Plakat promujący

Gdy piszę te słowa, jest jeszcze grudzień; za chwilę Sylwester i kolejny rok przed nami. Mam wrażenie, że dopiero pisałam noworoczną notkę, czas tak prędko płynie. Jesteście ciekawi, co przyniesie nam styczeń 2020? Przede wszystkim wielką rewolucję związaną z Filią nr 26 w Murckach. Być może nie wszyscy wiedzą, że filia ta zmienia siedzibę i już niebawem (datę otwarcia na pewno ogłosimy z wyprzedzeniem) będzie w nowym miejscu. Zapamiętajcie nasz nowy adres: ul. Goetla 2, w budynku Zespołu Szkół nr 2, ale wejście będziemy mieć oddzielne.

Co będzie się działo w innych filiach? Już 3 stycznia, o godz. 17.00, odbędzie się duże spotkanie w Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Elżbieta Banasik-Brodecka przedstawi nam swą poezję tatrzańską. Wieczorowi poetyckiemu towarzyszyć będzie podwójny wernisaż wystaw – Katarzyna Banasik zaprezentuje linoryty „Zwierzaki”, a obie panie pochwalą się efektami wspólnej sesji fotograficznej „Nasze Taterki”. Nazajutrz, w tej samej filii, odbędzie się kiermasz książek antykwarycznych; kolejny – w Filii nr 32, w poniedziałek 13 stycznia (pierwszy pracujący poniedziałek miesiąca).

Co jeszcze się wydarzy? W ramach cyklu Czytaj dla Odmiany zapraszamy na spotkanie z Hanną Bogoryją-Zakrzewską i Katarzyną Błaszczyk – reportażystkami Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i autorkami książki „Zdarzyło się naprawdę”, spotkamy się także z popularyzatorem śląskiej kultury, współautorem książki „Łapanie chwili” Grzegorzem Płonką.

W sobotę, 4 stycznia, w Filii nr 3 odbędą się załęskie jasełka seniorów „Król Herod”, których autorem i pomysłodawcą jest Adolf Ignacy Pietrasz, a wystąpią wolontariusze ze Stowarzyszenia Matuzalem. Pod koniec miesiąca z kolei, w Filii nr 19 wystąpi Tadeusz Groja z poezją śpiewaną z płyty "Wedrówka" oraz tradycyjnymi kolędami polskimi.

Czytelników-Podróżników zabierzemy do największej Osady Świata – Kanady, oraz do Mołdawii; a bywalców spotkań z cyklu „Zdrowie w Bibliotece” podszkolimy w kwestii zmiany nawyków żywieniowych i podpowiemy, jak Chińczycy, słynący z długowieczności, wchodzą zdrowo i witalnie w Nowy Rok. A propos witalności – gościć będziemy ludzi Nie-Zwykłych: Marka Wendreńskiego (wnuka) i Wiesława Kaczora (dziadka) z GrandpaGang. Dlaczego panowie są tak niezwykli? Ponieważ różnica wieku i fakt, iż dziadek porusza się na wózku, nie przeszkodziły im… we wzięciu udziału w maratonie! Jeśli potrzebujecie pozytywnego bodźca na dobre rozpoczęcie nowego roku, to spotkanie z tym duetem jest właśnie dla Was :) Miłośników spokojniejszych przeżyć zapraszamy z kolei do wysłuchania prelekcji ks. Tomasza Pieczko „Kościół ewangelicko-reformowany na Śląsku, w Polsce i w Europie”. Spotkanie to odbędzie się w ramach Wielokulturowego Śląska, oczywiście w Filii nr 11.

Dzieci i rodziców, lubiących przedstawienia teatrlane, zapraszamy do Filii nr 28 w Podlesiu, gdzie odbędzie się przedstawienie "Przyjaciel Małego Księcia". Wystąpi, cieszący się coraz większą popularnością, kolektyw artystyczny Lufcik na korbkę.
Nie zapominajcie również o tym, że w styczniu w Katowicach rozpoczynają się ferie zimowe. Wszystkie dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które spędzają czas wolny od szkoły w mieście, zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Ferie z Książką. Ta jubileuszowa, trzydziesta edycja, odbędzie się pod hasłem "Literacki Kinematograf". Być może część rodziców pamięta, że i oni brali przed laty udział w bibliotecznych Feriach z Książką? Dajcie nam znać!

Niezmiennie zachęcamy do subskrybowania bibliotecznego newslettera oraz importowania naszego kalendarza. Zaglądajcie też na profile Biblioteki na Facebooku i Instagramie.
Wszystkiego dobrego w nowym roku!