Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

IV Tydzień Kultury Żydowskiej

plakat promujący

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz czwarty ma zaszczyt zaprosić do udziału w Tygodniu Kultury Żydowskiej. Tegoroczna edycja święta przybliżającego historię, kulturę i literaturę żydowską, odbędzie się w dn. 7-13 marca i rozpocznie się kiermaszem tematycznych książek antykwarycznych. Wśród gości Biblioteki znajdą się m.in. Monika Sznajderman – antropolożka kultury, autorka książek dotykających tematyki żydowskiej Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna czy Pusty las; Wojciech Mszyca – znawca i badacz biografii Oskara Troplowitza, współtwórcy kremu Nivea; Wojciech Dutka – autor opartej na faktach powieści Czerń i purpura – o miłości młodego esesmana do żydowskiej więźniarki obozu Auschwitz; Patrycja Dołowy – autorka książki Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu. Gościć będziemy także Mikołaja Łozińskiego, autora książki Stramer – o losach rodziny Stramerów w przedwojennym Tarnowie oraz w czasach II wojny światowej.

W ramach IV Tygodnia Kultury Żydowskiej odbędziemy także niezwykły spacer ścieżkami żydowskiego cmentarza, podczas którego naszym przewodnikiem będzie historyk i obrońca zabytków żydowskich Dariusz Walerjański (na spacer obowiązują zapisy. Aktualizacja z dnia 25 lutego: miejsca na zwiedzanie cmentarza zostały wyczerpane, nie dokonujemy już zapisów). Z kolei Łukasz Baksik, fotograf i autor wystawy Macewy codziennego użytku, opowie o tym, jak nagrobki żydowskie wykorzystywane bywają jako materiał budowlany…  Henryk Grzonka, autor biografii Stanisław Ligoń 1879-1954. Ziemia Święta w obiektywie Karlika z Kocyndra, opowie o pracy nad książką, a spotkanie z nim będzie również uroczystym otwarciem wystawy „Ziemia Święta w obiektywie Ligonia”. Pozostając przy Ziemi Świętej – spotkania jej poświęcone poprowadzą również podróżniczka i kulturoznawczyni Małgorzata Kaczor oraz Bartosz Bialik z hufca ZHP Katowice, biorącego udział w drużynowej wyprawie „Misja Syjon”.

 

Profesor Jacek Surzyn, znawca myśli żydowskiej opowie o Konferencji Katowickiej z 1884 roku, z kolei dr Aleksandra Namysło przypomni, w jaki sposób mieszkańcy Górnego Śląska pomagali Żydom w czasie II wojny światowej.

Midraszowy Teatr Żydowski z Raciborza wystąpi z monodramem Sklepy cynamonowe (Bruno Schulz), natomiast Paulina i Szymon Stateczni zagrają koncert psalmów.

IV Tygodniowi Kultury Żydowskiej towarzyszyć będą wystawy: wspomniana wcześniej Macewy codziennego użytku, komiksowa o Marku Edelmanie, zdjęcia Stanisława Ligonia z Ziemi Świętej oraz zdjęcia cmentarza żydowskiego w Katowicach w obiektywie Jarosława Kurka.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach. Udział we wszystkich jest bezpłatny; liczba miejsc podczas zwiedzania cmentarza żydowskiego jest ograniczona, w związku z czym obowiązują zapisy telefoniczne: 322 546 098 wewn. 112, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.
Zapisy obowiązują tylko na zwiedzanie cmentarza.

Patronat medialny nad IV Tygodniem Kultury Żydowskiej objęły Dziennik Zachodni, Nasze Miasto oraz Chidusz – magazyn żydowski. Przedsięwzięcie odbywa się przy wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Poniżej znajduje się rozwijany program wydarzenia, prosimy kliknąć.

Program IV Tygodnia Kultury Żydowskiej: |closed

Kiermasz tematycznych książek antykwarycznych
7 marca, godz. 9.00-14.00
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia

Izrael – mozaika kultur, religii i narodów
Spotkanie z Małgorzatą Kaczor – kulturoznawczynią i podróżniczką, autorką bloga Gosia podróżuje
9 marca, godz. 17.00
Filia nr 10, ul. Radockiego 70 A, Ochojec

Ziemia Święta w obiektywie Ligonia
Spotkanie z red. Henrykiem Grzonką, autorem książki Stanisław Ligoń 1879-1954. Ziemia Święta w obiektywie Karlika z „Kocyndra”
9 marca, godz. 17.00
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia

Sklepy cynamonowe (B. Schulz) - wydarzenie odwołane
Monodram w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego z Raciborza.
10 marca, godz. 17.00
Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice

Konferencja Katowicka z 1884. Narodziny ruchu syjonistycznego
S
potkanie z prof. Jackiem Surzynem, filozofem, znawcą myśli żydowskiej oraz historii antysemityzmu, autorem książki Antysemityzm, emancypacja, syjonizm, Narodziny ideologii syjonistycznej.
10 marca, godz. 17.00
Filia nr 7, ul. Franciszkańska 25, Ligota

Pan Oskar i jego NIVEA-lia. Śladami Oskara Troplowitza
Spotkanie z Wojciechem Mszycą, znawcą i badaczem życiorysu Oskara Troplowitza – współtwórcy kremu Nivea.
10 marca, godz. 17.00
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

Mieszkańcy Górnego Śląska z pomocą Żydom w okresie II wojny światowej
Spotkanie z dr Aleksandrą Namysło, historyczką z Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Katowicach.
11 marca, godz. 17.00
Filia nr 1, ul. Ligonia 7, Śródmieście

Wrócę, gdy będziesz spała
Spotkanie z Patrycją Dołowy – autorką książki Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu.
11 marca, godz. 17.00
Filia nr 6, ul. Bytomska 8 A, Wełnowiec-Józefowiec

Majn Alef Bejs
- warsztaty artystyczne z Urszulą Palusińską - ilustratorką i graficzką
12 marca, godz. 10.00
Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże

Stramer
Spotkanie z Mikołajem Łozińskim – autorem książki , o losach rodziny Stramerów w przedwojennym Tarnowie oraz podczas II wojny światowej.
12 marca, godz. 17.00
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

Koncert psalmów
Koncert w wykonaniu Pauliny i Szymona Statecznych
12 marca, godz. 17.00
Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A, Ligota

Zapisane w kamieniu
Zwiedzanie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Katowicach; oprowadza historyk Dariusz Walerjański. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: 322 546 098, wewn. 112 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30). Aktualizacja z dn. 25 lutego: miejsca na zwiedzanie zostały wyczerpane; nie dokonujemy już zapisów.
12 marca, godz. 14.00-16.00

Macewy codziennego użytku
Spotkanie z fotografem Łukaszem Baksikiem, autorem wystawy zdjęć Macewy codziennego użytku, prezentowanej w dn. 13 marca-11 kwietnia br.
13 marca, godz. 17.00
Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice

Czerń i purpura
Spotkanie z Wojciechem Dutką – autorem książki Czerń i purpura, opartej na faktach powieści o miłości młodego esesmana do żydowskiej więźniarki Auschwitz.
13 marca, godz. 17.30
Filia nr 12, ul. Witosa 18 B, Os. Witosa

Pusty las
Spotkanie z Moniką Sznajderman – antropolożką kultury, wydawczynią, autorką książek Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna i Pusty las
13 marca, godz. 17.00
Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże

 

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok