Plakat promujący

Dopiero co bawiliśmy się w Ogrodzie Słów podczas Lata z Książką, a tu już grudzień za pasem, święta, sylwester… Jeśli jesteście ciekawi, co szykują w ostatnim miesiącu roku biblioteczni Mikołajowie, czytajcie dalej – będzie w czym wybierać :)
Rozpoczynamy kiermaszem w Filii nr 32 – zajrzyjcie tam w poniedziałek, 2 grudnia, a może uda się Wam kupić niezwykły książkowy prezent last minute. Jeśli lubicie ofiarowywać prezenty w formie dobrej zabawy, możecie sprawić taki dzieciom – pierwsza okazja ku temu nadarzy się już 4 grudnia - Filia nr 17 organizuje warsztaty plastyczne dla całych rodzin – tematem przewodnim będą choinkowe cuda. Nazajutrz z kolei, w Filii nr 3, odbędzie się rewelacyjne przedstawienie „Przyjaciel Małego Księcia” w wykonaniu kolektywu Lufcik na korbkę. Tego samgo dnia, na Górnym Tysiącleciu, odbędzie się spotkanie z cyklu Niedorośli/Dorośli, a gościem będzie Bożena Bałczewska z domu wydawniczego Mała Kurka. Jest to wydawnictwo, którego nakładem ukazują się przezabawne książki Davida Walliamsa – m.in. o Babci Rabuś, Cwanej Ciotuchnie czy Demonicznej Dentystce. Do udziału w spotkaniu zapraszamy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. W kolejnym tygodniu, 10 grudnia, w Filii nr 6 a następnie w Filii nr 32, odbędą się spotkania z Barbarą Palewicz-Ryży, autorką książki „Robótki na paluszkach”. Do udziału w nich zachęcamy małych i dużych miłośników robótek ręcznych (i to ręcznych dosłownie!). Efektem mogą być wykonane w domu czapki czy szaliki, prezenty od serca ;)

Dr Jacek Kurek, pochodzący z Chorzowa historyk-kulturoznawca, będzie w naszej Bibliotece promował najnowszą książkę „Widok z okna”, będącej zbiorem powstałych na przestrzeni lat felietonów. Czytelników zainteresowanych ochroną przyrody zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Mądre Zwierzę, poświęcone ochronie krajobrazu beskidzkiego. Głos zabierze dr Michał Sobala, geograf, pracownik naukowy UŚ i przewodnik beskidzki.

Miłośników cyklu Wielokulturowy Śląsk zapraszamy tradycyjnie do Filii nr 11, na spotkanie z red. Andrzejem Drobikiem, autorem filmu dokumentalnego „Ciągle tu jesteśmy” – o potomkach grupy dziewiętnastowiecznych osadników z Wisły, którzy przywędrowali do odległego Banatu (dzisiejsza Serbia) w poszukiwaniu pracy i nowego domu. Ta sama filia zaprasza rodziców, bibliotekarzy, nauczycieli, studentów ASP i miłośników sztuki na spotkanie szkoleniowe z pisarką i tłumaczką Barbarą Gawryluk. Przedmiotem spotkania będzie jej najnowsza książka „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”.
Filia nr 1 zaprasza na ostatnie w tym roku spotkania w ramach cykli Zdrowie w Bibliotece i Nie-Zwykli. Gościem pierwszego będzie Lidia Machaj, która wyjaśni w jaki sposób można odczytywać sygnały wysyłane przez ciało – język, oczy i skórę; z kolei drugi gość, Grzegorz Rzeszutek, niewidomy tyflopedagog i doradca zawodowy, opowie o tym jak odkryć w sobie talent i odnaleźć pasję.

Rosnącą popularnością cieszą się prelekcje Czytelników-Podróżników. W grudniu wybierzemy się w kilka niezwykle ciekawych miejsc – zwiedzimy m.in. Wschodnie Wybrzeże USA, nadbałtyckie kraje i ich piękne stolice, poznamy trzy kultury i religie Izraela oraz zwiedzimy Azję – Birmę, Bornego i Singapur. Koniecznie wybierzcie się w którąś z bibliotecznych wypraw!
Dla każdego coś ciekawego, nie zapominamy więc o seniorach :) Dziewczyny z Filii nr 17 zapraszają do udziału w przedświątecznych warsztatach artystycznych. W miłej, kameralnej atmosferze tworzyć będziemy ozdoby choinkowe. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty te prowadzone są zapisy w filii. Jeśli rękodzieło nie jest Waszą mocną stroną, być może zainteresują Was warsztaty miłośników roślin? W Filii nr 7 weźmiemy na tapetę rośliny bożonarodzeniowe – będą i praktyczne porady, i prezentacja literatury tematycznej.

W Filii nr 3 na Załężu odbędzie się biletowany (darmowe wejściówki do odbioru w filii) Koncert Życzeń na Boże Narodzenie. Wystąpi Michał Borkowski – tenor z Teatru Muzycznego Castello, mieszczącego się w siedzibie pięknego Zamku w Mosznej.

Bywalcy uroczystych otwarć wystaw nie powinni czuć się pominięci. W poniedziałek, 2 grudnia, zapraszamy na podwójny wernisaż w Filii nr 14 – towarzyszyć będziemy Bogusławie Dzik, która zaprezentuje obrazy i biżuterię swojego autorstwa, a także Annie van der Coghen, autorce fotografii nawiązujących do Tryptyku Rzymskiego i innych poematów Jana Pawła II. Natomiast w czwartek, 5 grudnia, malarka Janina Partyka-Pojęta otworzy wystawę swoich obrazów w Filii nr 16.

Na koniec, choć to wydarzenie z początku miesiąca, zostawiamy informację o udziale naszej Biblioteki w 5. Śląskich Targach Książki. Tak, znów tam będziemy; cieszycie się, prawda? ;)
Tradycyjnie, przez cały czas trwania targów, prowadzić będziemy kiermasz książek antykwarycznych (co nie zmienia faktu, że kiermasz w Filii nr 14, ten, który odbywa się w pierwsze soboty miesiąca, także się odbędzie. Czy to nie świetnie? Będziecie mogli obłowić się za bezcen i podczas targów, i odwiedzając F14!), prowadzić będziemy Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży. Pod szyldem Biblioteki odbędą się również warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci Tektokracja. Więcej informacji o naszym udziale w targach znajdzie się wkrótce na naszej stronie. Koniecznie odwiedźcie nasze stoisko! W ramach Targów odbędzie się w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia spotkanie autorskie z Joanną Jax. Pisarka będzie promować u nas swoją najnowszą powieść Białe róże z Petersburga.
Pamiętajcie, że warto subskrybować nasz Od pewnego czasu ma nową formułę, która powinna się Wam spodobać. Zaglądajcie regularnie na naszą stronę, do kalendarium wydarzeń oraz śledźcie nasze profile na Facebooku i Instagramie. Warto być na bieżąco, bo dużo się u nas dzieje :)