Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

II Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka 1-7 lutego 2020 r.

gorski festiwal zbiorczy

W marcu 2019 roku zorganizowaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach pierwszy festiwal literacki pod nazwą Góry-Literatura-Biblioteka. Przedsięwzięcie łączące fascynację górami oraz literaturę dla dorosłych i niedorosłych cieszyło się tak dużym zainteresowaniem Czytelników, że postanowiliśmy je kontynuować.

W tym roku nasz górsko-literacki festiwal odbędzie się w dniach 1-7 lutego, a naszymi gośćmi będą m.in. Magdalena Gorzkowska – najmłodsza Polka na Mount Everest i pierwsza, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenowego; Krzysztof Wielicki – legenda polskiego himalaizmu, odznaczony w ub. roku Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć, a towarzyszyć mu będą redaktorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – autorzy biografii himalaisty. Spotkamy się również z Mirosławem Pawłowskim, byłym alpinistą, który po wypadku porusza się na wózku, aktywnie podróżując i zdobywając najdalej wysunięte miejsca na kontynentach.

 

 

O górach w różnych zakątkach Ziemi opowiedzą nam podróżnicy i pasjonaci wspinaczki Szymon Żoczek, Hania Zieleźnik-Rybak, Michał Sobala i bloger Antek w podróży. Etnolożka Anna Łęczyńska przybliży nam kulturę ludową Beskidu Śląskiego, a Krystian Szczęsny, autor prezentacji przeźroczy tatrzańskich, opowie o kobietach, które od XVI do XIX wieku zdobywały góry wysokie.

Spotkaniom i prelekcjom towarzyszyć będą wystawy fotografii, a festiwal rozpocznie kiermasz książek antykwarycznych o tematyce górskiej, oczywiście :)

Patronat Medialny nad festiwalem objął kwartalnik Taternik - nastarsze polskie czasopismo sportowe; ukazujące się od 1907 roku.
taternik logo

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny; zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu:

Spotkania w ramach festiwalu |closed

Złap bakcyla na czytanie! Góry w książkach – tematyczny kiermasz książek antykwarycznych.
1 lutego, godz. 9.00-14.00, Filia nr 14, ul. Piastów 20, Osiedle Tysiąclecia

Rezerwat Yading w Himalajach – spotkanie z Hanią Zieleźnik-Rybak, podróżniczką i autorką bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech.

3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 10, ul. Radockiego 70 A, Ochojec

Kultura ludowa Beskidu Śląskiego – spotkanie z Anną Łęczyńską, etnolożką, badaczką architektury drewnianej i kultury pasterskiej, na co dzień pracownicą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu.

Spotkanie wpisane w cykl Wielokulturowy Śląsk.

3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

Aconcagua – w drodze po Koronę Ziemi – spotkanie z Szymonem Żoczkiem, założycielem projektu „Nie przestawaj marzyć”, fizjoterapeutą, pasjonatem biegów w Beskidzie Żywieckim, zdobywcą pięciu szczytów Korony Ziemi.

3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 B, Dąbrówka Mała

Rośliny i zwierzęta w Himalajach – spotkanie dla dzieci z Hanią Zieleźnik-Rybak, autorką bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech.

4 lutego, godz. 10.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże

Góry Walii i Szkocji – spotkanie z podróżnikiem, autorem bloga Antek w podróży.

4 lutego, godz. 17.00, Filia nr 6, ul. Bytomska 8 A, Wełnowiec-Józefowiec

Królowa. Lhotse ’89 – spotkanie z fotografem Wojciechem Kukuczką – synem Jerzego Kukuczki; Ignacym „Walkiem” Nendzą – himalaistą oraz z Katarzyną Zioło – redaktorką dziennika J. Kukuczki, wydanego w 2019 roku przez Fundację Wielki Człowiek.

4 lutego, godz. 17.00, Filia nr 30, ul. Rybnicka 11, Śródmieście

Kobiety w górach wysokich od XVI do XIX wieku – prelekcja Krystiana Szczęsnego, prezesa Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki, na co dzień pracownika Biblioteki Śląskiej w Katowicach, autora prezentacji przeźroczy tatrzańskich, wzbogaconej muzyką Wojciecha Kilara oraz fragmentami nagrań Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II w interpretacji Krzysztofa Globisza.

5 lutego, godz. 17.00, Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice

Spotkanie z Mirosławem Pawłowskim – byłym alpinistą, poruszającym się na wózku miłośnikiem wypraw do najdalszych zakątków Świata. Spotkanie wpisane w cykl Nie-Zwykli.

6 lutego, godz. 17.00, Filia nr 1, Ligonia 7, Śródmieście

Z Igrzysk Olimpijskich w Himalaje i Karakorum – spotkanie z Magdaleną Gorzkowską, byłą lekkoatletką, obecnie himalaistką i alpinistką; pierwszą Polką w historii, która zdobyła Makalu bez użycia butli z tlenem oraz najmłodszą, która zdobyła Mount Everest.
6 lutego, godz. 17.00, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, Osiedle Tysiąclecia

W górach Tadżykistanu – spotkanie z dr. Michałem Sobalą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego, przewodnikiem beskidzkim, geografem.

7 lutego, godz. 17.00, Filia nr 12, ul. Witosa 18 B, Osiedle Witosa

Piekło mnie nie chciało – spotkanie z redaktorami Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim, autorami biografii Krzysztofa Wielickiego - pierwszegoczłowieka na świecie, który zimą zdobył Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę oraz piątego człowieka na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Udział w spotkaniu weźmie również bohater - Krzysztof Wielicki.

7 lutego, godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok