę na powstanie nowych rodzin, w tym niedźwiedziej. Pafnucy miał Balbinę i to z nią eksplorował las, odpowiadał na niezliczone, wścibskie, pytania wydry Marianny, wędrował do leśniczego i siedzib innych ludzi.

Choć to Pafnucy jest tytułowym bohaterem w tej książce aż iskrzy się od zwierzęcych osobowości, barwnych postaci, przezabawnych sytuacji i zdarzeń, które choć groźne, sprawiają, że wspólna praca mieszkańców lasu stanowi o dobrym zakończeniu.

O Pablu Escobarze w książkach

escobar 1 virginia vallejo


Zdarza mi się, przy szczególnym zainteresowaniu, sięgać po kilka różnych książek poświęconych jednemu tematowi. W ostatnich tygodniach moim tematem nr 1 była postać Pabla Escobara - narkotykowego bossa z Kolumbii, najpotężniejszego w dziejach, szerszemu gronu znanego zapewne z serialu Netflixa "Narcos" (ja nie oglądałam).


Pierwszą książką która mnie skusiła, głównie za sprawą chwytliwego tytułu, była "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" Virginii Valllejo - kochanki Pabla. Byłam ciekawa co połączyło dwie, tak skrajnie różne osoby. Escobar - niski, otyły, niewykształcony, od najmłodszych lat kombinator i kryminalista. Vallejo - pochodząca z dobrej arystokratycznej rodziny, wykształcona i popularna dziennikarka obracająca się w wyższych sferach, niezwykle atrakcyjna kobieta. Dwa odległe bieguny, a jednak tak sobie bliskie...

Zygmunt Miłoszewski 'Uwikłanie'

uwiklanie

Warszawa, kilka lat temu. Na zamkniętym spotkaniu terapeutycznym dochodzi do morderstwa. Obiekt zamknięty i bardzo wąskie grono podejrzanych. Sprawą zajmuje się prokurator Szacki. Jak na prokuratora jest nieźle ubrany. Schludnie, ale bez ekstrawagancji. Z państwowej pensji trudno kupić coś lepszego. Szacki lubi swoją pracę, ale ma też przekonanie, że mógł swoim życiem inaczej pokierować.. ma sporo wewnętrznych wahań, które wpływają na jego decyzje dotyczące śledztwa. Wracając do śledztwa, sprawa jest na tyle niejasna, że tylko cud może sprawić iż nie wyląduje na półce ze sprawami niewyjaśnionymi. Co prawda grono podejrzanych jest wąskie, ale żadna z osób przesłuchiwanych nie miała motywu. Nie zabija się przecież przypadkowych osób, a może się zabija?

Ziemowit Szczerek 'Siódemka'

siodemka

Niejedną książkę o Polsce i Polakach już napisano, jednak nie każda potrafi w tak dobitny sposób jak powieść Szczerka, pokazać czym jest polskość. Główny bohater Siódemki wyrusza w podróż z Krakowa do Warszawy wzdłuż drogi krajowej numer 7, „Szos Polskich Królowej”. Droga wiodąca przez „Polskę najpolstszą” nie będzie łatwa, po drodze trzeba będzie zmierzyć się ze zjawami i marami, które wyjdą ze swoich nor pierwszego listopada. Ziemowit Szczerek w bardzo trafny sposób charakteryzuje Polaków, opisuje nasze przywary narodowe, zmaga się z polską tradycją i prowincjonalnością. Przywołuje różne wydarzenia historyczne oraz zjawiska popkulturowe, sprawnie odnosząc je do aktualnej rzeczywistości. Mimo tego, że w książce często dzieją się rzeczy absurdalne i niestworzone, jesteśmy w stanie w nie uwierzyć, ponieważ akcja dzieje się w Polsce, a tam wszystko jest możliwe…

Évelyne Brisou-Pellen 'Dwór. Liam i mapa wieczności'

dwor

Coś dla młodych fanów zagadek kryminalnych połączonych z nutką fantastyki. Francuska pisarka jest specjalistką w historiach dla nastolatków.
W pierwszej części Dworu zatytułowanej Liam i mapa wieczności głównym bohaterem jest piętnastoletni Liam, który trafia do… No właśnie, gdzie? Niech nie zwiedzie Was fakt, że trafia do sanatorium. Chłopak jest po długiej chorobie i specjalnie te odcięte od świata miejsce, wybierają dla niego rodzice. Miejsce niesie ze sobą wiele niespodzianek, pełnych sprzeczności i mrocznych tajemnic. Autorka obok wszystkich zabiegów kryminalno-fantastycznych dołączyła wątki historyczne, co może przypaść do gustu młodym miłośnikom niesamowitych przygód.
Sięgnijcie też po drugi tom serii fantastyczno-kryminalnej: Clea i wrota do świata duchów

Jonathan Holt 'Carnivia. Bluźnierstwo'

bluznierstwo

Wenecja w wyobraźni kojarzy się z pięknym miastem, które jest majestatycznie jest zanurzone w pięknej wodzie. Szczęśliwi turyści opalani słońcem płyną kanałami i słuchają pieśni gondolierów. Takiej Wenecji nie uświadczycie w Bluźnierstwu. Kanały owszem i są, ale przepełnione miejskimi odpadami oraz szkłem. Woda podczas przypływów wbija się do zabudować pozostawiając po sobie niezbyt przyjemny zapach. Gondolierzy kombinują jak tu najwięcej zarobić w jak najkrótszym czasie. Miasto żyje w cieniu amerykańskiej bazy wojskowej, a mieszkańcy starają się żyć nie wadząc nikomu. Mafia, skorumpowani politycy, wszechmogący Kościół i dwie policyjne formacje, które się spierają o rewiry sprawiają, że lepiej nic nie widzieć i nie słyszeć. W takim właśnie mieście zostają odnalezione zwłoki kobiety, która ma na sobie sutannę. Do śledztwa zostaje przydzielony doświadczony, ale mimo to uczciwy (to nie takie oczywiste) śledczy oraz młoda policjantka, która dopiero stara się wykazać. Szybko się okazuje, że śledztwo w sprawie morderstwa odkrywa wiele niejawnych powiązań w mieście kanałów. Pojawiają się kolejne zwłoki oraz naciski by śledztwo jak najszybciej "polubownie" zamknąć.

Anna Fryczkowska 'Starsza pani wnika'

starsza pani wnika

Czy główną bohaterką powieści może być siedemdziesięcioletnia kobieta z problemem nietrzymania moczu? Jak się okazuje - może. I to bardzo dobrą główna bohaterką powieści. Oprócz tego, że Autorka śmiało mierzy się z tematyką najczęściej omijaną w literaturze, czyli wiekiem podeszłym i starczym, to i inne trudne tematy nie stanowią tabu dla Anny Fryczkowskiej. Dokarmianie i prześladowanie kotów, niesamodzielność młodych ludzi, konflikty na linii rodzice - nastoletnie dzieci, aborcja, małżeństwo wymuszone ciążą. Choć pozornie niektóre z tych spraw wydają się być nieaktualne, wciąż pozostają istotne dla osób żywo nimi zainteresowanych.

Mimo wielości poruszanych tematów powieść "Starsza pani wnika" nie jest ciężka. Co więcej, wydaje mi się, że do każdego z czytelników, dzięki kunsztowi Autorki, dotrze najsilniej ten wątek, który w jakiś sposób go dotyczy. Moje najsilniejsze refleksje wzbudził temat kotów. Niestety, wciąż jest tak, że niektórzy uznają, iż bycie człowiekiem pozwala im na złe traktowanie zwierząt. "Złe" w tym przypadku to eufemizm. Ci, którzy sądzą, że prawem człowieka jest maltretowanie, zabijanie, krzywdzenie zwierząt, podważają istotę człowieczeństwa. I w nich oraz ich czynach mamy okazję przejrzeć się, by sprawdzić to, jakimi jesteśmy ludźmi. Karmicielki, "baby od kotów", "wariatki z kotami" to etykietki, które bezrefleksyjnie przyczepiane są tym, które dbają o zdrowie i bezpieczeństwo wolno żyjących kotów. Nie kotów bezpańskich, zwróćcie uwagę, tylko wolno żyjących kotów. Jeśli zamknięte zostaną okienka piwnic, a karmicielki wraz z podopiecznymi zaszczute ludzką nienawiścią, to efektem nie będzie tylko to, że znikną koty. Efektem będą obecne w miejscu nieobecności kociej szczury. Pomyślcie o tym.

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski 'Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście'

kukuczka opowiesc

Wbrew pozorom, po 1989 roku o Jerzym Kukuczce nie powstało wiele publikacji. D. Kortko z M. Pietraszewskim wydobywają jego postać z powrotem na światło dzienne i robią to znakomicie. Przybliżają nas do świata ludzi gór, dla których wspinaczka i zdobywanie kolejnych szczytów to prawdziwa miłość, dla której są w stanie bardzo wiele poświęcić.
Lektura tej książki to pasjonująca historia człowieka, który pokochał góry całym sercem i zdobył upragnioną Koronę Himalajów. Autorzy prowadzą nas szlakiem Kukuczki od pierwszych wyjazdów w skałki, przez Tatry, Dolomity i Alpy, aż do najwyższych szczytów na ziemi, do których sięganie okupione było nadludzkim wręcz wysiłkiem i życiem wielu wybitnych polskich i zagranicznych himalaistów.
Zgłębiając kulisy poszczególnych wypraw, poznając wspinaczy w ich codziennych zmaganiach, mozolnym pokonywaniu kolejnych metrów, możemy zadawać sobie wielokrotnie pytanie o sens podejmowania tak dużego ryzyka. Podczas lektury nasuwa się także refleksja na temat kwestii etyki w górach, pojęcia koleżeństwa i odpowiedzialności za partnera.
Poznajemy także fragmenty pamiętnika Kukuczki, który skrupulatnie notował poszczególne relacje ze swoich wypraw. Tym samym możemy choć na chwilę znaleźć się bliżej człowieka, który tysiące kilometrów od domu realizował swoje marzenia i dokonał tam niezwykłych czynów, pozostając na zawsze wśród strzelistych śnieżnobiałych szczytów.

Agnieszka Świętek 'Obiecanki'

obiecanki 1


Już na początku recenzji przyznam się, że nie jestem znawcą komiksu. Czytałam Asteriksa, Tytusa, Marvelowskich bohaterów, a teraz odkrywam opowieści graficzne z przesłaniem. Chyba dorastam... ;)
Nakładem Kultury Gniewu Agnieszka Świętek wydała swój debiut graficzny. Dostajemy w ręce czarno-białą pozycję, w której w śladowych ilościach pojawia się słonecznikowa żółć. Smutno? Przygnębiająco? Niestety troszkę tak, ale wszystko pięknie komponuje się z przedstawianą nam treścią.

Marta Krajewska 'Noc między Tam i Tu'

noc miedzy tu i tam 1

To historia siedmioletniego chłopca imieniem Bratmił, zdrobniale Miłek. Główny bohater przechodzi rytualną przemianę podczas postrzyżyn. Później okazuje się, że tą młodzieńczą dojrzałość przyjdzie mu wykorzystać podczas poszukiwań malutkiej siostry – Paprotki. Imię nieprzypadkowe, bo Autorka całą baśń przeniosła do magicznego świata Słowian. Pełno tu odniesień do mitologii słowiańskiej. Pojawiają się między innymi: rusałki, mamuny, Rod czy wodnik. Kim są i jaką pełnią rolę? Kolejne strony opowieści Marty Krajewskiej opisują niezwykle ciekawie, wciągać Czytelnika do przeżywania historii razem z Miłkiem.

Dziewczyńskie

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek przypada 11 października, z tej okazji dziewczyny z działu Metodyki i Promocji Biblioteki przygotowały dziewczyńskie wspominki.

http://www.un.org/en/events/girlchild/

 

Monika Badowska

monika old
W dzieciństwie lubiłam śpiewać i kochałam zwierzęta. Najpiękniejszymi wakacjami były te spędzone u Babci i Dziadka na wsi, gdzie zagłaskiwałam psa, obserwowałam pisklęta, wtrącałam się - dziecięco i nieporadnie - do ogródka Babci. Najwspanialszym prezentem dzieciństwa był ten od Dziadka - rower, na którym przemierzałam okoliczne leśne ścieżki. Obserwowanie świata przyrody, chłonięcie go uzupełniłam nieco później czytaniem. Te pasje z dzieciństwa zostały ze mną do dziś...

Esther Woolfson 'Corvus. Życie wśród ptaków'

corvus 1

Niewiele wiem o ptakach. Wszystko to, co przekazuje nam stereotypowe patrzenie na nie, nie zachęca do zainteresowaniem pierzastymi. Moje patrzenie na ptaki zmieniło się nieco po tym, jak przez jakiś czas odwiedzałam je jako wolontariuszka w ogrodzie zoologicznym. Zobaczyłam wówczas jak cieszą się z obecności opiekuna, jak zaczepiają, zachęcają do interakcji, nasłuchują słów jakie się do nich wypowiada i doskonale wiedzą, kiedy przyjdzie się do nich na dłużej, a kiedy tylko na czas krótki, wystarczający do szybkiego posprzątania i zapełnienia talerzy. Nabrałam szacunku do ptaków.

Z zachwytem i olbrzymią fascynacją czytałam zapiski Esther Woolfson. Początki ptasiej historii zaczynają się od gołębnika i jego mieszkańców. Autorka cudnie pisze o tym, jak uczyła się życia ptaków, jak drżała, czy wszystkie jej gołębie wrócą do domu, a także bolesną chwilę, w której przekonała się, iż gołębie nie są jedynie łagodnymi stworzeniami.

Niemalże z wypiekami na twarzy czytałam historię Pyskacza i Kurczaka. Szczegóły były tak interesujące, że co chwila odczytywałam głośno fragmenty (Też zdarza się Wam czytać bliskim wyimki z książek?). To, w jaki sposób gawron i sroka koegzystowały z ludźmi, w jaki sposób Autorka nawiązała kontakt z obydwoma ptakami, jak one - ptaki o silnych osobowościach i równie silnym podleganiu prawom natury - dopasowały swoje życie do tego, że mieszkają w domu, stanowi porywającą opowieść.

Puértolas Romain 'O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla'

o dziewczynce ktora 2

 

Pod lekką opowieścią o miłości, ukryta jest przejmująca historia losów kilku dla siebie ważnych osób. Ale nie uprzedzajmy faktów. Książka rozpoczyna się od wizyty mężczyzny u fryzjera. Panowie zaczynają "plotkować" o Providence Dupois – francuskiej listonoszce, które nauczyła się latać. Mężczyzna zdradza fryzjerowi (i przy okazji nam) losy Providance, jej determinację by dostać się do córki w Maroku, pokonywanie nowych przeszkód, łamanie zasad rządzących światem, by móc dotrzymać danego słowa. Nawet nie bacząc na konsekwencje.


Autor ponownie (zachęcam do przeczytania przygód fakira) zabrał nas w swój błyskotliwy świat, pełen zwrotów akcji, szalonych pomysłów, realizacji marzeń i dokonywaniu rzeczy niemożliwych, które dzięki miłości mogą się udać. A wszystko to na tle szeroko rozumianej kultury europejskiej.

 

Sponsorzy w 2019