Wielokulturowy Śląsk
Czytelnicy - podróżnicy
Budżet Obywatelski 2018
Newsletter
Czytanie na dywanie
Nie-zwykli
Klub Gier Planszowych
Lato z Książką 2018
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Czytaj dla odmiany
Biblioteczny Klub Seniora

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Marta Abramowicz 'Zakonnice odchodzą po cichu'

zakonnice odchodza

Życie byłych zakonnic to temat tabu. Zmierzyła się z nim Marta Abramowicz, przybliżająca w swoim debiucie reporterskim losy 20 kobiet.  Dotarcie do tych, które odeszły z zakonu, zajęło autorce pół roku. W książce opisuje, jak wyglądało ich codzienne życie. Obraz, wyłaniający się z ich historii jest niezwykle przygnębiający: kobiety pozbawione są praktycznie wolnej woli, podporządkowane siostrze przełożonej, której muszą być bezwzględnie posłuszne. Obowiązujące reguły, stanowiące długą listę nakazów i zakazów, brak możliwości rozwoju, ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, to tylko niektóre wyzwania, z którymi młode siostry muszą się zmierzyć. Zderzenie wyobrażeń tych młodych kobiet o świecie zakonnym z rzeczywistością, poddaje w wątpliwość sens ich dalszej egzystencji w zgromadzeniu. Nie jest jednak tożsame z utratą wiary i chęcią posługi wobec Boga.

Marcin Szczygielski 'Czarownica piętro niżej' - seria

czarownica pietro nizej 2

Poznajemy Maję jako znudzoną pannicę siedzącą przed telewizorem. Rodzice zajęci swoimi sprawami, postanawiają zmienić otoczenie dziewczynce i wysyłają ją do dalekiej krewnej do Szczecina. Ciabcia (siostra babci) okazuje się staruszką posiadającą czarno-biały telewizor, wannę chowaną pod blat w kuchni, kota i mały ogródek, a na dodatek nic nie robi sobie z dąsów Mai. Dziewczynka wciąga się w życie w kamienicy i powoli, krok po kroku odkrywa... prawdę? Czy gadający kot i wiewiórka uważająca się za lisa, czarujące Zdradliwe Lilie oraz duch na strychu mogą zburzyć nudę wakacji?
W kolejnej części mamy ogromną śnieżycę i ponowny wyjazd Mai do ciabci. Dziewczynka stara się odkryć rodzinną tajemnicę zniknięcia Niny, przy okazji odkrywa tajemniczy świat motyli i motylołaków oraz wplątuje się w polityczny przewrót.

J.D. Morvan, S. Tréfouël, D. Evrard 'Irena. Tom 1: Getto'

Irena - okładka

Książka opowiada o Irenie Sendlerowej – polskiej działaczce społecznej, która uratowała życie prawie 2500 żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta. W pierwszym tomie cyklu, którego akcja dzieje się w 1941 roku, obserwujemy Irenę jako działaczkę pomocy społecznej na terenie getta. Dowiadujemy się jakie wydarzenia popchną ją do jeszcze większego zaangażowania się w pomoc najbardziej potrzebującym. Powieść skierowana jest do najmłodszych czytelników, jednak ci starsi również powinni po nią sięgnąć. Warto zagłębić się w tę historię wspólnie z dzieckiem, zachęcać do zadawania pytań i tłumaczyć jak wyglądało życie podczas wojny. Forma komiksu i piękne ilustracje z pewnością sprawiają, że odbiór tej historii jest łatwiejszy, ale w żaden sposób nie ujmuje jej wartości. „Irena” to też pozycja obowiązkowa każdego miłośnika komiksów. Z pewnością warto czekać na dwa kolejne tomy tej historii.

Mika Waltari 'Cztery zmierzchy'

cztery zmierzchy

Cztery zmierzchy to książka, która zmieści się do każdej torebki i do kieszeni marynarki. To książka, w której dobrze jest się zaczytać, z którą trudno się rozstać i która pochłania.
Pewien mężczyzna, który niegdyś fabrykował gwoździe miał dobrą żonę, udaną córkę, która hodowała króliki, i wiernego psa, co nocami strzegł domu [s. 5]. Fabrykę porzucił, by pisać. Życie pisarza toczyło się powoli i jedynie ów przymus pisania, nachodzące go postacie z przyszłych książek sprawiały, że musiał znaleźć odosobnienie, by oderwać się od wszelkiej codzienności, by oddać się tylko pisaniu, a w zasadzie słuchaniu historii opowiadanych przez nawiedzających go Egipcjan i zapisywaniu tychże opowieści.
Dziwna to książka. Niby biograficzne impresje, niby fabuła przedstawiająca pobyt pisarza na wsi, a to wszystko przeplecione rozmowami z kotem, obserwacjami popadającego w chorobę psychiczną psa, korespondencją z przyjaciółką, u której narrator przypadkowo zostawił serce, wsłuchiwaniem się w słowa świniarki. Do tego jeszcze dochodzą wspomniani już Egipcjanie, którzy nachodzą, ku jego złości, narratora, a z którymi się ostatecznie autor zaprzyjaźnia ceniąc sobie ich obecność.

Marianna Oklejak 'Cuda wianki. Polski folklor dla najmłodszych i starszych'

cuda wianki 1

Słowo folklor młodemu pokoleniu niewiele mówi. Wydaje się być funkcjonującym archaizmem, kojarzącym się głównie z cepelią. Zaprzeczeniem tego jest zdecydowanie graficzna książka Marianny Oklejak, która nie tylko pokazuje czym jest folklor, ale pozwala na zabawę wokół tego słowa. Polska kultura ludowa na kolejnych kartkach jest przedstawiona niezwykle barwnie i kolorowo, poprzeplatana jest rymami, przyśpiewkami i kształtami. Rytm folkloru wyznaczają tutaj pory roku i związane z nią tradycje. Pola wzorzystych tkanin, elementy strojów z różnych zakątków Polski, hafty kwiatowe przenikają się z kulturą miasta. Cuda wianki to na nowo odkryte bogactwo, które schowane zebrane zostało w przez Mariannę Oklejak. Na końcu kolorowych rozkładówek znajdują się krótkie objaśnienia motywów zaczerpniętych z folkloru. Artystyczne dzieło ma swoja kontynuację w książce Cuda niewidy. Książka Cuda wianki została nagrodzona przez Polską Sekcję IBBY za swój niezwykły i niepowtarzalny charakter.

Christian Eisert 'Tydzień w Korei Północnej. 1500 kilometrów po najdziwniejszym kraju świata'

tydzien w korei
Niemiecki dziennikarz postanawia spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i wyrusza z przyjaciółką na wycieczkę po Korei Północnej. Tygodniowe wojaże pozwalają na zweryfikowanie stereotypów dotyczących odciętego od reszty świata kraju. Książka jest relacją z tej podróży. Nie znajdziemy tu uporządkowanych, encyklopedycznych informacji o Korei Północnej, zamiast nich mamy wspomnienia z podróży, które są przepełnione licznymi anegdotami i przemyśleniami autora dotyczącymi nie tylko odwiedzanego kraju.
Trudno tę pozycję nazwać reportażem, autor niewiele uwagi poświęca historii KRLD oraz zbrodniach reżimu - dla wielu może to być wada tej pozycji, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z lekką relacją z podróży.
Książka przypadnie do gustu fanom wojaży oraz wspomnień.
Ciekawą relację uzupełniają niezbyt udane fotografie, które często były robione z ukrycia.

Clementine Beauvais 'Pasztety, do boju!'

pasztety do boju

Trzy nieznane sobie dziewczyny - Mireille, Astrid i Hakima, wygrywają konkurs, ale... nie taki zwykły. To facebookowy konkurs na Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, czyli najbrzydszą dziewczynę w szkole. Macie rację, uronią kilka łez. Ale to tylko krótkotrwały smutek, bo dziewczyny pod wodzą Mireille chcą wprowadzić w życie pewien plan. Każda z nich z innego powodu postanawia pojechać do Paryża. Trzy nastolatki pod opieką niepełnosprawnego brata Hakimy wyruszają na rowerową wyprawę, a po drodze zamierzają sprzedawać, o ironio, pasztety. Tak rozpoczyna się zwariowana przygoda, która przypomni nam, co to są prawdziwe zakwasy, jak rodzi się przyjaźń i jak można zdobyć sławę będąc nastolatką.

Obok trudnych tematów jak znęcanie się, cyberprzemoc, kalectwo i samotność jakie autorka porusza w tej książce, znajdziemy olbrzymie pokłady humoru, przyjaźni. Bo przy odpowiednim podejściu i wsparciu możemy radzić sobie z różnymi problemami. C. Beauvais nie owijając w bawełnę uczy nas też tolerancji i całkiem innego podejście do trudnych sytuacji.

Henning Mankell 'Nim nadejdzie mróz'

nim nadejdzie mroz

„Nim nadejdzie mróz” - jedyna powieść króla szwedzkiego kryminału, Henninga Mankella, twórcy postaci komisarza Kurta Wallandera, poświęcona córce policjanta - Lindzie. Główna bohaterka ma już 30 lat i, niespodziewanie dla ojca, ale i trochę dla siebie samej, podejmuje decyzję wstąpienia w szeregi ystadzkiej dochodzeniówki. W chwilę przed oficjalnym założeniem munduru wplątana zostaje w nagłe zniknięcie swej przyjaciółki, Anny. Sytuacja jest zagmatwana, w dziwny sposób zdaje się mieć związek z torturami zwierząt, włamaniami, morderstwem... oraz rzekomym powrotem ojca Anny, który opuścił rodzinę przed ponad 20 laty i ślad po nim zaginął.

Art Spiegelman 'Maus: opowieść ocalałego'

maus 1

„Maus” jest powieścią graficzną, wydaną po raz pierwszy w 1986 r., a w 1992 r. uhonorowaną nagrodą Pulitzera. W Polsce, ze względu na budzące kontrowersje, wydano ją dopiero w 2001 r., a w ubiegłym roku doczekaliśmy się wydania zbiorczego. Autor opowiedział w nim historię swojego ojca – Władka Spieglemana – ocalałego z holocaustu więźnia Auschwitz. W powieści Żydzi przedstawieni są jako tytułowe myszy, natomiast ich główni oprawcy – Niemcy – są kotami. Na kartach książki pojawiają się również Polacy przedstawieni jako świnie. Zaprezentowanie nas w kilku miejscach jako antysemitów oraz dołożenie nam świńskiego ryjka spowodowało liczne protesty, co skutkowało tak późnym wydaniem książki w Polsce. 

maus 2

Warto po nią sięgnąć nie tylko dlatego, że w bardzo dosadny sposób przekazuje realia panujące w trakcie II wojny światowej, ale i dlatego, że opisuje trudne relacje autora z ojcem, którego doświadczenia uczyniły z niego osobę nieufną i podejrzliwą, a także skąpą i nieprzyjemną dla bliskich. „Maus” uważany jest również za najważniejszy komiks w historii, dlatego tym bardziej warto po niego sięgnąć.

Ewa i Paweł Piątek 'Pasieka dredziarza'

pasieka dredziarza

Zobaczyłam u koleżanki z pracy kilka słoików z miodem na biurku. Nie kosztowałam tego płynnego złota od wielu lat, choć w moim domu od zawsze miód się jadało - słoiki znikały w okamgnieniu, a i mała Antonina miała w tym swój, bardzo aktywny, udział ;) Niestety w pewnym momencie zauważyłam, że miód działa na mnie źle, powoduje reakcje alergiczne, w związku z czym, z wielkim żalem, musiałam go odłożyć na bok. I teraz, po tylu latach, jedno spojrzenie na słoik sprawiło, że postanowiłam zaryzykować - zjeść jedną kromeczkę posmarowaną kremowym miodem rzepakowym. Pamiętałam dobrze, że niegdyś był to mój ulubiony gatunek. Pierwszy kęs i... przepadłam! Pyszny słodki smak (i brak reakcji alergicznej!) sprawił, że postanowiłam "przygarnąć" słoik tego cuda. Nie patyczkuję się, więc od razu był to słój kilogramowy ;)


Moje odkrywanie na nowo cudowności miodu zbiegło się w czasie z premierą książki Ewy i Pawła Piątków "Pasieka dredziarza". Najpierw o książce jedynie usłyszałam - temat mnie zainteresował, bo od zawsze lubiłam obserwować pracujące pszczoły, choć moja wiedza o nich bliska była zeru. Niedługo później książkę zobaczyłam i od razu urzekła mnie przyjemna dla oka okładka. Nie będę jednak ukrywać, że i to, że autor ma dredy, sprawiło uśmiech na mej twarzy ;)
Wypożyczyłam "Pasiekę..." i, kolejny raz, przepadłam! Opowieść Pawła, zakochanego w pszczołach i miodzie pszczelarza, czyta się jak najbardziej fascynującą powieść przyrodniczo-edukacyjno-sensacyjną.

Natasza Socha 'Zula i porwanie Kropka'

zula i porwanie kropka

Zula, czyli Zuzanna, jest córką lekarzy. Gdy jej rodzice wyjeżdżają do Afryki, dziewczynka musi przeprowadzić się do sióstr mamy. Sióstr, których - dodajmy - nie zna i co do których ma mieszane uczucia. Bo jakże traktować ciotki, których imiona brzmią Hela i Mela?
Jednak w Poziomkowie okazuje się być bardzo przyjemnie. Pokój dziewczynki wygląda jak pokój z jej marzeń, rudy kot - dotychczas mocno bezpański - postanawia obdarzyć Zulę zaufaniem i przyjaźnią, a spotkany w drodze do szkoły Kajtek okazuje się być niezłym kolegą. W chwili, w której do tych dwojga dołącza także Maks, a Zula odkrywa w sobie przedziwne, bo magiczne, umiejętności (najbardziej zachwyciła mnie zdolność rozumienia zwierzęcej mowy), małe miasteczko okazuje się być niemalże rajską krainą. Niemalże, bo ktoś porwał Kropka - psa rasy maltipoo.

Colson Whitehead 'Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki'

kolej podziemna

Akcja dzieje się w XIX wieku w różnych stanach Ameryki, jej główną osią jest niewolnica Cora, która uciekła z plantacji. Kobieta stara się przeżyć, ale w żadnym miejscu nie osiada na zbyt długo. Łowcy niewolników oraz bestialscy biali ludzie nie pozwalają jej spokojnie żyć. Wędrówka pomiędzy stanami jest możliwa dzięki kolei podziemnej, którą podobno wybudowali czarni oraz życzliwi biali, a jej głównym celem jest ratowanie zniewolonych ludzi. Kolej w postaci linii, peronów i pociągów to oczywiście fikcja literacka. To były raczej nieuczęszczane drogi, opuszczone domy, życzliwi ludzie - to wszystko tworzyło szlak wiodący do wolności.
Ameryka widziana oczami Cory jest krajem, który powstaje na ludzkiej krzywdzie: podboje Indian, zniewolenie czarnoskórych, pragnienie zdobywania i dominacji. Nawet w liberalnych północnych stanach abolicjoniści nie mają łatwego życia. Poza tym zniesienie niewolnictwa absolutnie nie jest tożsame z nadaniem pełnych praw. Każdy kto zna choć trochę historię USA ma tego pełną świadomość.

Aneta Jadowska 'Trup na plaży i inne sekrety rodzinne'

trup na plazy

Jadowska znana jest szerszej publiczności Czytelników jako autorka książek z działu fantastyki. Teraz w nasze ręce przekazuje kryminał w lekkiej formie. Poznajemy pierwszą pozycję z nowego cyklu, z Ustką w tle. Główna bohaterka Magda Garstka wraca nad polskie morze, do babci, by pomóc prowadzić pensjonat. Dziewczyna zaczyna też pracę jako kelnerka. Wakacyjny wyjazd miał być formą oderwania się od dotychczasowej rzeczywistości oraz odnowieniem kontaktów z rodziną. Jednak przy porannym spacerze po plaży znajduje... trupa. Policyjne śledztwo utknęło w martwym punkcie, a Magda postanawia sama powęszyć i rozwiązać zagadkę.

Lekka, łatwa forma, zabawne dialogi – to przepis na udaną książkę. Przepis na dobrze spędzony wieczór. Ale oprócz zwariowanych przygód detektywistycznych Magdy, Autorka przemyciła do książki ważne tematy społeczne. Czekam teraz na kolejną część.

Justyna Kopińska 'Polska odwraca oczy'

polska odwraca oczy

Justyna Kopińska w swoich reportażach porusza tematy niezwykle trudne i niewygodne, o których niełatwo jest czytać. Prościej jest zamknąć oczy, odwrócić głowę i udawać, że to nas nie dotyczy.
Tymczasem przedstawione ludzkie dramaty rozgrywają się zawsze tuż obok nas – za sąsiednimi drzwiami, ulicę obok, w pobliskim mieście. Dotykają zwyczajnych ludzi, których życie potraktowało okrutnie i naznaczyło ogromną tragedią.
Z historii opisanych przez autorkę wyłania się obraz absurdalnych decyzji sądów, korupcji, bezsilności obywateli wobec kuriozalnych przepisów prawnych, samowoli ludzi na szczeblach władzy i cichych dramatów najmłodszych, których głos nie jest słyszany zza grubych murów szpitali czy ośrodków wychowawczych, w których przemoc jest na porządku dziennym.
Wstrząsająca to lektura, ale bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach, kiedy to powoli ogarnia nas „znieczulica” na wszelką krzywdę. Może po przeczytaniu właśnie tej książki – wbrew jej pesymistycznemu tytułowi – będziemy baczniej obserwować to, co dzieje się wokół nas, a nasze oczy pozostaną otwarte na potrzeby drugiego człowieka.

Literatura polska górą

Literatura polską górą! Czytelnicy najczęściej sięgają po kryminały, zwłaszcza upodobali sobie twórczość Katarzyny Bondy, Katarzyny Puzyńskiej oraz Remigiusza Mroza.  Listę uzupełniają historie Kingi Dębskiej (reżyserki filmowej) oraz Olgi Rudnickiej, która podąża śladami gatunku za Joanną Chmielewską.  Zgoła odmienną propozycją są powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej, po które książkoholicy sięgają z niesłabnącym zainteresowaniem. Mimo, iż najnowsza propozycja Olgi Tokarczuk Opowiadania bizarne oraz Bieguni (za którą autora otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018) są dostępne na bibliotecznych półkach, to Czytelnicy sięgają chętniej po Ostatnie historie.  Na liście najczęściej czytanych książek nie zabrakło również książki najbardziej nagradzanej, polskiej dziennikarki – Justyny Kopińskiej Polska odwraca oczy oraz Pawła Reszki – również przedstawiciela literatury faktu. Wśród grona docenianych polskich autorów kryje się jeszcze Anna Kamińska z opowieścią o jedynym takim miejscu na Ziemi – Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej.

literatura polska gora 1 literatura polska gora 2 

Aaron Frisch 'Czerwony Kapturek w wielkim mieście'

czerwony kapturek w wielkim miescie 1

Baśń wszystkim znana, w roli głównej Czerwony Kapturek. Niby ten sam, ale jednak odmieniony.  Za sprawą magicznych ilustracji Roberto Innocentiego, historia odgrywa się w całkiem innym lesie, niż ten nam znany z baśni Braci Grimm. Jest to miejska dżungla, przez którą to przyjdzie się przedrzeć Sophii w drodze do Babci. Sophia, bo takie jest jej nowe imię. Sercem dżungli tutaj jest centrum handlowe a zły wilk przybrał mroczną postać z ciemnego zaułka. Zdecydowanie jest to opowieść, której uwaga koncentruje się głównie na obrazie. Wiele się dzieje w świecie współczesnego Czerwonego Kapturka. A co Sophia niesie Babci?  Przekonajcie się sami.

Eric-Emmanuel Schmitt 'Kiedy byłem dziełem sztuki'

kiedy bylem dzielem sztuki

Powieść o człowieku łaknącym akceptacji w świecie zdominowanym przez pseudowartości - wygląd, bogactwo, sławę. Żyjący w cieniu braci słynących z wyjątkowej urody, 20-letni Tazio Firelli boryka się z kompleksami i poczuciem społecznej „niewidzialności”. Traf chce, iż otrzymuje szansę przemiany - siebie i swego dotychczasowego życia. Propozycję składa kontrowersyjny artysta Zeus Peter Lama. Ceną przemiany jest jednak totalne podporządkowanie Dobroczyńcy. Ów owładnięty jest manią sławy, rzekoma pomoc jest formą zwrócenia uwagi świata. Tazio o tym nie wie, poddaje się więc metamorfozie, dzięki której odmieni swój los. Ochrzczony przez Zeusa, a jakże!, wiele mówiącym imieniem Adam bis, rozpoczyna nowe życie - życie żywego dzieła sztuki.
Jednak ani piękny wygląd, ani rzesze fanów nie gwarantują szczęścia...
Polecam sięgnąć po tę momentami zabawną, momentami wzruszającą, powieść o filozoficznym zabarwieniu. Choć pełna absurdów, poważnie unaocznia problem odwrócenia hierarchii wartości we współczesnym świecie.

Anna Castagnoli 'Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi'

zlota klatka 1

Złota klatka, czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi. Walentyna, córka cesarza:

„Miała 390 par butów. 812 kapeluszy.
50 pasków z wężowych ogonów.
Ale nade wszystko lubiła ptaki."
Każdy z ptaków mieszkał w tak wielkiej klatce, że można by spokojnie w niej zamieszkać. W każdej klatce pojawia się inny mieszkaniec: ptak ze szklanymi skrzydłami, kolorowym dziobem, plujący wodą.

Patrick DeWitt 'Bracia Sisters'

bracia sistars
Dziki Zachód, lata pięćdziesiąte dziewiętnastego wieku. Dwóch braci, świetnych zabójców przemierza Amerykę w poszukiwaniu obiektu zlecenia. Zimne dranie mają jednak całkiem ludzkie uczucia i przygody. Czasem boli ząb, czasem umiera koń, a czasem tak zwyczajnie doskwiera samotność. Nie można jednak się mazgaić bo Dziki Zachód to nie miejsce dla słabeuszy. Umrą wszyscy, ale Ci którzy są słabi i niezdecydowani jakby trochę szybciej. Dużo szybciej. Autor o bohaterach swojej książki mówi: „Każdy wie, kim jest i nikt nie wątpi w siebie, chyba że jest tchórzem.” Tak wygląda selekcja naturalna. 

Świat (bohaterowie także) w powieści DeWitt'a jest brutalny, brudny, pełen przypadkowości, ale też nie sposób mu odmówić pewnej dozy romantyzmu i wrażliwości. Wymyka się z ram stereotypów, a to sprawia, że lektura daje dużo satysfakcji.

Cieślak Aleksandra 'Książka do zrobienia'

ksiazka do zrobienia 1

Jakiś czas temu obserwowaliśmy wielki boom na książki typu "niszcz i twórz" (patrz "Zniszcz ten dziennik"). Biorąc do ręki dzieło Oli Cieślak spodziewałam się podobnej pozycji. O bogowie, jakże się myliłam. I całe szczęście.
"Książka do zrobienia" to małe arcydzieło. Książka o tworzeniu książki. I to my Czytelnicy duzi i mali, możemy dać upust swojej kreatywności. A przy tym wszystkim możemy poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą książek, ich budowy, rodzajów czcionki, typografii czy szeroko pojętej grafiki. Autorka prowadzi nas za rączkę byśmy mogli poznać kompozycję książki.

Sponsorzy w 2018