Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Czytanie na dywanie
Biblioteczny Klub Seniora
Czytaj dla odmiany
Czytelnicy - podróżnicy
Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka
Wielokulturowy Śląsk
Newsletter
Nie-zwykli
Klub Gier Planszowych

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Jonathan Holt 'Carnivia. Bluźnierstwo'

bluznierstwo

Wenecja w wyobraźni kojarzy się z pięknym miastem, które jest majestatycznie jest zanurzone w pięknej wodzie. Szczęśliwi turyści opalani słońcem płyną kanałami i słuchają pieśni gondolierów. Takiej Wenecji nie uświadczycie w Bluźnierstwu. Kanały owszem i są, ale przepełnione miejskimi odpadami oraz szkłem. Woda podczas przypływów wbija się do zabudować pozostawiając po sobie niezbyt przyjemny zapach. Gondolierzy kombinują jak tu najwięcej zarobić w jak najkrótszym czasie. Miasto żyje w cieniu amerykańskiej bazy wojskowej, a mieszkańcy starają się żyć nie wadząc nikomu. Mafia, skorumpowani politycy, wszechmogący Kościół i dwie policyjne formacje, które się spierają o rewiry sprawiają, że lepiej nic nie widzieć i nie słyszeć. W takim właśnie mieście zostają odnalezione zwłoki kobiety, która ma na sobie sutannę. Do śledztwa zostaje przydzielony doświadczony, ale mimo to uczciwy (to nie takie oczywiste) śledczy oraz młoda policjantka, która dopiero stara się wykazać. Szybko się okazuje, że śledztwo w sprawie morderstwa odkrywa wiele niejawnych powiązań w mieście kanałów. Pojawiają się kolejne zwłoki oraz naciski by śledztwo jak najszybciej "polubownie" zamknąć.

Anna Fryczkowska 'Starsza pani wnika'

starsza pani wnika

Czy główną bohaterką powieści może być siedemdziesięcioletnia kobieta z problemem nietrzymania moczu? Jak się okazuje - może. I to bardzo dobrą główna bohaterką powieści. Oprócz tego, że Autorka śmiało mierzy się z tematyką najczęściej omijaną w literaturze, czyli wiekiem podeszłym i starczym, to i inne trudne tematy nie stanowią tabu dla Anny Fryczkowskiej. Dokarmianie i prześladowanie kotów, niesamodzielność młodych ludzi, konflikty na linii rodzice - nastoletnie dzieci, aborcja, małżeństwo wymuszone ciążą. Choć pozornie niektóre z tych spraw wydają się być nieaktualne, wciąż pozostają istotne dla osób żywo nimi zainteresowanych.

Mimo wielości poruszanych tematów powieść "Starsza pani wnika" nie jest ciężka. Co więcej, wydaje mi się, że do każdego z czytelników, dzięki kunsztowi Autorki, dotrze najsilniej ten wątek, który w jakiś sposób go dotyczy. Moje najsilniejsze refleksje wzbudził temat kotów. Niestety, wciąż jest tak, że niektórzy uznają, iż bycie człowiekiem pozwala im na złe traktowanie zwierząt. "Złe" w tym przypadku to eufemizm. Ci, którzy sądzą, że prawem człowieka jest maltretowanie, zabijanie, krzywdzenie zwierząt, podważają istotę człowieczeństwa. I w nich oraz ich czynach mamy okazję przejrzeć się, by sprawdzić to, jakimi jesteśmy ludźmi. Karmicielki, "baby od kotów", "wariatki z kotami" to etykietki, które bezrefleksyjnie przyczepiane są tym, które dbają o zdrowie i bezpieczeństwo wolno żyjących kotów. Nie kotów bezpańskich, zwróćcie uwagę, tylko wolno żyjących kotów. Jeśli zamknięte zostaną okienka piwnic, a karmicielki wraz z podopiecznymi zaszczute ludzką nienawiścią, to efektem nie będzie tylko to, że znikną koty. Efektem będą obecne w miejscu nieobecności kociej szczury. Pomyślcie o tym.

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski 'Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście'

kukuczka opowiesc

Wbrew pozorom, po 1989 roku o Jerzym Kukuczce nie powstało wiele publikacji. D. Kortko z M. Pietraszewskim wydobywają jego postać z powrotem na światło dzienne i robią to znakomicie. Przybliżają nas do świata ludzi gór, dla których wspinaczka i zdobywanie kolejnych szczytów to prawdziwa miłość, dla której są w stanie bardzo wiele poświęcić.
Lektura tej książki to pasjonująca historia człowieka, który pokochał góry całym sercem i zdobył upragnioną Koronę Himalajów. Autorzy prowadzą nas szlakiem Kukuczki od pierwszych wyjazdów w skałki, przez Tatry, Dolomity i Alpy, aż do najwyższych szczytów na ziemi, do których sięganie okupione było nadludzkim wręcz wysiłkiem i życiem wielu wybitnych polskich i zagranicznych himalaistów.
Zgłębiając kulisy poszczególnych wypraw, poznając wspinaczy w ich codziennych zmaganiach, mozolnym pokonywaniu kolejnych metrów, możemy zadawać sobie wielokrotnie pytanie o sens podejmowania tak dużego ryzyka. Podczas lektury nasuwa się także refleksja na temat kwestii etyki w górach, pojęcia koleżeństwa i odpowiedzialności za partnera.
Poznajemy także fragmenty pamiętnika Kukuczki, który skrupulatnie notował poszczególne relacje ze swoich wypraw. Tym samym możemy choć na chwilę znaleźć się bliżej człowieka, który tysiące kilometrów od domu realizował swoje marzenia i dokonał tam niezwykłych czynów, pozostając na zawsze wśród strzelistych śnieżnobiałych szczytów.

Agnieszka Świętek 'Obiecanki'

obiecanki 1


Już na początku recenzji przyznam się, że nie jestem znawcą komiksu. Czytałam Asteriksa, Tytusa, Marvelowskich bohaterów, a teraz odkrywam opowieści graficzne z przesłaniem. Chyba dorastam... ;)
Nakładem Kultury Gniewu Agnieszka Świętek wydała swój debiut graficzny. Dostajemy w ręce czarno-białą pozycję, w której w śladowych ilościach pojawia się słonecznikowa żółć. Smutno? Przygnębiająco? Niestety troszkę tak, ale wszystko pięknie komponuje się z przedstawianą nam treścią.

Marta Krajewska 'Noc między Tam i Tu'

noc miedzy tu i tam 1

To historia siedmioletniego chłopca imieniem Bratmił, zdrobniale Miłek. Główny bohater przechodzi rytualną przemianę podczas postrzyżyn. Później okazuje się, że tą młodzieńczą dojrzałość przyjdzie mu wykorzystać podczas poszukiwań malutkiej siostry – Paprotki. Imię nieprzypadkowe, bo Autorka całą baśń przeniosła do magicznego świata Słowian. Pełno tu odniesień do mitologii słowiańskiej. Pojawiają się między innymi: rusałki, mamuny, Rod czy wodnik. Kim są i jaką pełnią rolę? Kolejne strony opowieści Marty Krajewskiej opisują niezwykle ciekawie, wciągać Czytelnika do przeżywania historii razem z Miłkiem.

Dziewczyńskie

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek przypada 11 października, z tej okazji dziewczyny z działu Metodyki i Promocji Biblioteki przygotowały dziewczyńskie wspominki.

http://www.un.org/en/events/girlchild/

 

Monika Badowska

monika old
W dzieciństwie lubiłam śpiewać i kochałam zwierzęta. Najpiękniejszymi wakacjami były te spędzone u Babci i Dziadka na wsi, gdzie zagłaskiwałam psa, obserwowałam pisklęta, wtrącałam się - dziecięco i nieporadnie - do ogródka Babci. Najwspanialszym prezentem dzieciństwa był ten od Dziadka - rower, na którym przemierzałam okoliczne leśne ścieżki. Obserwowanie świata przyrody, chłonięcie go uzupełniłam nieco później czytaniem. Te pasje z dzieciństwa zostały ze mną do dziś...

Esther Woolfson 'Corvus. Życie wśród ptaków'

corvus 1

Niewiele wiem o ptakach. Wszystko to, co przekazuje nam stereotypowe patrzenie na nie, nie zachęca do zainteresowaniem pierzastymi. Moje patrzenie na ptaki zmieniło się nieco po tym, jak przez jakiś czas odwiedzałam je jako wolontariuszka w ogrodzie zoologicznym. Zobaczyłam wówczas jak cieszą się z obecności opiekuna, jak zaczepiają, zachęcają do interakcji, nasłuchują słów jakie się do nich wypowiada i doskonale wiedzą, kiedy przyjdzie się do nich na dłużej, a kiedy tylko na czas krótki, wystarczający do szybkiego posprzątania i zapełnienia talerzy. Nabrałam szacunku do ptaków.

Z zachwytem i olbrzymią fascynacją czytałam zapiski Esther Woolfson. Początki ptasiej historii zaczynają się od gołębnika i jego mieszkańców. Autorka cudnie pisze o tym, jak uczyła się życia ptaków, jak drżała, czy wszystkie jej gołębie wrócą do domu, a także bolesną chwilę, w której przekonała się, iż gołębie nie są jedynie łagodnymi stworzeniami.

Niemalże z wypiekami na twarzy czytałam historię Pyskacza i Kurczaka. Szczegóły były tak interesujące, że co chwila odczytywałam głośno fragmenty (Też zdarza się Wam czytać bliskim wyimki z książek?). To, w jaki sposób gawron i sroka koegzystowały z ludźmi, w jaki sposób Autorka nawiązała kontakt z obydwoma ptakami, jak one - ptaki o silnych osobowościach i równie silnym podleganiu prawom natury - dopasowały swoje życie do tego, że mieszkają w domu, stanowi porywającą opowieść.

Puértolas Romain 'O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla'

o dziewczynce ktora 2

 

Pod lekką opowieścią o miłości, ukryta jest przejmująca historia losów kilku dla siebie ważnych osób. Ale nie uprzedzajmy faktów. Książka rozpoczyna się od wizyty mężczyzny u fryzjera. Panowie zaczynają "plotkować" o Providence Dupois – francuskiej listonoszce, które nauczyła się latać. Mężczyzna zdradza fryzjerowi (i przy okazji nam) losy Providance, jej determinację by dostać się do córki w Maroku, pokonywanie nowych przeszkód, łamanie zasad rządzących światem, by móc dotrzymać danego słowa. Nawet nie bacząc na konsekwencje.


Autor ponownie (zachęcam do przeczytania przygód fakira) zabrał nas w swój błyskotliwy świat, pełen zwrotów akcji, szalonych pomysłów, realizacji marzeń i dokonywaniu rzeczy niemożliwych, które dzięki miłości mogą się udać. A wszystko to na tle szeroko rozumianej kultury europejskiej.

 

Wiesław Weiss 'Tomek Beksiński. Portret prawdziwy'

t beksinski portret prawdziwy

Lekko rozczarowana postacią Tomasza Beksińskiego, kreacji Dawida Ogrodnika w filmie "Ostatnia Rodzina" (reż. Jan P. Matuszyński; film jednak, skądinąd, doskonały), postanowiłam zdjąć w końcu z półki biografię "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" Wiesława Weissa i przekonać się, ile faktycznie Tomka było w Tomku filmowym. Co nieco już wcześniej wiedziałam - od lat interesuję sie twórczością ojca, Zdzisława - czytałam jego korespondencję oraz dzienniki w których o synu wspominać, rzecz jasna, musiał. Znane są mi audycje Tomka z "Trójki pod księżycem". Ale ta konkretna książka, w całości poświęcona "młodemu Beksińskiemu", trochę czekała na swoją kolej. Obejrzenie filmu i wspomniane rozczarowanie postacią było przyczynkiem, by dać szansę na skonfrontowanie kreacji filmowej z rzeczywistością. Postanowiłam oddać Tomaszowi sprawiedliwość.


Książka ta to grubo ponad 600 stron - samo to pokazuje, że nie mamy do czynienia z postacią banalną, która niczego w życiu nie osiągnęła, wciąż odbijającą się od czterech ścian, rozpaczającą nad swym ciężkim losem, samotnikiem i awanturnikiem niepotrafiącym pozostawać z nikim w bliższych kontaktach.
Poznajemy Tomka w każdym momencie jego życia - jest Tomek uczeń ciekawy świata, miłośnik słowa pisanego, marzyciel, "mózg" niezwykle oryginalnych literacko-filmowych zabaw z rówieśnikami, kawalarz, przyjaciel, nastolatek lubiany przez nauczycieli i znajomych rodziny...
Jest Tomek - student anglistyki, pasjonat dobrego rocka i gotyku, ekscentryczny miłośnik horrorów klasy B, organizator pierwszych imprez muzycznych dla szerszej publiczności (na tamte czasy coś niesamowitego, pamietajmy!).
Tomek - dziennikarz radiowy i prasowy, biograf, tłumacz filmowy, bez reszty oddany swojej pracy/pasji perfekcjonista.
Tomek - lojalny przyjaciel, niezwykle lubiany człowiek, dusza towarzystwa, a przy tym notorycznie źle lokujący swoje uczucia - przez całe swoje życie nieszczęśliwie zakochany, dający z siebie (za) dużo...
Wreszcie Tomek - wnuk, syn nadopiekuńczej matki i wszechstronnie utalentowanego ojca-artysty....

Akcja Lato z Książką 2018 Laboratorium SŁOWA (lipiec – sierpień)

Plakat promujący

 

W bibliotecznym Laboratorium SŁOWA badaliśmy litery, wyrazy, sylaby, w różnej postaci
i formie. Podchodziliśmy do nich artystycznie, odkrywczo, filozoficznie oraz nadaliśmy im nowy wygląd i kształt. Skupiliśmy się zarówno na słowach pisanych, jak i mówionych. Dbaliśmy
o gimnastykę języka i dowiedzieliśmy się, co on całymi dniami robi za zębami. Spotkania, warsztaty, spacery tropem ważnych słów odbyły się w 19 filiach bibliotecznych. Frekwencja podczas tegorocznej akcji wyniosła 3505 osób. W 375 spotkaniach wzięło udział 1138 młodych czytelników. Podczas dwumiesięcznej akcji Lata z Książką uzupełnialiśmy czytelnicze niedobry zanurzając się w słowach w Bibliotece oraz poza nią.

W sierpniu dorośli czytają (2018)

Na sierpniowej liście najchętniej czytanych książek pojawiły się nazwiska pisarzy kryminałów, literatury obyczajowej, literatura grozy oraz jedno wyróżniające się nazwisko Katarzyny Nosowskiej – piosenkarki, autorki tekstów, wokalistki rockowej zespołu Hey. Od razu nasuwa się pytanie czy artyści powinni pisać książki? Odpowiedź jest jedna – nie wszyscy zapewne :) Jednak zapewniam, że spotkanie z Kaśką, jak mówi o sobie nieraz w książce autora, to nie zabijanie czasu lekturą, a poznanie spora dawka humoru, szczerości, zrozumienia i towarzystwo na każdą porę dnia.

Marta Abramowicz 'Zakonnice odchodzą po cichu'

zakonnice odchodza

Życie byłych zakonnic to temat tabu. Zmierzyła się z nim Marta Abramowicz, przybliżająca w swoim debiucie reporterskim losy 20 kobiet.  Dotarcie do tych, które odeszły z zakonu, zajęło autorce pół roku. W książce opisuje, jak wyglądało ich codzienne życie. Obraz, wyłaniający się z ich historii jest niezwykle przygnębiający: kobiety pozbawione są praktycznie wolnej woli, podporządkowane siostrze przełożonej, której muszą być bezwzględnie posłuszne. Obowiązujące reguły, stanowiące długą listę nakazów i zakazów, brak możliwości rozwoju, ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, to tylko niektóre wyzwania, z którymi młode siostry muszą się zmierzyć. Zderzenie wyobrażeń tych młodych kobiet o świecie zakonnym z rzeczywistością, poddaje w wątpliwość sens ich dalszej egzystencji w zgromadzeniu. Nie jest jednak tożsame z utratą wiary i chęcią posługi wobec Boga.

Marcin Szczygielski 'Czarownica piętro niżej' - seria

czarownica pietro nizej 2

Poznajemy Maję jako znudzoną pannicę siedzącą przed telewizorem. Rodzice zajęci swoimi sprawami, postanawiają zmienić otoczenie dziewczynce i wysyłają ją do dalekiej krewnej do Szczecina. Ciabcia (siostra babci) okazuje się staruszką posiadającą czarno-biały telewizor, wannę chowaną pod blat w kuchni, kota i mały ogródek, a na dodatek nic nie robi sobie z dąsów Mai. Dziewczynka wciąga się w życie w kamienicy i powoli, krok po kroku odkrywa... prawdę? Czy gadający kot i wiewiórka uważająca się za lisa, czarujące Zdradliwe Lilie oraz duch na strychu mogą zburzyć nudę wakacji?
W kolejnej części mamy ogromną śnieżycę i ponowny wyjazd Mai do ciabci. Dziewczynka stara się odkryć rodzinną tajemnicę zniknięcia Niny, przy okazji odkrywa tajemniczy świat motyli i motylołaków oraz wplątuje się w polityczny przewrót.

J.D. Morvan, S. Tréfouël, D. Evrard 'Irena. Tom 1: Getto'

Irena - okładka

Książka opowiada o Irenie Sendlerowej – polskiej działaczce społecznej, która uratowała życie prawie 2500 żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta. W pierwszym tomie cyklu, którego akcja dzieje się w 1941 roku, obserwujemy Irenę jako działaczkę pomocy społecznej na terenie getta. Dowiadujemy się jakie wydarzenia popchną ją do jeszcze większego zaangażowania się w pomoc najbardziej potrzebującym. Powieść skierowana jest do najmłodszych czytelników, jednak ci starsi również powinni po nią sięgnąć. Warto zagłębić się w tę historię wspólnie z dzieckiem, zachęcać do zadawania pytań i tłumaczyć jak wyglądało życie podczas wojny. Forma komiksu i piękne ilustracje z pewnością sprawiają, że odbiór tej historii jest łatwiejszy, ale w żaden sposób nie ujmuje jej wartości. „Irena” to też pozycja obowiązkowa każdego miłośnika komiksów. Z pewnością warto czekać na dwa kolejne tomy tej historii.

Mika Waltari 'Cztery zmierzchy'

cztery zmierzchy

Cztery zmierzchy to książka, która zmieści się do każdej torebki i do kieszeni marynarki. To książka, w której dobrze jest się zaczytać, z którą trudno się rozstać i która pochłania.
Pewien mężczyzna, który niegdyś fabrykował gwoździe miał dobrą żonę, udaną córkę, która hodowała króliki, i wiernego psa, co nocami strzegł domu [s. 5]. Fabrykę porzucił, by pisać. Życie pisarza toczyło się powoli i jedynie ów przymus pisania, nachodzące go postacie z przyszłych książek sprawiały, że musiał znaleźć odosobnienie, by oderwać się od wszelkiej codzienności, by oddać się tylko pisaniu, a w zasadzie słuchaniu historii opowiadanych przez nawiedzających go Egipcjan i zapisywaniu tychże opowieści.
Dziwna to książka. Niby biograficzne impresje, niby fabuła przedstawiająca pobyt pisarza na wsi, a to wszystko przeplecione rozmowami z kotem, obserwacjami popadającego w chorobę psychiczną psa, korespondencją z przyjaciółką, u której narrator przypadkowo zostawił serce, wsłuchiwaniem się w słowa świniarki. Do tego jeszcze dochodzą wspomniani już Egipcjanie, którzy nachodzą, ku jego złości, narratora, a z którymi się ostatecznie autor zaprzyjaźnia ceniąc sobie ich obecność.

Marianna Oklejak 'Cuda wianki. Polski folklor dla najmłodszych i starszych'

cuda wianki 1

Słowo folklor młodemu pokoleniu niewiele mówi. Wydaje się być funkcjonującym archaizmem, kojarzącym się głównie z cepelią. Zaprzeczeniem tego jest zdecydowanie graficzna książka Marianny Oklejak, która nie tylko pokazuje czym jest folklor, ale pozwala na zabawę wokół tego słowa. Polska kultura ludowa na kolejnych kartkach jest przedstawiona niezwykle barwnie i kolorowo, poprzeplatana jest rymami, przyśpiewkami i kształtami. Rytm folkloru wyznaczają tutaj pory roku i związane z nią tradycje. Pola wzorzystych tkanin, elementy strojów z różnych zakątków Polski, hafty kwiatowe przenikają się z kulturą miasta. Cuda wianki to na nowo odkryte bogactwo, które schowane zebrane zostało w przez Mariannę Oklejak. Na końcu kolorowych rozkładówek znajdują się krótkie objaśnienia motywów zaczerpniętych z folkloru. Artystyczne dzieło ma swoja kontynuację w książce Cuda niewidy. Książka Cuda wianki została nagrodzona przez Polską Sekcję IBBY za swój niezwykły i niepowtarzalny charakter.

Christian Eisert 'Tydzień w Korei Północnej. 1500 kilometrów po najdziwniejszym kraju świata'

tydzien w korei
Niemiecki dziennikarz postanawia spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i wyrusza z przyjaciółką na wycieczkę po Korei Północnej. Tygodniowe wojaże pozwalają na zweryfikowanie stereotypów dotyczących odciętego od reszty świata kraju. Książka jest relacją z tej podróży. Nie znajdziemy tu uporządkowanych, encyklopedycznych informacji o Korei Północnej, zamiast nich mamy wspomnienia z podróży, które są przepełnione licznymi anegdotami i przemyśleniami autora dotyczącymi nie tylko odwiedzanego kraju.
Trudno tę pozycję nazwać reportażem, autor niewiele uwagi poświęca historii KRLD oraz zbrodniach reżimu - dla wielu może to być wada tej pozycji, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z lekką relacją z podróży.
Książka przypadnie do gustu fanom wojaży oraz wspomnień.
Ciekawą relację uzupełniają niezbyt udane fotografie, które często były robione z ukrycia.

Clementine Beauvais 'Pasztety, do boju!'

pasztety do boju

Trzy nieznane sobie dziewczyny - Mireille, Astrid i Hakima, wygrywają konkurs, ale... nie taki zwykły. To facebookowy konkurs na Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, czyli najbrzydszą dziewczynę w szkole. Macie rację, uronią kilka łez. Ale to tylko krótkotrwały smutek, bo dziewczyny pod wodzą Mireille chcą wprowadzić w życie pewien plan. Każda z nich z innego powodu postanawia pojechać do Paryża. Trzy nastolatki pod opieką niepełnosprawnego brata Hakimy wyruszają na rowerową wyprawę, a po drodze zamierzają sprzedawać, o ironio, pasztety. Tak rozpoczyna się zwariowana przygoda, która przypomni nam, co to są prawdziwe zakwasy, jak rodzi się przyjaźń i jak można zdobyć sławę będąc nastolatką.

Obok trudnych tematów jak znęcanie się, cyberprzemoc, kalectwo i samotność jakie autorka porusza w tej książce, znajdziemy olbrzymie pokłady humoru, przyjaźni. Bo przy odpowiednim podejściu i wsparciu możemy radzić sobie z różnymi problemami. C. Beauvais nie owijając w bawełnę uczy nas też tolerancji i całkiem innego podejście do trudnych sytuacji.

Henning Mankell 'Nim nadejdzie mróz'

nim nadejdzie mroz

„Nim nadejdzie mróz” - jedyna powieść króla szwedzkiego kryminału, Henninga Mankella, twórcy postaci komisarza Kurta Wallandera, poświęcona córce policjanta - Lindzie. Główna bohaterka ma już 30 lat i, niespodziewanie dla ojca, ale i trochę dla siebie samej, podejmuje decyzję wstąpienia w szeregi ystadzkiej dochodzeniówki. W chwilę przed oficjalnym założeniem munduru wplątana zostaje w nagłe zniknięcie swej przyjaciółki, Anny. Sytuacja jest zagmatwana, w dziwny sposób zdaje się mieć związek z torturami zwierząt, włamaniami, morderstwem... oraz rzekomym powrotem ojca Anny, który opuścił rodzinę przed ponad 20 laty i ślad po nim zaginął.

Art Spiegelman 'Maus: opowieść ocalałego'

maus 1

„Maus” jest powieścią graficzną, wydaną po raz pierwszy w 1986 r., a w 1992 r. uhonorowaną nagrodą Pulitzera. W Polsce, ze względu na budzące kontrowersje, wydano ją dopiero w 2001 r., a w ubiegłym roku doczekaliśmy się wydania zbiorczego. Autor opowiedział w nim historię swojego ojca – Władka Spieglemana – ocalałego z holocaustu więźnia Auschwitz. W powieści Żydzi przedstawieni są jako tytułowe myszy, natomiast ich główni oprawcy – Niemcy – są kotami. Na kartach książki pojawiają się również Polacy przedstawieni jako świnie. Zaprezentowanie nas w kilku miejscach jako antysemitów oraz dołożenie nam świńskiego ryjka spowodowało liczne protesty, co skutkowało tak późnym wydaniem książki w Polsce. 

maus 2

Warto po nią sięgnąć nie tylko dlatego, że w bardzo dosadny sposób przekazuje realia panujące w trakcie II wojny światowej, ale i dlatego, że opisuje trudne relacje autora z ojcem, którego doświadczenia uczyniły z niego osobę nieufną i podejrzliwą, a także skąpą i nieprzyjemną dla bliskich. „Maus” uważany jest również za najważniejszy komiks w historii, dlatego tym bardziej warto po niego sięgnąć.

Sponsorzy w 2018