Noc Bibliotek 2019. Znajdźmy wspólny języknoc bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja odbywająca się od 2015 roku, której głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na istnienie bibliotek – publicznych, szkolnych, muzealnych, klasztornych, szpitalnych itd. – i zachęcenie do korzystania z ich oferty kulturalnej. Oferta ta to już od dawna nie tylko wypożyczanie książęk, o czym nie każdy zdaje się pamiętać. Noc Bibliotek to okazja, by swoje wyobrażenie o stereotypowej bibliotece (i jej pracownikach!) zweryfikować.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem Znajdźmy wspólny język, a udział w niej biorą tysiące instytucji w całym kraju. Nasza Biblioteka, oczywiście, też! Zapraszamy młodszych i starszych Czytelników do udziały w Nocy Bibliotek w Filiach nr 3, 6, 11 i 32. Poniżej zamieszczamy programy imprez, prosimy zwrócić uwagę na to, iż Filia nr 6 zaprasza do siebie w piątek, a reszta – w sobotę.

Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Katowice-Załęże

Znajdźmy wspólny język: Pokażmy to w kadrze

5 października, godz. 17.00-21.00

Komiksy przemawiają do nas uniwersalnym językiem obrazów i emocji - historie o Garfieldzie, Supermanie czy Tytusie oraz innych kultowych postaciach łączą mieszkańców różnych zakątków świata i łączą pokolenia, stając ponad wszelkimi podziałami. Dlatego właśnie w tegoroczną Noc Bibliotek zapraszamy do... rozmowy ;) W sprzyjających okolicznościach spędzimy ten czas na wspólnym wspominaniu ulubionych opowieści, tworzeniu nowych projektów i oczywiście zabawie inspirowanej komiksowymi motywami!

W programie m.in.:
- Ściana Sław
- Pojedynek z Weną
- Inspirujące Kostki Mocy

Filia nr 6, ul. Bytomska 8 A, Wełnowiec-Józefowiec

Znajdźmy wspólny język – rodzinne dzielenie się słowami
4 października, godz. 17.00-21.00
Program Nocy Bibliotek:
17.00-18.00 Gimnastyka języka – zajęcia wspierające rozwój mowy u dzieci
18.00-19.00 Świat słów rodzinnych – zabawa słowotwórcza
19.00-20.00 Mapy przeKręconych słów – zajęcia plastyczne
20.00-21.00 Słowa ukryte w bibliotece – gra literacka

Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Katowice-Koszutka

Tajemnica zaginionych ksiąg
5 października, godz. 17.00-21.00

Program Nocy Bibliotek:
17.00 Przywitanie dzieci biorących udział w imprezie
17.30 Wieczorne zwiedzanie bibliotecznych zakamarków z latarkami
18.00-20.30 Biblioteczny Labirynt Nocą – Bajkowe Kalambury, Walizka Niespodzianek, Pora na Stwora
20.30-21.00 W książkowej dżungli – poczęstunek dla uczestników i zakończenie imprezy
17.00-21.00 Gadu-gadu przy kawce – strefa odpoczynku dla rodziców

Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A, Katowice-Ligota

Znajdźmy wspólny język

5 października, godz. 16.00-18.00
Podczas Nocy Bibliotek w Filii nr 32 dowiemy się m.in.
Jak się porozumieć z Kosmitami i nie tylko – Czarna Dziura pełna słów
Co to znaczy…?, czyli o przedziwnych słowach słów kilka
Języki i szyfry z różnych uniwersum – niestraszne nam ani Elfy, ani Gwiezdne Wojny
Łamańce językowe i moc zagadek dla małych i dużych