plakat promujący

Luty, najkrótszy miesiąc w roku, a u nas dzieje się tyle, że i kolejny miesiąc moglibyśmy obdzielić wydarzeniami! Wszystkie są warte Waszej uwagi, ale to, co w lutym u nas najważniejsze, to II Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka.. Jeśli nie zapoznaliście się z programem, koniecznie nadróbcie zaległości. Zwróćcie uwagę, iż comiesięczne spotkania w ramach cykli Nie-Zwykli i Wielokulturowy Śląsk odbędą się pod szyldem festiwalu właśnie. A co jeszcze wydarzy się w naszej Bibliotece?

Pracujących na co dzień z młodymi czytelnikami bibliotekarzy, zapraszamy na bezpłatne warsztaty z Wydawnictwem Dwie Siostry i Wydawnictwem Widnokrąg. Przedmiotem warsztatów będzie literatura dla dzieci i młodzieży, podejmująca ważne, nierzadko trudne tematy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji o warsztatach znajdziecie tutaj.

Miłośników krwistych powieści kryminalnych zainteresuje zapewne spotkanie z Wojciechem Szlęzakiem, promujące najnowszą jego powieść kryminalną „Schronisko dla ludzi”. Być może znacie autora z widzenia, ponieważ mieszka w Katowicach :) Spotkanie odbędzie się w Filii nr 11 na Koszutce.

Filia nr 14 z Dolnego Tysiąclecia zaprasza na wernisaż wystawy porcelany i malarstwa Aldony Adamskiej-Dziuby oraz na spotkanie z Beatą Rudzińską z Wege Spektrum, specjalistką ds. żywienia. Po sąsiedzku, w Filii nr 25 na Tysiącleciu Górnym, odbędzie się spotkanie z Mirosławem Wlekłym, autorem książki „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, o walijskim dziennikarzu uhonorowanym nagrodą Pulitzera. Jeśli nazwisko bohatera wydaje się Wam znajome, to pewnie za sprawą filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones”. Może warto posłuchać, co ma do opowiedzenia pisarz? ;)

Niedaleko, bo na Osiedlu Witosa, w Filii nr 12, odbędzie się spotkanie z człowiekiem z pasją –  Fryderykiem Różańskim. Nasz gość zajmuje się tworzeniem artystycznych figurek przedstawiających różne postaci, jak na przykład Slasha – gitarzystę Guns N’ Roses. Podczas spotkania będzie można zobaczyć cudeńka, które wyszły spod jego ręki.

Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajdują się podróże, zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu z Ryszardem Derdzińskim, który po powrocie z Meksyku opowie w Filii nr 36 o tym niezwykle pięknym, dalekim kraju prekolumbijskim. Z kolei w Filii nr 16 odbędzie się projekcja filmu Agnieszki Błaszczyk i Pawła Brzenczka „W międzyczasie”, o Camino de Santiago – fenomenie starego europejskiego szlaku prowadzącego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Bywalców spotkań z cyklu Zdrowie w Bibliotece zapraszamy do Filii nr 30 (Śródmieście), Filii nr 28 (Podlesie) i Filii nr 12 (Os. Witosa). W tej pierwszej posłuchamy o medycynie chińskiej i akupunkturze, w drugiej przekonacie się, że zdrowe odżywianie nie musi być nudne, a w tej ostatniej dowiecie się wszystkiego, co wiedzieć należy o cukrzycy.

Zapraszamy, niezmiennie, do odwiedzania naszej Biblioteki wraz z dziećmi. Mamy bogaty wybór książek dla najmłodszych, zajęcia plastyczne dla małych artystów, zagadki i zabawy tematyczne, a przede wszystkim – Czytanie na dywanie, do udziału w którym zachęcamy również rodziców i dziadków.

Pamiętajcie również o Dyskusyjnych Klubach Książki, a także dyskusyjnych klubach literackich w Filiach nr 1, 13 i 32. Jeśli lubicie porozmawiać z innymi o tym, co przeczytaliście, comiesięczne spotkania są właśnie dla Was!