plakat promujący

Drodzy Czytelnicy, notkę o listopadowych wydarzeniach rozpoczniemy informacją o dniach, w których wszystkie nasze filie będą zamknięte. Prócz ustawowo wolnych od pracy 1 i 11 listopada, także w sobotę 2 listopada wszystkie nasze filie będą zamknięte. W pozostałe dni zapraszamy w stałych godzinach otwarcia :) W związku z powyższym, na kiermasz książek antykwarycznych, odbywający się w Filii nr 14 w pierwszą sobotę miesiąca, tym razem zapraszamy w drugą sobotę, tj. 9 listopada. Kiermasz w Filii nr 32, „pierwszoponiedziałkowy”, bez zmian.


W przedostatnim miesiącu roku odbędzie się wyjątkowo dużo spotkań w ramach prowadzonych przez nas cykli. Jeśli jeszcze nie braliście udziału w żadnym spotkaniu spod znaku Mądrego Zwierzęcia, w listopadzie macie okazję wybierać aż spośród czterech! Odwiedzi nas Adam Pluszka – pisarz i tłumacz, redaktor i twórca serii EKO w Wydawnictwie Marginesy. Z pewnością kojarzycie te pięknie wydane książki, poświęcone zwierzętom i roślinom – to właśnie „sprawka” naszego gościa :) Spotkanie z Adamem Pluszką odbędzie się w Filii nr 17, w dn. 8 listopada. Nazajutrz zapraszamy na edukacyjny spacer dendrologiczny po Osiedlu Tysiąclecia. Z rosnącymi na osiedlu drzewami (a jest ich wiele, różnych!) zapozna nas Witold Szwedkowski – założyciel pierwszego w Polsce schroniska dla niechcianych roślin i miejski partyzant ogrodniczy. Zbiórka przedspacerowa w Filii nr 14, punktualnie o 11.00. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się, już stacjonarnie w Filii nr 6 na Wełnowcu, spotkanie z dziennikarką Martą Sapałą. To spod jej pióra wyszły książki poświęcone konsumpcjonizmowi: „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” i „Na marne” i to o nich właśnie, i tematach w nich podjętych, będziemy rozmawiać. Spotkamy się również Marcinem Kostrzyńskim, leśnikiem i byłym myśliwym, aktualnie zajmującym się obroną praw zwierząt. Dzieki niemu poznamy niezwykłe tajemnice przyrody...


W ramach cyklu Zdrowie w Bibliotece spotkamy się z Lidią Machaj, prezeską Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej CZTERY PORY ŻYCIA. Nasz gość wyjaśni w jaki sposób podnieść i utrzymać odporność organizmu, tak ważną w okresie jesienno-zimowym dla wszystkich, a dla chorych przewlekle – przez cały rok. Czytelników-Podróżników zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania relacji z rowerowej objazdówki po Kubie, z wyprawy na północ Norwegii w poszukiwaniu zorzy, z dalekiej podróży śladami Majów w Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze a także do przyłączenia się do sentymentalnych wspomnień o Jugosławii.
Miłośników Wielokulturowego Śląska namawiamy do wysłuchania prelekcji historyka Dariusza Zalegi – Biedaszyby i strajki, zapomniana historia Katowic, a stałych i nowych bywalców Nie-Zwykłych do wzięcia udziału w spotkaniu z Przemysławem Sobieszczukiem i Agnieszką Majnusz, którzy opowiedzą w Filii nr 1 o sile drzemiącej w chorych na Epidermolysis Bullosa (pęcherzowe oddzielanie się naskórka). Przemysław Sobieszczuk będzie również gościł w Filii nr 12 z prelekcją o życiu z niepełnosprawnością.
Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu możemy zaprosić rodziców i dzieci do lat trzech na kolejne ze spotkań Niedorośli/Dorośli. Naszym gościem będzie Małgorzata Swędrowska, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego i wykładowczyni uniwersytecka. Nie obawiajcie się, nie będzie bardzo poważnie – pobrykamy z książkami, dzięki czemu zaszczepimy w „najnajach” miłość do nich, a w rodzicach rozbudzimy dziecięcą wręcz radość ze wspólnego czytania. Młodych czytelników zapraszamy na spotkania z autorami popularnych książek - w Filii nr 25 gościć będziemy wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość Marcina Szczygielskiego, w Filii nr 19 spotkamy się Jurkiem Zielonką - pisarzem i romanistą, Polakiem mieszkającym przez wiele lat w Australii. Spotkanie będzie skupione wokół książki dla młodzieży "Nigdy nigdy".

 

 

 


Biblioteka nie byłaby biblioteką, gdyby nie tak lubiane przez Czytelników spotkania autorskie. W tym miesiącu Zofia Mąkosa promować będzie u nas swoje powieści wchodzące w cykl „Wendyjskie winnice”, Krystyna Mirek opowie o najnowszej książce „Świąteczny sekret”, a Paweł Majka – autor fantasy znany m.in. z serii Uniwersum Metro 2033 – wda się z Czytelnikami w pogawędkę o tym, czy literatura wykorzystuje nasze fobie… Odwiedzą nas rodowici katowiczanie, związani z literaturą i publicystyką – Ginter Pierończyk, Barbara Szmatloch, Michał Bulsa; naszym gościem będzie również, pochodzący ze Śląska, artysta estradowy Lucjan Czerny.
Filia nr 16 zaprasza na sentymentalny koncert na dwie gitary i pianino – „Wśród nieprzetartych jeszcze dróg, jest moja gdzieś…”. Zagrają dla Was Eugeniusz Szwarcer, Adam Harazin i Krzysztof Soska. Tydzień później, w tej samej filii, odbędzie się finisaż wystawy fotografii Asdikaa Nidal Hamada i ilustracji Dominiki Różańskiej „Obozy palestyńskich uchodźców w Libanie”, z udziałem autorów. W programie przewidziana jest prelekcja oraz pokaz filmu o sytuacji palestyńskich uchodźców.
W Filii nr 30 po raz kolejny miłośnicy gier „unplugged” będą mogli spędzić sobotni wieczór przy swoich ulubionych planszówkach. Kilka dni wcześniej odbędzie się tam też spotkanie z Agnieszką Zapart – psycholożką zajmującą się obrazkoterapią. Spotkanie otwiera wystawę obrazków „Prosty sposób na trudne tematy”, z Kreseczką w roli głównej.
To oczywiście nie wszystko co dzieje się w naszej Bibliotece. Więcej znajdziecie w kalendarium, które, dla wygody, możecie zapisać w swoim smartfonie.
Ponadto, przypominamy o newsletterze. Ma on teraz nową, odświeżoną formę, więc warto choćby z samej ciekawości zapisać się do niego. Z pewnością będziecie chcieli otrzymywać go już regularnie :)
Bibliotekarzom przypominamy o konferencji szkoleniowej literatura/RODZINA/Biblioteka.
Zapraszamy do nas!