Newsletter
Czytaj dla odmiany
Wielokulturowy Śląsk
Biblioteczny Klub Seniora
Lato z Książką 2018
Klub Gier Planszowych
Czytanie na dywanie
Nie-zwykli
Czytelnicy - podróżnicy
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

 

 

 

 

 

 

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Aaron Frisch 'Czerwony Kapturek w wielkim mieście'

czerwony kapturek w wielkim miescie 1

Baśń wszystkim znana, w roli głównej Czerwony Kapturek. Niby ten sam, ale jednak odmieniony.  Za sprawą magicznych ilustracji Roberto Innocentiego, historia odgrywa się w całkiem innym lesie, niż ten nam znany z baśni Braci Grimm. Jest to miejska dżungla, przez którą to przyjdzie się przedrzeć Sophii w drodze do Babci. Sophia, bo takie jest jej nowe imię. Sercem dżungli tutaj jest centrum handlowe a zły wilk przybrał mroczną postać z ciemnego zaułka. Zdecydowanie jest to opowieść, której uwaga koncentruje się głównie na obrazie. Wiele się dzieje w świecie współczesnego Czerwonego Kapturka. A co Sophia niesie Babci?  Przekonajcie się sami.

Eric-Emmanuel Schmitt 'Kiedy byłem dziełem sztuki'

kiedy bylem dzielem sztuki

Powieść o człowieku łaknącym akceptacji w świecie zdominowanym przez pseudowartości - wygląd, bogactwo, sławę. Żyjący w cieniu braci słynących z wyjątkowej urody, 20-letni Tazio Firelli boryka się z kompleksami i poczuciem społecznej „niewidzialności”. Traf chce, iż otrzymuje szansę przemiany - siebie i swego dotychczasowego życia. Propozycję składa kontrowersyjny artysta Zeus Peter Lama. Ceną przemiany jest jednak totalne podporządkowanie Dobroczyńcy. Ów owładnięty jest manią sławy, rzekoma pomoc jest formą zwrócenia uwagi świata. Tazio o tym nie wie, poddaje się więc metamorfozie, dzięki której odmieni swój los. Ochrzczony przez Zeusa, a jakże!, wiele mówiącym imieniem Adam bis, rozpoczyna nowe życie - życie żywego dzieła sztuki.
Jednak ani piękny wygląd, ani rzesze fanów nie gwarantują szczęścia...
Polecam sięgnąć po tę momentami zabawną, momentami wzruszającą, powieść o filozoficznym zabarwieniu. Choć pełna absurdów, poważnie unaocznia problem odwrócenia hierarchii wartości we współczesnym świecie.

Anna Castagnoli 'Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi'

zlota klatka 1

Złota klatka, czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi. Walentyna, córka cesarza:

„Miała 390 par butów. 812 kapeluszy.
50 pasków z wężowych ogonów.
Ale nade wszystko lubiła ptaki."
Każdy z ptaków mieszkał w tak wielkiej klatce, że można by spokojnie w niej zamieszkać. W każdej klatce pojawia się inny mieszkaniec: ptak ze szklanymi skrzydłami, kolorowym dziobem, plujący wodą.

Patrick DeWitt 'Bracia Sisters'

bracia sistars
Dziki Zachód, lata pięćdziesiąte dziewiętnastego wieku. Dwóch braci, świetnych zabójców przemierza Amerykę w poszukiwaniu obiektu zlecenia. Zimne dranie mają jednak całkiem ludzkie uczucia i przygody. Czasem boli ząb, czasem umiera koń, a czasem tak zwyczajnie doskwiera samotność. Nie można jednak się mazgaić bo Dziki Zachód to nie miejsce dla słabeuszy. Umrą wszyscy, ale Ci którzy są słabi i niezdecydowani jakby trochę szybciej. Dużo szybciej. Autor o bohaterach swojej książki mówi: „Każdy wie, kim jest i nikt nie wątpi w siebie, chyba że jest tchórzem.” Tak wygląda selekcja naturalna. 

Świat (bohaterowie także) w powieści DeWitt'a jest brutalny, brudny, pełen przypadkowości, ale też nie sposób mu odmówić pewnej dozy romantyzmu i wrażliwości. Wymyka się z ram stereotypów, a to sprawia, że lektura daje dużo satysfakcji.

Cieślak Aleksandra 'Książka do zrobienia'

ksiazka do zrobienia 1

Jakiś czas temu obserwowaliśmy wielki boom na książki typu "niszcz i twórz" (patrz "Zniszcz ten dziennik"). Biorąc do ręki dzieło Oli Cieślak spodziewałam się podobnej pozycji. O bogowie, jakże się myliłam. I całe szczęście.
"Książka do zrobienia" to małe arcydzieło. Książka o tworzeniu książki. I to my Czytelnicy duzi i mali, możemy dać upust swojej kreatywności. A przy tym wszystkim możemy poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą książek, ich budowy, rodzajów czcionki, typografii czy szeroko pojętej grafiki. Autorka prowadzi nas za rączkę byśmy mogli poznać kompozycję książki.

Grégoire Delacourt 'Lista moich zachcianek'

lista moich zachcianek

Zastanawialiście się, co by się stało z Waszym życiem, gdybyście wygrali duże pieniądze na loterii? Na przykład dziś, 12 milionów złotych?

Jocelyne, właścicielka pasmanterii, namówiona przez przyjaciółki wysyła kupon loterii. Gdy okazuje się, że to właśnie ona wygrywa 77 000 000 kobieta zaczyna myśleć o tym, czego pragnie, o tym, co jest jej w życiu potrzebne, co byłoby zachcianką, a co wyrazem szaleństwa. Swoje pomysły zapisuje na kartkach i równocześnie z wyjątkową ostrością i dystansem zaczyna spoglądać na własne życie, relacje rodzinne, przyjaciół.

Znacie krążące w Sieci powiedzonka "Pieniądze szczęścia nie dają, ale zakupy już tak" lub "Kto mówi, że pieniądze nie dają szczęścia, ten nigdy nie był w księgarni"? Powieść Delacourta jest nieco gorzkawą odpowiedzią na żartobliwe slogany o tym, że dobra nadyte mogą dać nam szczęście. Bo przecież, aby być szczęśliwym nie trzeba wiele, za to, by zachować równowagę po otrzymaniu pieniędzy zbyt dużych, by móc je ogarnąć umysłem, trzeba mieć solidną osobowość, osobowość, dzięki której nie przedłożymy nowego samochodu i jachtu nad ciepłych morzach nad związek z bliskimi.

Garance Le Caisne 'Fotograf'

fotograf

Tytułowy Fotograf, to Syryjczyk ukrywający się pod pseudonimem „Cezar”. Podczas wojny domowej był lekarzem syryjskiej policji wojskowej. Przez 2 lata, na zlecenie reżimu Baszara al-Asada, dokumentował i potajemnie zgromadził 53 tys. zdjęć. Są one świadectwem ogromnej skali zbrodni dokonywanych na przetrzymywanych tam więźniach i opozycjonistach. Machina śmierci, która od przeszło 6 lat zbiera żniwo, pochłonęła już ponad 320 tys. ofiar.

Autorce po wielu staraniach udało się nawiązać kontakt z bohaterem książki. Dzięki jego relacji świat mógł dowiedzieć się o bestialskich i straszliwych zbrodniach popełnianych m.in. przez żandarmerię wojskową. Cezar niemal codziennie brał udział w sekcjach zwłok, co pozwoliło mu opisać rodzaje ran zadawanych ofiarom podczas przesłuchań.

Etgar Keret 'Tata ucieka z cyrkiem'

 

tata ucieka z cyrkiem

Autor przedstawia obraz rodziny, w której mama pracuje, a domem i dwójką dzieci zajmuje się tata. Tata, który chyba czuje się troszkę nie na miejscu, jest roztargniony, a jego myśli zaprząta coś innego – marzenia. Marzenia o tym by być częścią cyrkowej trupy, mieć umięśnione ciało i stać się kimś kogo warto podziwiać. Po odwiedzinach w cyrku tata znika, przysyła kartki z różnych stron świata z informacjami o swoich postępach i przygodach. Dzieci tęsknią.
Gdy wraca z cyrkiem, jest gwiazdą przedstawienia. Dzieci są zachwycone... tym, że tata wrócił i jest szczęśliwy. Cyrk to tylko dodatek, który jednak wkrada się w życie rodzinne.
Tu jednak nic nie zdradzę, musicie sprawdzić sami.

Z. Beksiński, J. M. Skoczeń 'Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia'

beksinski dzien po dniu

Zainteresowanym twórczością Zdzisława Beksińskiego polecam przeczytanie dzienników spisywanych przez niego na przestrzeni 12 lat - aż do dnia śmierci. To okazja poznania intrygującego artysty, ponieważ dzienniki, kreślone z rozbrajającą nieraz szczerością, ukazują go człowiekiem... Właśnie, jakim? Prawdopodobnie innym, niż większość ludzi ma o nim wyobrażenie. Postrzegany przez pryzmat twórczości - odbieranej jako mroczna, niepokojąca, kontrowersyjna - okazuje się zaskakująco... zwyczajny. Z dzienników wyłania się postać człowieka blisko związanego z rodziną, lubianego, zdystansowanego wobec sławy, pasjonata sztuki i technologii, ironicznie podchodzącego do życia. Niebanalne poczucie humoru i bystra obserwacja otoczenia, w połączeniu z niekłamaną szczerością, składają się na pełny obraz Beksińskiego - artysty (nie tylko malarza!), męża, ojca, przyjaciela. Warto jego dzienniki przeczytać, by uzmysłowić sobie jak często mylnie oceniamy innych. Ale przede wszystkim warto przeczytać, bo to zwyczajnie ciekawa lektura.

Włodek Goldkorn 'Dziecko w śniegu'

dziecko w sniegu

Pierwszy raz tak długo, bo aż tydzień podróżowałam z książką. Nie, nie czytałam jej cały czas. Nosiłam ją ze sobą, zaglądałam, rozmyślałam nad treścią, nawet w myślach prowadziłam burzliwe dyskusje z Autorem.
Włodek Goldkorn prowadzi nas za rękę przez swoje życie. Pokazuje nam swoje sielskie dzieciństwo, młodość oraz kreśli losy swojej rodziny. Ale czy na pewno wszystko jest tu proste? Na zabawach z dzieciństwa pojawia się rys Auschwitz, w domu są meble z Rzeszy. Ta książka ukazuje nam ważne rozterki Żyda, który jest pierwszym pokoleniem po Szoah, człowieka, który kocha swoją Ojczyznę. Ojczyznę, która się wypiera swojego dziecka. W tle pojawi się nowy kraj, który też nie jest do końca przyjazny. Poprzez losy swoje i najbliższej rodziny Autor przybliża nam historię Polski – II wojnę światową i Holokaust, lata powojenne – próba pogodzenia i zrozumienia tego, co zaszło. Rok 1968, który pozbawi go tożsamości, ojczyzny... Pokazuje nam, że nagle z tak dwóch zżytych narodów, których losy przeplatały się przez wieki, jeden zupełnie znika i "nikogo" to nie dziwi i nie zastanawia...

Estera Wieja 'Ludzka twarz Izraela'

ludzka twarz izraela

Chwyciłam książkę ze względu na tytuł. Przeczytałam notkę biograficzną. Autorka – dziennikarka, założycielka Misji Polska-Izrael, działającej w ramach Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja. Osoba z zewnątrz, chrześcijanka, ma mi opowiedzieć bezstronnie o Izraelu? Nie, nie byłam pewna. Z oporami zaczęłam czytać i... zostałam wciągnięta w inny świat. Świat bogaty, odmienny i ciekawy. Izrael jako państwo, choć ma krótką historię, jest bogate poprzez mnogość odmiennych ludzi, religii, obyczajów. A przede wszystkim ludzkich historii, gdyż dla większości obywateli jest to druga ojczyzna. Ojczyzna, którą wybrali ze względu na swoją religię.
Autorka w cudowny, otwarty i tolerancyjny sposób przedstawia nam ten kraj. Zachwyca i cieszy ją wszystko, co nowe – ludzie, historie, tradycje... Pokazuje nam, że Izrael to nie tylko Żydzi, ale także chrześcijanie, Arabowie czy też Beduini.

Heinrich Hoffman 'Złota różdżka"

 zlota rozdzka

Czytając tą książkę można mocno się przestraszyć? Wydawać by się mogło, że to kolejna bajka do czytania dzieciom. Jednak ta właśnie bajka ma wymiar specjalny! z przeznaczeniem dla niegrzecznych dzieci. Proste rymy, nieco sielskie zamieniają się w pełne grozy i dramatyczności historie, których celem jest przestrzeganie dzieci przed występkami i ciekawością, której konsekwencje mogą okazać się bardzo nieprzyjemne. Wyolbrzymienie konkretnych sytuacji jest celowe, by doprowadzić do okoliczności, w których dostrzeżemy ośmieszanie bohaterów i zaczniemy po cichutku chichotać.
Pamiętajmy, że bajki zostały napisane w XIX wieku. Dlatego poszczególne słowa, wzbogacone wówczas obrazem były czymś zupełnie nowym. Ich odbiór też był całkowicie inny. Złota różdżka została bowiem uznana za pierwszą książkę obrazkową.

Marine Carteron 'Podpalacze książek'

podpalacze ksiazek

Nie sposób polecić wybranego tomu, gdyż książki czyta się lawinowo. Trylogia Marine Cateron to więcej niż przygoda. To historia, którą łączy przyjaźń i wspólny cel - walka ze złem. To książka wielopokoleniowa, bo jej bohaterami są trzy generacje rodziny Marsów: dziadkowie, rodzice, dzieci. Główna uwaga skupia się jednak wokół nastoletniego rodzeństwa: Cezaryny i Augusta. Oboje mają w sobie ciekawość świata, która okazuje się niesamowitą bronią w sytuacjach krytycznych. Rodzina Marsów należy do tajemniczego Bractwa. Ojciec Cezaryny i Augusta, kustosz w Bibliotece Narodowej, ginie w tajemniczych okolicznościach. Dodatkowej zagadkowości dodaje fakt, że dziadkowie mieszkają w dawnej posiadłości templariuszy oraz pojawianie się grupy, które chce zawładnąć umysłami ludzi. W jaki sposób? Przekonajcie się sami.

William P. Young 'Chata'

chata

Mackenzie Allen Phillips ma troje cudownych dzieci i niemniej cudowną żonę. Podczas urlopu jego najmłodsza córka padła ofiarą seryjnego zabójcy. W życiu Mackenziego zapanował Wielki Smutek. A list, który dostał, tylko go rozwścieczył. List zapraszający go do chaty, w której zginęła jego córeczka i podpisany przez Boga. Mackenzie Allen Phillips pojechał do chaty. Pojechał rozżalony, wściekły, zły, pełen gniewu. I spotkał Boga, spotkał Trójcę Świętą.

Bóg rozmawiając z mężczyzną pokazuje mu jak wiele mitów utworzyli sobie ludzie na temat Jego temat. Jak przykładają do Boga swoją miarę, jak przypisują mu cechy stricte ludzkie składając na niego całe zło jakie się wydarza, przypisując mu chęć odbierania ludziom szczęścia wiecznego, uważając, że Bóg czegoś od ludzi oczekuje. Bóg wyjaśnia Mackenziemu co jest naważniejsze w jego przesłaniu, odkrywa przed nim istotę relacji międzyludzkich, zależności, które narzucili sobie ludzie i które stały się ograniczeniem. Wreszcie odpowiada na pytanie - jak jest możliwe wobec miłości Boga to, że giną niewinni.

Małgorzata i Michał Kuźmińscy 'Śleboda'

sleboda

Anka, antropolożka kultury, przyjeżdża do Murzasichla by odpocząć od miejskiego życia. Powrót do miejscowości w której bywała jako dziecko ma sprawić, że Anka nabierze wiary w sens swego życia. Podczas wypadu w góry kobieta znajduje zmasakrowane zwłoki. Szybko okazuje się, że to Jan Śleboda - miejscowy góral, który żył na uboczu. Góral, którego zniknięcia nikt nie zdążył zauważyć. Miejscowi bardzo niechętnie wypowiadają się na temat zamordowanego. Większość jest przekonana, że sąsiad w końcu dostał to, na co zasłużył. Anna, wraz z podrzędnym tabloidowym dziennikarzem Sebastianem Strzygoniem, rozpoczyna amatorskie śledztwo prowadzące do przeszłości, do której nikt nie chce wracać. Do czasów II wojny światowej, która zmusiła górali do trudnych, nie zawsze zrozumiałych, decyzji. Im więcej Anna pyta, tym bardziej mała społeczność się przed nią zamyka. Demony przeszłości żyją nadal.

Marjane Satrapi 'Persepolis'

persepolis

Autorka, a zarazem główna bohaterka zabiera nas w swój świat dwóch reżimów: szacha i rewolucji islamskiej. Poznajemy Marjane jako sześciolatkę, która chce zostać prorpokinią, towarzyszymy jej w czasie zmian w szkolnictwie oraz nakazu noszenia chust, wyjazdu do Wiednia i powrotu do kraju.
Historia Iranu i jego mieszkańców przedstawiona jest oczami dziewczynki, nastolatki, młodej kobiety. To także historia o dorastaniu, która ukazuje nam różnice między Wschodem a Zachodem. Główna bohaterka próbuje odnaleźć własne miejsce w świecie, szuka także normalności w zmieniającym się kraju. Celne obserwacje okraszone są czarno-białymi obrazkami, pełno tu humoru, ironi ale także nostalgi, tęsknoty, buntu i sprzeciwu wobec narzuconego religijnego reżimu.

Czy pamiętasz o wyzwaniu?

czy pamietasz o wyzwaniu 1

Połowa roku niemal za nami, kto pamięta o wyzwaniu czytelniczym ze stycznia? ;) Pamiętam ja. Od czasu do czasu realizuję wyzwanie przypadkiem, najczęściej jednak celowo – wybieram jakiś punkt i dobieram książkę.  

Jeśli utknęliście czytelniczo, nie macie pomysłu po jaki tytuł sięgnąć albo zwyczajnie nie wiecie jaka książka spełniłaby dane „kryterium”, może pomocna będzie moja mała podpowiedź.

Nie wszystkie z tytułów, które wam podpowiadam, urzekły mnie i zachwyciły. Ale gusta są różne i mam świadomość że to, co podoba się jednemu, drugiemu wcale nie musi. Ale warto próbować.  

Zacznę od książki, której akcja dzieje się na Śląsku: jeśli nie czytaliście jeszcze Katarzyny Bondy, to sięgnijcie po „Tylko martwi nie kłamią”. Akcja dzieje się nie tylko na Śląsku, ale i w Katowicach. Dość dziwnie czyta się powieść o miejscach które się zna, lub które niby się zna, bo są trochę zmienione. Niech nie zniechęci was objętość tomiszcza, bo tempo czytania jest jednak niezłe. Śląsk w powieści znajdziecie również u Jakuba Ćwieka w “Dreszczu”. Co ciekawe, i w jednej, i w drugiej powieści, akcja rozgrywa się m.in. na Osiedlu Tysiąclecia. To chyba bardzo popularne osiedle :)

Książka zekranizowana? Co powiecie na „Tańczącego z wilkami” Michaela Blake’a? Mało kto nie zna filmu, ale czy znacie powieść? Różne opinie krążą o książce „Czyż nie dobija się koni?” Horace McCoya – może warto porównać z filmem? Pozostając jeszcze na chwilę przy koniach w tytule, możecie sięgnąć również po książkę „Zaklinacz koni” Nicholasa Evansa – też zekranizowana. Koniec, idźmy dalej.

Zbiór wierszy? Poczytajcie kontrowersyjny tomik „Mleko i miód” Rupi Kaur. Przez jednych uwielbiana za śmiałą twórczość, przez innych nazywana Paulo Coelho poezji; było o autorce i jej twórczości swego czasu dość głośno. Czy wam się spodoba?

Rupi Kaur 'Mleko i miód'

mleko i miod

Wiersze, refleksje wyrażone w sposób poetycki, Rupi Kaur podzieliła na cztery etapy: cierpienie, kochanie, zrywanie, gojenie. W każdym z nich sytuują się wydarzenia z życia kobiety - takie, które odcisnęły na niej piętno, które jednocześnie stanowią jej codzienność i niezwykłość. Frazy Autorki opowiadają o kobietach.
O tym, jak mężczyźni uważają się za tych, którzy mogą rządzić kobiecym życiem i ciałem. O tym, jak wykorzystuje się kobiety, o braku ojców, nadmiernym zainteresowaniu wujków i kuzynów.

C. J. Tudor 'Kredziarz'

kredziarz

Akcja "Kredziarza" biegnie dwutorowo – współcześnie i latem 1986 roku. Lata osiemdziesiąte widziane oczami dziecka to... koledzy, lato, rowery, budowanie szałasów i zabawy na powietrzu oraz ktoś nowy w mieście. Bez rodziców, dzwoniących telefonów, ale za to z własnymi tajemnicami i wolnością oraz nową zabawą – pisaniem kredą tajnych wiadomości do reszty przyjaciół. Cieszy mnie, że wydarzenia są tak podzielone. Pamiętam taki czas – piękne lata 80. i początek 90., gdy człowiek, choć ledwo odrósł od ziemi, czuł się jak pan i władca. Własne tajemnice, przyjaciele i odrobina wolności sprawiły, że ten okres wspomina się z rozrzewnieniem. W ten czas powracamy w powieści. Dajemy się wciągnąć w zabawy, chętnie podążamy za bohaterami do wesołego miasteczka. Ale nawet na takim idyllicznym obrazie pojawiają się rysy. Czy dorośli zawsze zachowują się porządnie? Czy bycie dzieckiem jest jednoznaczne z byciem miłym, niewinnym i dobrym? Jak świat dorosłych wpływa na nastolatków? Czy niewinne zabawy mogą doprowadzić do tragedii? Za każdym razem autorka pozostawia nas z pewną zagadką, tajemnicą, niewiadomą i... przeskakuje do chwili obecnej.

David Walliams 'Cwana Ciotuchna'

cwana ciotuchna

Cwana Ciotuchna przeobraża rzeczywistość na własną korzyść, usiłując się wzbogacić i odziedziczyć opactwo Saxby Hall. Dopuszcza się przy tym wielu występków i kłamstewek. Oprócz tytułowej bohaterki, pojawia się również Stella – bratanica rzeczonej Ciotuchny, która pozostaje pod opieką ciotki i jest prawowitą dziedziczką majątku Saxbich.
Książka kryje w sobie wiele zagadek, podczas jej czytania można poczuć się niczym detektyw, który podąża kartka po kartce ku rozwiązaniu tajemnicy.

Sponsorzy w 2018